Koaliční smlouva: Sektorová daň je znovu ve hře, zřejmě od roku 2015. Od živnostníků se vybere více

Koaliční smlouva: Sektorová daň je znovu ve hře, zřejmě od roku 2015. Od živnostníků se vybere více

| redakce

Chystané snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a výživu od roku 2015 by podle plánu rodící se koalice mohla nahradit nová sektorová daň, o níž ještě budou strany jednat. ČSSD si ale vybojovala jen vágní, nezávaznou formulaci. Návrh koaliční smlouvy získal server iDNES.cz.

"Pro financování této změny koalice zváží zavedení sektorové daně pro regulovaná odvětví od roku 2015 s cílem dosáhnout rozpočtového výnosu 4 miliardy korun," píše se podle iDNES.cz v návrhu koaliční smlouvy. O sektorové dani mluvila ČSSD ve volebním programu s tím, že by se mohla týkat bank a firem z oblastí energetiky a telekomunikací.

"Sektorovou daň nepovažujeme za vhodnou, ale v souladu s koaliční smlouvou její zavedení zvážíme. Byla by omezena rozpočtovým výnosem čtyř miliard korun," napsal pro Lidové noviny v textové zprávě šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zároveň připustil, že vyšší zdanění by se mohlo týkat nejen bank, ale i ostatních firem působících v regulovaných odvětvích. V minulosti hovořili zástupci ČSSD o záměru uvalit sektorovou daň také na telekomunikační a energetické firmy. Zástupci bank, o jejichž vyšším zdanění se hovoří nejčastěji, však návrh zpochybňují. Podle šéfa České spořitelny Pavla Kysilky by daň byla formou cíleného vyvlastňování sektoru, který během finanční krize přišel o pověst a popularitu.

V dokumentu, který budou schvalovat ještě všechny tři strany, není uvedena výše třetí sazby DPH, do níž by se mohly dostat léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelná dětská výživa. Číslo pět procent, které vyslovil Sobotka, je zatím jen návrhem ČSSD, ale strany budou o výši sazby teprve jednat.

V pasáži koaliční smlouvy týkající se daní se také doslova píše, jak si koalice představuje, že státu více peněz odvedou OSVČ. "Omezení výše paušálních nákladů pro OSVČ absolutní částkou a/nebo snížením procentní sazby paušálních nákladů, aby bylo dosaženo smyslu tohoto institutu (zjednodušení výpočtu daně, ne neodůvodněné snížení daňového základu)," píše se v textu. Zavedena má být minimální daň, která se bude týkat OSVČ, které dlouhodobě vykazují celkový nulový nebo zanedbatelný základ daně, přičemž slovo zanedbatelný není blíže vysvětleno.

"Toto opatření se nebude vztahovat na fyzické osoby v roce zahájení podnikání a v následujících 3 letech. Takto vybraná minimální daň bude započitatelná na daňovou povinnost v následujících zdaňovacích obdobích," uvádí se v textu, na němž se shodli vyjednavači ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

A jak se návrh koaliční smlouvy vyrovnává s daní z příjmu? "Koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob. Tato sazba daně bude stanovena tak, aby byl rozpočtový dopad zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky neutrální (nedojde ke zvýšení daňového zatížení fyzických osob)," shodli se šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, lídr hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka doprovázení při jednáních dalšími zástupci stran.

Sociálně potřební zaměstnanci mají být podle textu koaliční smlouvy po dobu dvanácti měsíců dočasně osvobozeni od plateb na sociální pojištění. Mezi sociálně potřebné zaměstnance budou zahrnuti absolventi vysokých škol, osoby starší 50 let a ženy po návratu z mateřské dovolené, pokud budou před uzavřením pracovního poměru evidováni jako nezaměstnaní. Týkat se to ale má jen zaměstnavatelů, kteří v té době nebudou snižovat počet zaměstnanců.

Zdroj: iDnes.cz

reklama
reklama