Burzovní kalendář 2. 12. - 6. 12. 2013

Burzovní kalendář 2. 12. - 6. 12. 2013

| redakce

První prosincový týden bude ve znamení centrálních bank. ECB rozhoduje ve čtvrtek o nastavení měnové politiky, Fed zase bude sledovat data z amerického trhu práce, která mohou rozhodnout o tom, zda začne ukončovat program na podporu ekonomiky již v prosinci. Zveřejněny budou také třeba index nákupních manažerů a zpřesněné údaje o HDP za třetí kvartál v USA i ČR.

USA

2/12 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

2/12 Stavební výdaje

4/12 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru

4/12 Obchodní bilance

4/12 Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru (ISM)

4/12 Prodeje nových domů

4/12 Béžová kniha Fedu

5/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

5/12 HDP za 3Q2013 (zpřesněný údaj)

5/12 Průmyslové objednávky

6/12 Osobní příjmy a výdaje

6/12 Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

6/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Za celý týden, bez svátečního čtvrtku, kdy Američané slavili Den díkůvzdání, Dow posílil o 0,13 % (za listopad +3,4 %), S&P 500 zakončil týden prakticky na nule s mírným ziskem 0,06 % (za listopad +2,8 %) a Nasdaq zpevnil o 1,7 % (za listopad +3,5 %). Americké akcie mají našlápnuto k jednomu z nejlepších roků v historii. S&P 500 už letos posílil o 27 % a zdá se, že půjde o nejsilnější růst indexu od roku 1998. Dow je v plusu 23 %.

"Graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Pozitivní signál dává také VIX, který zůstává na nízkých hodnotách. Ke korekci může dojít kdykoli, to ale platí již několik týdnů. Počkejme si proto na skutečný signál na svíčkovém grafu a na prolomení zmíněného obchodního rozpětí VIX (12 až 15). Aktuálním tématem se stává na akciovém trhu takzvaná Santa Claus rally. Investoři se dočkali historicky nejziskovější části roku, letos se ovšem sezónní patterny nenaplňují, nadílka už byla od začátku roku hodně bohatá. Tak uvidíme," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pozornost se v novém týdnu zaměří opět na makrodata, a následně na reakci Fedu na nová čísla. I ta totiž napoví, zda se nakonec očekávané Santa Claus rally opravdu dočkáme.

Investoři budou sledovat především data z trhu práce. Ve středu vyjde zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, v pátek pak bude zveřejněn počet nových pracovních míst v celých Spojených státech (čeká se zhruba 170 až 180 tisíc míst) za listopad a míra nezaměstnanosti (očekáván pokles na 7,2 % z říjnových 7,3 %). Pozitivní data by mohla přispět k tomu, že Fed začne omezovat svou výrazně stimulativní politiku spíše dříve. Nyní trh počítá se zahájením takzvaného exitu v březnu 2014.

Listopadová data o zaměstnanosti jsou považována za nejdůležitější informace před dalším zasedáním Fedu, které se koná 17. a 18. prosince. Stanou se tak hlavním ukazatelem pro obchodování ve zbytku roku. "Je to skutečná zkouška," říká Art Hogan z Lazard Capital Markets. "Všichni bychom si přáli dobrá čísla z trhu práce a kladnou reakci trhu, podle mě jsme však stále ve fázi, kdy dobré zprávy jsou trhem přijímány negativně. Pokud bude statistika příliš dobrá, investoři začnou počítat s tím, že Fed začne ukončovat program na podporu ekonomiky již v prosinci," říká.

"Očekáváme, že bude pokračovat příznivý růst počtu pracovních míst. Během několika posledních měsíců to bylo průměrně 200 tisíc míst měsíčně a nic nenaznačuje tomu, že by tempo mělo zpomalovat," říká Dean Maki, hlavní ekonom pro USA v Barclays. Podle něj to však nebude znamenat, že by Fed měl začít omezovat QE už v prosinci. "Podle toho, co Fed říká, by muselo být číslo z trhu práce velmi robustní, aby banka přikročila k ukončování podpůrných programů. Pravděpodobná nová šéfka Fedu Janet Yellenová prohlásila, že nejdříve musí Fed vidět důkaz, že hospodářský růst zrychluje. A tento důkaz zatím chybí," dodává Maki.

Kromě zprávy o zaměstnanosti jsou zveřejněna třeba i čísla o HDP za 3Q2013, prodeje aut nebo indexy nákupních manažerů. U HDP se čeká zpřesnění na mezikvartální růst o 3,1 %, původní odhad byl o 0,3 procentního bodu nižší. "V USA se zaměříme na pondělní index ISM v oblasti průmyslu (očekávání 55 po 56,4 bodech), středeční ISM v oblasti služeb (očekávání 55,1 po 55,4 bodech), čtvrteční podnikové objednávky (očekávání -1,0 % po +1,7 % meziměsíčně) a páteční číslo týdne, tedy měsíční změnu zaměstnanosti za listopad," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Podle Hogana je možné, že investoři začnou vybírat zisky. Budou se připravovat na možnost, že bude listopadový přírůstek počtu pracovních míst vyšší než odhady. "Myslím si, že vybírání zisků přijde," říká Hogan. "Každý o tom mluví, ale stále se nic neděje. Všechny hlavní indexy letos vyrostly o více než 20 %. Otázkou zároveň je, kolika portfoliomanažerům se podařilo překonat trh. To, co teď vidíme, je jen honba za dobrou výkonností."

Své tržby po nákupním černém pátku budou sčítat maloobchodníci. Celkově se očekává, že tržby z prodejů za celé předvánoční nákupní období vzrostou meziročně o 2,4 %. To je nejnižší růst od roku 2009, kdy skončila v USA recese. Odhadla to společnost ShopperTrak. Mezi Dnem díkůvzdání a Vánocemi je letos o 6 dní méně než loni, takže prodejci začali nabízet slevy dříve. "Panuje všeobecná shoda, že o svátcích budou tržby růst, ale bude to pomalejším tempem," říká Aaron Izenstark z Iron Financial.

Buďte v klidu, americké akcie čeká ještě několik let rekordů Buďte v klidu, americké akcie čeká ještě několik let rekordů V poslední době se stále častěji mluví o bublině na amerických burzách. David Kostin z ... 3 horké investiční tipy od Goldman Sachs pro rok 2014 - díl první 3 horké investiční tipy od Goldman Sachs pro rok 2014 - díl první Americká banka Goldman Sachs začala v pondělí zveřejňovat investiční tipy pro příští rok. Každý den ... 10 bublin, které mohou prasknout v roce 2014 10 bublin, které mohou prasknout v roce 2014 S bublinami to není jednoduché. Nikdy si nemůžete být jisti, zda se trh právě v ... Facebook, Twitter, LinkedIn a spol.: Jen další bublina? Facebook, Twitter, LinkedIn a spol.: Jen další bublina? Když na začátku tisíciletí praskla internetová bublina, hodně investorů se díky svým nereálným očekáváním nehezky ... Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat Americké akcie (a nejen ty) letos předvádějí mimořádný růst. Mnozí varují před bublinou, jiní uklidňují ...
reklama
reklama