Gambleři a prostitutky jako spolehlivé indikátory stavu ekonomiky

Gambleři a prostitutky jako spolehlivé indikátory stavu ekonomiky

| redakce

Každý má nějakou slabost. Někdo si nedokáže představit ráno bez kávy ze Starbucks, někdo jen těžko odolává výloze plné luxusních kabelek. Ne každý si ale vystačí s kofeinem nebo módními doplňky. Někteří lidé ve volném čase vyhledávají veřejné domy, ruletu nebo hrací automaty. A právě výdaje na tyto neřesti jsou podle Andrewa Zatlina z kalifornské společnosti South Bay Research nejspolehlivějším indikátorem spotřebitelské důvěry.

Zatlin si ve druhé polovině října vysloužil velkou pozornost takřka dokonalou předpovědí vývoje situace na americkém trhu práce. Zatímco odhady Wall Street hovořily o 180 tisících nových pracovních míst, Zatlin ve zprávě pro své klienty uvedl, že podle jeho odhadu bylo v září vytvořeno pouze 146 tisíc nových pracovních míst. Po zveřejnění dat se ukázalo, že se Zatlin mýlil o pouhé 2 tisíce - v září bylo podle prvních odhadů v USA vytvořeno 148 tisíc nových pracovních míst (následná revize však údaj zvýšila až na 163 tisíc – pozn. red.).

Zrcadlo spotřebitelské nálady

Zatlin se však nesoustředí pouze na americký trh práce. Jedním z nejzajímavějších "produktů" jeho South Bay Research je bezesporu indikátor Vice index (index neřesti – pozn. red.), který 90% měrou koreluje s indexem amerických osobních výdajů, jemuž navíc časově výrazně předchází.

Vice Index, jenž odráží aktuální výdaje spotřebitelů za hazard a erotické služby, je dle Zatlina citlivým a přesným indikátorem vývoje spotřebitelské nálady, která je tradičně vnímána jako jeden ze základních ukazatelů stavu ekonomiky. "Neviditelné" osobní výdaje sledované Vice Indexem tvoří významnou část šedé ekonomiky, jejíž objem Zatlin ve vztahu k celkovému objemu amerického hospodářství odhaduje na 10 až 15 %. "Tento druh spotřebitelských výdajů žádné vládní statistiky neberou v potaz, což přispívá ke značnému zkreslování oficiálních makrodat," upozorňuje.

"Výdaje za hazard a erotické služby rostou v okamžiku, kdy posiluje přesvědčení spotřebitelů, že jsou finančně zabezpečeni. A jsou to právě výdaje za prostituci a gamblerství, které lidé jako první omezují, pokud se dostanou do finanční tísně," vysvětluje svoji teorii Zatlin.

Konkurenční výhodou je podle něj ve srovnání s jinými metodikami skutečnost, že Vice Index vystihuje náladu skutečně všech spotřebitelů napříč společenskými a ekonomickými vrstvami. "Zatímco luxusní jachtu si může koupit maximálně procento Američanů, Black Jack může jít hrát do kasina každý – vrcholný manažer, lékař, učitel, úředník i dělník."

Oživení americké ekonomiky zůstává nejisté

"Bez ohledu na nedávný shutdown a na poslední chvíli odvrácenou hrozbu dosažení dluhového stropu se Vice Index od začátku roku pohybuje v sestupném trendu, což do značné míry zpochybňuje oficiální makrodata, podle kterých americká ekonomika nadále oživuje," shrnuje Zatlin současný vývoj indexu. "V prvním čtvrtletí vzrostly výdaje za luxusní erotické služby o 15 %, avšak ceny standardních erotických služeb stagnovaly. Tento nepoměr je jasným důkazem toho, že se současné ekonomické oživení týká prakticky výhradně vyšších společenských vrstev, respektive několika málo procent nejbohatších Američanů."

Korelace indikátoru Vice Index a osobních výdajů
Korelace indikátoru Vice Index a osobních výdajů

Sám Zatlin přiznává, že se většina lidí při prvním pohledu na Vice Index pousměje. To ale neznamená, že by se jednalo o neprůkazný indikátor. "Málokdo si uvědomuje, že výdaje za hazard a erotické služby jsou ve vztahu ke skutečnému stavu ekonomiky několikanásobně průkaznější než většina oficiálních indikátorů založených na neaktuálních a nereprezentativních datech."

Zdroj: South Bay Research

reklama
reklama