Co musíte ráno vědět (17. prosince)

Co musíte ráno vědět (17. prosince)

| redakce

Jak zahájily předvánoční týden burzy v Evropě i zámoří, jak by mohl Fed ovlivnit cenu zlata a jak se dělá správný předvánoční marketing? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí před zasedáním Fedu zpevňovaly

Americké akciové trhy v pondělí výrazně posílily a oživily z nejhoršího týdne za téměř čtyři měsíce. Optimismus mezi investory vyvolaly zejména zprávy o velkých akvizicích. Nejistotu investorů ohledně dalších rozhodnutí Fedu o měnové politice převážil také optimismus způsobený pozitivními makrodaty. Index Dow vzrostl o 0,82 % na 15 884,57 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,63 % na 1 786,54 bodu a technologický Nasdaq uzavřel na 4 029,52 bodu s přírůstkem 0,71 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi zaútočili, o Santa Claus rally ale rozhodne Fed

2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má

2. Evropské akcie v pondělí posílily. Průmysl v eurozóně oživuje, Francie se ale nečekaně propadá

Evropské burzy rostly. Investory potěšilo, že index nákupních manažerů v eurozóně vyskočil více, než se čekalo, a nadšení nezastínil ani překvapivě špatný výsledek PMI ve Francii. Britský FTSE 100 posílil o 1,28 %, francouzský CAC 40 o 1,48 % a německý DAX o 1,74 %. Regionální index Stoxx Europe 600 vzrostl o 1,26 %, všechny jeho sektory uzavřely v plusu. Nejvíce se dařilo sektorům stavebnictví, průmyslového zboží a bankám, kolem 0,3 % připsaly i technologický a realitní sektor.

Centrální banky potřebují na rok 2014 nový plán

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila. Nahoru ji vytáhly bankovní tituly

Nejvíce se dařilo developerovi Orco, jehož akcie zvrátily původní více než dvouprocentní propad a v závěru zpevnily o 5,68 % na 42,80 Kč. Dopolední ztráty smazala i Komerční banka, jejíž cenné papíry podražily o 1,52 % na 4 269 Kč. Erste Group Bank má za sebou také úspěšný den, posílila o 3,34 % na 674,80 Kč. Více než procento si připsaly i akcie mediální CETV (+1,78 %) a NWR (+1,59 %) a přes dvě procenta podražila likérka Stock. Mírně naopak ztratila skupina ČEZ (-0,10 %). Titulu nepomohlo ani zvýšení cílové ceny od Goldman Sachs a UBS. O téměř půl procenta zlevnily i cenné papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens (-0,47 %).

Elektřina proudí v žilách ČEZ. Čeká firmu pouštění žilou, nebo transfúze?

4. Očekávané události

Začíná dvoudenní zasedání FOMC. O měnové politice bude rozhodovat i ČNB. Spojené státy navíc zveřejní index spotřebitelských cen, stejně jako Spojené království a eurozóna, a Německo zveřejní index ekonomické důvěry ZEW. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. IEA: Spotřeba uhlí do roku 2018 dále poroste, už ale pomaleji

Růst globální poptávky po uhlí v příštích pěti letech mírně zpomalí. Hlavní podíl na tom bude mít snaha Číny omezit závislost na uhlí, ale i nižší poptávka v Evropě a ve Spojených státech. Vyplývá to z výhledu vývoje trhu, který v pondělí zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Uhlí je po ropě druhým největším energetickým zdrojem. Vývoj jeho cen je klíčový pro akcie NWR i ČEZ.

6. Cena zlata by mohla vyskočit na 1 300 dolarů, pokud se Fed rozhodne zachovat program nákupu dluhopisů beze změny

Pokud by FOMC na svém prosincovém zasedání, které proběhne v úterý a ve středu, zachoval program nákupu dluhopisů beze změny na 85 miliardách dolarů měsíčně, mohl by tím napomoci růstu ceny zlata. Naznačuje to průzkum CNBC. "Pokud by se Fed k omezení QE neuchýlil, mohla by se cena zlata odrazit od nízkých hodnot a testovat i hranici 1 300 dolarů za trojskou unci," říká Mark O'Byrne z GoldCore. "Nevěříme, že Fed nákupy dluhopisů omezí, protože americká ekonomika je stále velmi křehká a jakákoli změna politiky Fedu by mohla vést k turbulencím na finančních trzích a nárůstu výnosů dluhopisů, což by ovlivnilo širší ekonomiku."

7. Schäuble podpořil viceprezidentku Bundesbank jako adeptku na funkci ve vedení ECB

Dosavadní a pravděpodobně i budoucí německý ministr financí Wolfgang Schäuble v pondělí v rozhlase podpořil viceprezidentku německé centrální banky Sabine Lautenschlägerovou na místo v šestičlenném výkonném výboru Evropské centrální banky, které se uvolní odchodem německého ekonoma Jörga Asmussena do nové berlínské vlády. Podle německého tisku je Lautenschlägerová také favoritkou kancléřky Angely Merkelové a měla by to být právě ona, kdo Asmussena nahradí. Diskutuje se ale i o dalších jménech.

8. Zpracovatelský sektor v eurozóně oživuje, Francii však hrozí recese

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci podle předběžných dat rostl na 52,7 bodu z 51,6 bodu v listopadu. Ve službách index nákupních manažerů klesl na 51 bodů z 51,2 bodu v listopadu (odhad: 51,5 bodu). Kompozitní PMI podle předběžných údajů rostl na 52,1 bodu z 51,7 bodu v listopadu, čekal se nárůst na 52 bodů. Aktivita v soukromém sektoru Francie v prosinci nečekaně pokračovala v poklesu, což naznačuje, že druhá největší ekonomika eurozóny sklouzává zpět do mírné recese. Naopak aktivita v soukromém sektoru Německa již osmý měsíc za sebou roste, a to hlavně díky oživení ve zpracovatelském sektoru. Německo je největší ekonomikou eurozóny.

9. Maďarská centrální banka udělila pokutu Wood & Co.

Maďarská centrální banka udělila pokutu Wood & Co. za "šíření nepravdivých informací" ve výši 7,5 milionu forintů. Společnost se proti tomu ohradila, právní kroky však podnikat nehodlá.

10. Těžba ropy v USA dosáhne v roce 2016 takřka rekordního maxima

Těžba ropy ve Spojených státech poroste v příštích letech mnohem rychleji, než se ještě před rokem čekalo. Díky prudkému rozvoji břidlicových ložisek dosáhne v roce 2016 americká produkce takřka historického maxima 9,5 milionu barelů denně a proti loňsku vzroste o téměř 50 %. Předpověděl to Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA ve svém výročním výhledu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Vánoce se blíží

Vánoce jsou již za rohem, není tedy na škodu si připomenout, že nejsou pouze o hektickém shánění dárků v nákupních centrech, ale také o lepším a horším marketingu, možná i o pár dalších věcech.

reklama
reklama