Burzovní kalendář 16. 12. - 20. 12. 2013

Burzovní kalendář 16. 12. - 20. 12. 2013

| redakce

Nový týden bude mít pro všechny trhy jeden společný jmenovatel - Fed. Dvoudenní zasedání americké centrální banky vyvrcholí ve středu rozhodnutím o nastavení měnové politiky. Stále větší část trhu věří, že Fed začne ukončovat QE. Centrální banka zasedá i v České republice. V Evropě budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů a údaje o inflaci, Německo oznámí prosincový index ekonomické důvěry ZEW.

USA

16/12 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State)

16/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

16/12 Průmyslová výroba

17/12 - 18/12 Zasedání FOMC

17/12 Index spotřebitelských cen

17/12 Index trhu nemovitostí

18/12 Zahájená výstavba

19/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

19/12 Index aktivity filadelfského Fedu

19/12 Prodeje existujících domů

20/12 HDP za 3Q2013 (revize)

Po pondělním vzestupu indexu S&P 500 na nové maximum investoři v následujících třech dnech prodávali, zčásti proto, aby sesbírali zisky z dosavadního růstu. S&P 500 nakonec za týden odepsal 1,65 %, stejně si vedl také Dow Jones Industrial Average. Nasdaq odepsal mírnějších 1,51 %. Indexům tak spíše uškodila rozpočtová dohoda Kongresu, protože zvýšila pravděpodobnost, že Fed začne ukončovat program podpory ekonomiky dříve než v březnu, s kterým stále počítá většina trhu.

"Index S&P 500 ve středu opět po několika dnech uzavřel pod 1 800. Dohoda mezi republikány a demokraty o financování vlády vyvolala nové dohady, kdy Fed začne snižovat objem odkupů dluhopisů. Nejistota zvyšuje volatilitu. Situace se 18. prosince po zasedání FOMC vyjasní. Ceny by mohly ještě klesnout, ale na konci roku může přijít růst," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 vyslal v pátek býčí signál, když uzavřel těsně nad hranicí podpory 1 775 bodů. Je tak stále jen 2 % pod svým rekordním závěrem. Vývoj indexu tak podle obchodníků rozhodně neukazuje na nějakou paniku na trzích. Všichni spíše vyhlížejí zasedání FOMC, které bude pro příští týden klíčové. Ze začátku týdne se tak dá čekat nervozita. Většina analytiků očekává, že Fed začne program nákupu dluhopisů omezovat v březnu, nedávná silnější ekonomická data z trhu práce však přiměla některé investory uvažovat o tom, že by to mohlo být dříve, možná už na středečním zasedání.

"Zdá se, že Wall Street zažívá bolení břicha a zvažuje možnost omezení QE už v prosinci. Středa bude velkým dnem pro světové kapitálové trhy," říká Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management.

I přes jistou nervozitu by byl začátek omezování QE již v prosinci stále velkým překvapením. Trhy by na něj reagovaly prudkým poklesem. Na druhou stranu je mnohem pravděpodobnější, že se nervózní obchodování ve středu zklidní. "Očekáváme, že nervozita a potenciální pochybnosti mohou na začátku týdne přinést zvýšenou volatilitu, která by se však měla proměnit v pozitivní impulz," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Každý má strach z toho, že by Fed ve středu přišel s překvapivým rozhodnutím. Tomu ale nevěřím. Pět let velmi uvolněné měnové politiky a podpory ekonomiky nesmažete za jediný den," komentuje situaci Charlie Smith, investiční šéf společnosti Fort Pitt Capital.

I kdyby nakonec k částečnému omezení programu Fedu již ve středu došlo, šlo by zřejmě jen o kosmetickou úpravu, která by se po prvotním šoku nijak zvlášť neprojevila. Nikde není navíc psáno, že by Fed následně nemohl objemy odkupovaných dluhopisů zase zvýšit.

Jak listopadová data z trhu práce ovlivnila názor Wall Street na zahájení omezování QE?

Otázka je, zda rozhodnutí Fedu může na Wall Street přinést očekávanou Santa Claus Rally. Za prosinec je index S&P 500 zatím v mírném mínusu a boří historické poučky o prosincovém růstu cen akcií. Nepomáhají ani předvánoční nákupy. "Čísla od obchodníků jsou zklamáním. Sice se prodává, ale jen za cenu výrazných slev, a nápor na obchody není nijak velký. To vzbuzuje trochu obavy, protože nákupní sezóna je letos kratší než obvykle," vysvětluje Lawrence Creatura, portfoliomanažer z Federated Investors. "Investoři čekají na Santu, ale ten zřejmě teprve nakládá sáně," dodává.

Zveřejněna budou příští týden i další důležitá data. V pondělí to budou údaje o průmyslové produkci (očekávání +0,6 % po -0,1 %) a páteční finální data o HDP za 3Q2013 (očekávání beze změny, tedy růst o 3,6 %).

Ve středu oznámí hospodářské výsledky společnosti FedEx a Oracle. První jmenovaná je považována za barometr kondice spotřebitelů a firem, protože počet jejích přepravních zakázek úzce koreluje s výkonem ekonomiky. Ve čtvrtek svá čísla připojí společnost Nike, kterou však nelze považovat za opravdového předskokana výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál, protože má oproti kalendářním čtvrtletím posunutá svá fiskální čtvrtletí.

Akcie: Lednový efekt se v posledních letech přesouvá na prosinec, jen ty Vánoce Santovi nikdo nechce přesunout na listopad Akcie: Lednový efekt se v posledních letech přesouvá na prosinec, jen ty Vánoce Santovi nikdo nechce přesunout na listopad Lednový efekt je sezónní "pravidlo", podle kterého se akciím v lednu extrémně daří. Mimořádný výkon ... 2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má 2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má Vyhlídky Bank of America Merrill Lynch na rok 2014 jsou více než slibné. Makroekonomický analytik ... David Stockman: Akcie jsou bublina, je nebezpečné je teď držet nebo nakupovat David Stockman: Akcie jsou bublina, je nebezpečné je teď držet nebo nakupovat Ocenění akcií ztratilo jakoukoli spojitost s reálným světem. Ceny akcií za poslední dva roky přidaly ... Proč v roce 2014 vsadit na světové akcie na úkor těch amerických Proč v roce 2014 vsadit na světové akcie na úkor těch amerických Pokud věříte v globální oživení, v pokračování alespoň mírného zotavování Evropy a zároveň důvěřujete Fedu, ...
reklama
reklama