Konec parazitů v Čechách

Konec parazitů v Čechách

| Jan Sochor

Mezi jásáním a křikem nad zrušením poplatků u lékaře a snížením DPH na knihy a léky, což je samozřejmě pro ekonomiku zásadní, trochu zanikla jedna podstatná informace, která má být podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky součástí koaliční smlouvy - minimální daň pro OSVČ. Zdá se tak, že přestože socialisté přes Babišovo ANO nic moc zásadního ze svého programu neprosadili, s "parazity" v podobě živnostníků přece jen zatočí. Nebo ne?

Jak minimální zdanění bude vypadat, nevíme. Něco již však před volbami nastínil velký "fanoušek parazitů" Jan Mládek. Minimální zdanitelný základ by měl být na stejné úrovní jako v době poslední vlády ČSSD (upravený o inflaci) a odvíjet by se měl od průměrné mzdy. Minimální základ daně byl tehdy ve výši zhruba 120 tisíc korun ročně.

To jistě pomůže nové vládě zalátat díry způsobené snížením DPH u knih a léků, zvýšením důchodů, minimální mzdy a zavedením dalších bonusů, úlev a výjimek (nižší DPH na léky má podle Sobotky už látat díru způsobenou zrušením poplatků u lékaře, takže to bude takový pěkný řetěz). A také to jen tak mimochodem nažene řadu lidí, kteří se doteď živili podnikáním, na pracovní úřad (zvlášť když se bude zvyšovat minimální mzda, takže každý bude nažhavený tyto lidi zaměstnat) a stát za ně bude platit vesele sociální a zdravotní pojištění. A to je pro státní rozpočet přece ten pravý balzám.

Jako doplnění trefný příspěvek z jedné internetové diskuze: "Hodně lidí se stalo OSVČ, protože to byla jediná možnost, jak přinést domů o něco více, než jim dají na pracáku. Proto by mě zajímalo, jestli když chce od OSVČ minimální daň, bude také stát pro OSVČ garantovat minimální výdělek?"

Podle Hospodářských novin však tak zle nebude. Dle HN totiž nová vláda nakonec bude chtít uvalit daň jen na živnostníky, kteří jsou dlouhodobě ve ztrátě. Škoda pro ty, kteří jsou ve ztrátě skutečně, většinou však půjde o podnikatele, kteří se placení daní vyhýbají - tedy skutečné parazity.

Jenže i v tomto případě zůstává smutnou pravdou to, že minimální daň pro OSVČ rozhodně nepokryje všechny příjmové ztráty a výdaje, které se naplánovaly. Takže se můžeme těšit na pěkný rozpočtový schodek.

A ještě se ukazuje jedna věc, která plyne hlavně z jednání o sektorové dani (hovoří se o bankách, rozhodně ne o chemii a zemědělství). Předsevzetí hnutí ANO, že "nebudeme zvyšovat daně" znamenalo: "Nebudeme zvyšovat daně Agrofertu, ale zavedeme nové daně."

Koaliční smlouva bude v pátek, dohodli jsme se, potvrdili lídři stran. Daně zvyšovat nebudou Koaliční smlouva bude v pátek, dohodli jsme se, potvrdili lídři stran. Daně zvyšovat nebudou Vznikající vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se v noci na středu dohodla na ...
reklama
reklama