Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

| redakce

Jaký měsíc mají za sebou burzy v Evropě i zámoří, jaké hospodářské výsledky oznámilo Orco a co trhy čeká v prvním prosincovém týdnu? To vše musíte vědět.

1. Americké akcie se ve zkrácené páteční seanci obchodovaly smíšeně. Sektor maloobchodu si polepšil díky Černému pátku

Obchodování na amerických burzách bylo v pátek kratší kvůli svátečnímu víkendu po čtvrtečním Dnu díkůvzdání. Sektor maloobchodu táhla nahoru blížící se vánoční sezóna, která odstartovala právě takzvaným Černým pátkem. Investoři těsně před uzavřením burz vybrali část zisků a indexy spadly mírně pod nulu. Dow v závěru obchodování spadl do mínusu a odepsal 0,07 % podobně jako S&P 500, který odevzdal 0,08 %. Nasdaq zisky udržel a zakončil den růstem o 0,37 %. Index S&P 500 má za sebou nejdelší řadu ziskových týdnů za téměř deset let. Rostl již osmý týden v řadě (i když jen o 0,06 %), což se nestalo od roku 2004. Uzavřel také třetí růstový měsíc za sebou.

Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat Americké akcie (a nejen ty) letos předvádějí mimořádný růst. Mnozí varují před bublinou, jiní uklidňují ...

2. Evropské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně, Stoxx Europe 600 se pohybuje na pětiletých maximech

Evropské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně, regionální index Stoxx Europe 600 se pohyboval mírně v plusu kolem nuly v reakci na zprávu, že míra nezaměstnanosti v eurozóně mírně klesla z rekordní hladiny 12,2 %. Britský FTSE 100 ztratil 0,06 %, francouzský CAC 40 0,17 % a německý DAX zpevnil o 0,19 %. Dařilo se chemickému sektoru, sektoru zdravotní péče a cestovního ruchu, ztrácela naopak síťová odvětví, sektor základních materiálů a technologické společnosti. Za celý týden FTSE 100 odepsal 0,36 %, CAC 40 o 0,39 % zpevnil a DAX připsal přes dvě procenta. Za celý měsíc FTSE 100 klesl o 1,2 %, CAC 40 ztratil jen mírně 0,11 % a DAX posílil o 4 %.

3. Pražská burza v závěru měsíce posílila o téměř půl procenta

Index PX v pátek připsal 0,49 % na 1 032,26 bodu. Dařilo se akciím těžařské NWR, které posílily o 1,59 % na 25,55 Kč. Úspěšný den za sebou mají i bankovní tituly - cenné papíry Erste Group Bank podražily o 0,37 % na 709,20 Kč a Komerční banka si polepšila o 0,89 % na 4 627 Kč. Druhým nejobchodovanějším titulem na burze byly akcie ČEZ, které zpevnily o 0,72 % na 559 Kč. Po odsunutí zveřejnění hospodářských výsledků, které bylo původně naplánováno na čtvrtek, ztrácely akcie developera Orco (-1,46 %). Oslabily však i cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR (-0,83 %) a likérky Stock (-0,24 %). Pražská burza v uplynulém týdnu posílila a index PX proti minulému pátku stoupl o 1,3 % na 1 032,3 bodu.

4. Očekávané události

V pondělí investory čekají finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru jak v Evropě, tak ve Spojených státech, které pak ve středu doplní indexy ze sektoru služeb. Co dalšího trhy v příštím týdnu čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Orco Property Group se za devět měsíců od začátku roku mírně zvýšily EBITDA a tržby, firma ale výrazně negativně přecenila aktiva

Tržby meziročně ve sledovaném období vzrostly o 4 miliony na 108 milionů EUR díky vyšším tržbám z aktivit v Berlíně a na Hvaru a prodeji projektu Unibail Rodamco JV v pražských Bubnech. EBITDA narostl o 1 milion EUR i díky ušetření nákladů na manažerské poplatky fondu Endurance. Lepší provozní výkonnost ovšem zůstává ve stínu rizik spojených s hlavními projekty a aktivy firmy. Představenstvo přistoupilo k výraznému snížení ocenění svých aktivit, a to celkem o 146 milionů EUR. 26 milionů připadá dlouhodobé pohledávky.

6. Inspektoři EU a MMF odvolali plánovanou návštěvu v Řecku

Inspektoři Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu odvolali svou plánovanou návštěvu Atén, která měla začít příští týden. Agenturu Reuters o tom informovaly zdroje obeznámené se situací. Odložení inspekce může způsobit zpoždění výplaty dalších peněz ze záchranného úvěru.

7. Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi je obviněn z podplácení svědků

Silvio Berlusconi, který už byl odsouzen v případu daňových úniků a byl kvůli tomu vyloučen ze Senátu, čelí dalšímu obvinění. Podle soudu podplácel svědkyně v případu týkajícím se jeho slavných večírků s prostitutkami. Milánský soud tvrdí, že se zhruba dvanáct žen vyslýchaných v tomto případu krátce poté, co byly jejich byty prohledány policií, dostavilo do Berlusconiho sídla v Miláně, kde se měly sejít s ním a jeho právníky. Od té chvíle dostávaly pravidelně 2 500 eur a jejich výpovědi se záhadně podobaly.

8. Moody's zvýšila rating řeckých vládních dluhopisů z "C" na "Caa3"

Mezinárodní ratingová agentura Moody's zvýšila rating Řecka o dva stupně na Caa3. Agentura zároveň označila výhled pro budoucí vývoj Řecka za stabilní. Zdůvodnila zvýšení z nejnižšího stupně C zlepšením veřejných financí a ekonomického výhledu země.

9. Vatikánská banka má nového šéfa, Rolanda Marranciho

Skandály pronásledovaná vatikánská banka má od soboty nového šéfa. Jejím generálním ředitelem byl s okamžitou platností jmenován italský bankéř Rolando Marranci. Oznámil to Vatikán. Šedesátiletý Marranci nahradí Paola Ciprianiho, který na svou funkci rezignoval letos v červenci po sérii podezření, že se banka podílela na praní špinavých peněz.

10. Čínský průmysl v listopadu udržel nejrychlejší růst za rok a půl

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu se v listopadu udržela na nejvyšší úrovni za rok a půl. Průmyslovým podnikům v druhé největší ekonomice světa pomáhala solidní poptávka na domácím trhu i v zahraničí. Oficiální index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu dosáhl 51,4 bodu. Udržel se tak na stejné úrovni jako v říjnu a nechal za sebou odhady trhu, který počítal s hodnotou 51,1 bodu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Zemřel Paul Walker, hvězda akční filmové série Rychle a zběsile

Herec Paul Walker, kterého proslavila akční filmová série Rychle a zběsile, zemřel v sobotu při autonehodě ve městě Santa Clarita v Kalifornii. Čtyřicetiletý herec i Roger Rodas, bývalý závodník a ředitel firmy Always Evolving, který auto řídil, byli podle zpráv na místě mrtví, když vozidlo narazilo do stromu a sloupu pouličního osvětlení a začalo hořet. Walker byl v Santa Claritě údajně kvůli charitativní akci na podporu obětí tajfunu na Filipínách.

reklama
reklama