Co musíte ráno vědět (16. prosince)

Co musíte ráno vědět (16. prosince)

| redakce

Jak zakončily týden světové burzy, koho pokáral Mario Draghi a kde si můžete zaplavat v moři peněz jako Strýček Skrblík? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek mírně posílily, ale i tak mají za sebou druhý záporný týden v řadě

Americké akcie po třídenním poklesu v pátek mírně posílily. Investoři se ale do větších obchodů nepouštěli a čekali na zasedání americké centrální banky. S výjimkou S&P 500 (-0,01 %) hlavní indexy skončily v plusu, za celý týden ale Dow i S&P 500 podruhé v řadě ztratily a zažily nejhorší týden za téměř čtyři měsíce. S&P 500 ale od začátku roku stále získává 24,48 %. Trh v pátek mírně podpořily údaje, podle nichž výrobní ceny v USA klesaly třetí měsíc po sobě (-0,1 % meziměsíčně). To by mohlo Fed odradit od brzkého zahájení ústupu od krajně uvolněné měnové politiky.

Měnový výbor Fedu zasedá v úterý a ve středu. Všeobecně se soudí, že začne omezovat podpůrné nákupy dluhopisů až v březnu. Množí se ale spekulace o tom, že by mohl oznámit mírné zpomalení stimulace jako první signál budoucího přitvrzování.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi zaútočili, o Santa Claus rally ale rozhodne Fed

2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má

2. Evropské akcie ztrácely kvůli nervozitě ze zasedání Fedu

Britský FTSE v pátek ztratil 0,08 %, francouzský CAC 40 -0,23 % a německý DAX 0,12 %. Za celý týden FTSE 100 odepsal 1,71 %, CAC 40 1,69 % a DAX 1,81 %. Z indexu Stoxx Europe 600 se v pátek dařilo především mediálním společnostem, pojišťovnám a technologickému sektoru, do mínusu ho naopak tlačily ropné společnosti, telekomunikace a potravinářský sektor. Téměř dvacet procent (-18,76 %) v pátek odevzdala irská RSA Insurance v reakci na zprávu, že výkonný ředitel Simon Lee odstupuje z funkce. Akciím automobilky Peugeot uškodilo prohlášení americké General Motors, která se rozhodla prodat celý svůj 7% podíl ve francouzské společnosti. Peugeot nezachránila ani zpráva o tom, že automobilka jedná o alianci s čínskou Dongfeng.

Centrální banky potřebují na rok 2014 nový plán

3. Akcie v Praze za týden zlevnily o 2 %

Pražská burza v uplynulém týdnu klesla a index PX ztratil dvě procenta na 955,8 bodu. Nejvíce padající akcií v uplynulém týdnu bylo Orco, které ztratilo 16,3 % na 40,5 Kč. Ve společnosti probíhá boj o moc. Část akcionářů se snaží zabránit tomu, aby firmu ovládl její největší vlastník, miliardář Radovan Vítek. Ten se snaží navýšit kapitál dceřiné firmy Orco Germany, což někteří akcionáři odmítají. Soud má celou věc projednat ve čtvrtek. Naopak největší růst zaznamenaly opětovně akcie CME s růstem o 1,7 % na 59 Kč.

Elektřina proudí v žilách ČEZ. Čeká firmu pouštění žilou, nebo transfúze?

4. Očekávané události

V Číně, eurozóně, Německu a Francii budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů za prosinec. V USA vyjdou data o průmyslové výrobě a v ČR indexy cen výrobců, vývozu i dovozu. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německá SPD schválila koalici s CDU/CSU, vzniku německé vlády nic nebrání

Členové německé sociální demokracie (SPD) ve vnitrostranickém referendu schválili koaliční smlouvu s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Po sečtení hlasů to oznámila předsedkyně volební komise SPD Barbara Hendricksová. Tři měsíce po parlamentních volbách nyní už nic nebrání vzniku nové vlády, protože CDU i její bavorská sesterská organizace CSU schválily koalici už dříve. Poslanci by měli Merkelovou potřetí zvolit kancléřkou v úterý.

6. Draghi vyzval Francii k hospodářským reformám

Šéf ECB Mario Draghi se pustil do francouzské vlády. "Francie musí uskutečnit hospodářské reformy zaměřené na posílení konkurenceschopnosti, nemůže se nadále spoléhat na řešení rozpočtových problémů zvyšováním daní," prohlásil Draghi. "Musí získat zpět rozpočtovou stabilitu, aby mohly podniky začít znovu investovat."

7. Výnosy penzijních fondů budou do 2 %

Výnosy transformovaných penzijních fondů letos vesměs budou mezi jedním až dvěma procenty Příliš tak nepřekročí inflaci. Fondy připíší klientům podobné zhodnocení jako za minulý rok. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními společnostmi. Ministerstvo financí čeká inflaci za tento rok +1,4 %.

8. Agentura S&P pohrozila snížením ratingu Itálie

Ratingová agentura Standard & Poor's v pátek pohrozila zhoršením hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie v případě, že tamní vláda nezavede potřebné hospodářské reformy. Italský rating by podle ní mohl klesnout "o jeden či více" stupňů. Mohl by se tak dostat do spekulativního pásma, upozorňuje zpravodajská agentura DPA. S&P v červenci snížila rating Itálie o stupeň na úroveň BBB.

9. Evropská komise začne brzy vyšetřovat německou výjimku ze zelené přirážky

Evropská komise brzy zahájí oficiální vyšetřování německých výjimek a slev z placení nákladů za obnovitelnou energii. Komise to upřesnila poté, co agentura Reuters napsala, že německou vládu už o zahájení vyšetřování informoval evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. "Předběžné vyšetřování nyní skončilo a komise brzy zahájí formální zkoumání," uvedla komise podle agentury AP.

10. Goldman Sachs je bankou roku podle IFR

Americkou Goldman Sachs jmenoval časopis Institutional Financing Review (IFR) letošní "bankou roku". Přední investiční banka světa dostala ocenění za schopnost zvyšovat si podíl na trzích i v obtížné hospodářské a regulační situaci, uvedl IFR podle agentury Reuters.

11. ČSSD i KDU-ČSL schválily koaliční smlouvu

Ústřední výkonný výbor ČSSD na jednání v pražském Kongresovém centru podle očekávání schválil koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL. Vnitrostranické referendum nebude. V neděli jednomyslně doporučilo smlouvu schválit celostátní konferenci lidovců předsednictvo KDU-ČSL.

Bonus: Švýcaři draží trezor plný zlatých mincí

Snili jste někdy o tom, že byste podobně jako Strýček Skrblík z pohádek Walta Disneyho plavali v obrovské hromadě peněz? Teď máte šanci si tyto sny splnit. Na stránkách JamesEdition.com totiž můžete vydražit trezor plný 8 milionů zlatých švýcarských mincí. Peníze z dražby tohoto zlatého pokladu půjdou na podporu iniciativy Generation Basic Income, která se snaží ve Švýcarsku i ve světě propagovat myšlenku garantovaného základního příjmu. Jde o peníze, které by dostával každý bez ohledu na to, kolik by vydělával a zda by měl práci.

reklama
reklama