Proč v roce 2014 vsadit na světové akcie na úkor těch amerických

| redakce

Pokud věříte v globální oživení, v pokračování alespoň mírného zotavování Evropy a zároveň důvěřujete Fedu, že někdy (třeba již brzy) začne omezovat svou podporu ekonomice, akcie ve Spojených státech ve svém portfoliu alespoň částečně nahradíte něčím jiným.

Ano, protiargumenty jsou nasnadě. Stačí si připomenout, jak velký význam mají pro řadu velkých amerických firem příjmy ze zahraničí. Oživení zámořských trhů proto bude mít na americké akcie také pozitivní vliv. Kvantitativní uvolňování navíc neskončí nijak rychle, bude to trvat řadu měsíců, hodně peněz z programu ještě na trh ani nedoputovalo, drobní investoři také se svou hotovostí ještě čekají (na korekci, chtělo by se říci).

Barry Knapp, hlavní tržní stratég Barclays, má pro index S&P 500 na rok 2014 cílovou hodnotu 1 900. V nejbližších měsících ale podle něj v rámci velkých akciových trhů ten americký nabízí nejmenší růstový potenciál.

"Americké akcie v posledních letech po krizi, ale i před nimi, překonávaly zbytek světa svou výkonností. Nyní i proto přichází čas na investici mimo USA," vysvětluje Knapp. Graf, kterým tuto poměrně jednoduchou myšlenku (a ty nejjednodušší bývají často hodně výdělečné), opírá o graf, který není potřeba vysvětlovat.

Srovnání vývoje amerických a světových akcií
Srovnání vývoje amerických a světových akcií

Kvantitativní uvolňování začne Fed podle Barclays omezovat "až" v březnu. Rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů pak podle Knappa přesunou těžiště zájmu investorů prahnoucích po zhodnocení od levných peněz spíše k ziskovosti firem. Ta je nyní v USA rekordní, a proto existuje riziko minimálně zpomalení růstu zisků.

O relativně vysokém ocenění amerických akcií se Knapp ani nerozepisuje - P/E se pohybuje okolo 25, což je z historického hlediska vysoko nad průměrem. V historii americké akcie po dosažení podobných úrovní P/E v dalších letech nabídly v nejlepším případě podprůměrné zhodnocení. Index S&P 500 zakončil pondělní obchodování na novém rekordu - kdy jindy vybrat zisky z investic v USA a přesunout peníze jinam?

reklama
reklama