5 velkých změn, které svět (nejen) v roce 2014 posunou k robustnějšímu ekonomickému růstu

5 velkých změn, které svět (nejen) v roce 2014 posunou k robustnějšímu ekonomickému růstu

| redakce

Je-li alespoň část očekávání analytiků a ekonomů z Morgan Stanley správná, budou investoři na rok 2013 vzpomínat jako na poslední rok, v němž bylo patrné doznívání hluboké ekonomické recese spuštěné pádem americké banky Lehman Brothers. Na jaké konkrétní události bychom se měli připravit a co bude v několika příštích letech plnit přední "stránky" finančních médií?

USA: Od kvantitativního uvolňování k úrokovým sazbám

O tom, že se rok 2014 stane rokem utahování kohoutů levných peněz, nepochybuje prakticky nikdo. Morgan Stanley navíc očekává, že se do hledáčku americké centrální banky v následujících letech dostanou zejména úrokové sazby. Na druhou stranu ale ekonomové neočekávají, že by Fed opustil roli spasitele amerického hospodářství. Pravděpodobnější je, že v základních obrysech představí své plány ohledně úrokových sazeb pro několik příštích let, čímž dá investorům dostatek času, aby se na budoucnost mohli připravit.

Japonsko: Od deflace k (mírné) inflaci

Země vycházejícího slunce se z deflační pasti snaží vymanit již delší dobu, výrazný posun však Japonsko zaznamenalo až s příchodem nového premiéra Šinzóa Abeho na konci roku 2012. Extrémně uvolněná měnová politika a s ní spojené oslabování jenu by podle Morgan Stanley měly pokračovat i v roce 2014, přičemž není vyloučené, že Abe a Bank of Japan v budoucnosti v reakci na vývoj japonského hospodářství navrhnou další opatření, která by zemi definitivně navrátila mezi globální ekonomickou elitu.

Čína: Od investic ke spotřebitelům

Transformace čínské ekonomiky v rozvinuté hospodářství založené primárně na spotřebitelské poptávce je evergreenem ekonomických výhledů posledních let. Podle Morgan Stanley se ale okamžik, kdy se ukáže, zda jsou ambice Číny na odklon od centrálně plánované ekonomiky tažené především masivními investicemi a levným exportem reálné, nebo se v praxi zhroutí jako domeček z karet, skutečně blíží. Je zřejmé, že si investoři na definitivní odpověď na otázku, zda je růst čínské ekonomiky udržitelný, budou muset ještě počkat, to ale neznamená, že by se již v několika příštích letech nemohly začít postupně objevovat jednotlivé dílky složité mozaiky.

Evropa: Od finanční anarchie k bankovní unii

Ekonomové se shodují, že to nejhorší má Evropa definitivně za sebou a nyní se před ní otevírá cesta k novému a stabilnějšímu ekonomickému růstu. Důležitým krokem, který se má spolupodílet na znovunavrácení lesku evropskému kontinentu, je dokončení procesu vzniku bankovní unie a jednotného rezolučního mechanismu (SRM). Ten má zajišťovat dohled nad bankovními domy působícími v eurozóně a v roce 2026 definitivně nahradit jednotlivé národní záchranné fondy na pomoc bankám. Projekt bankovní unie se ovšem kvůli složitým vyjednáváním dostává do časové tísně a navzdory všem očekáváním zůstává otázkou, zda se dohody ve všech bodech podaří dosáhnout již v roce 2014.

Emerging markets: Vzhůru k udržitelnému ekonomickému růstu

Rozvíjející se trhy se nejen v roce 2014 ponesou ve znamení akronymů. Nevíte, co se skrývá pod zkratkami BRIC, MINT nebo MIPS? Tak si zapište: Brazílie, Rusko, Indie, Čína. Mexiko, Indonésie, Nigérie, Turecko. Malajsie, (Indonésie), Filipíny a Singapur. Těchto jedenáct zemí bude v příštích letech patřit mezi nejžhavější adepty na vstup do klubu rozvinutých ekonomik a investoři, kterým nejsou cizí spekulativní investice, by si měli pamatovat, že pojem emerging markets již dávno nezahrnuje jen Čínu a Turecko.

Zdroj: Morgan Stanley

reklama
reklama