Co musíte ráno vědět (18. prosince)

| redakce

Jak dopadlo úterní obchodování na evropských i zámořských burzách, jakou odměnu dostane Řecko za vzorné chování a čím zaujala miliony lidí reklama na šampon? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie před rozhodnutím Fedu mírně oslabily

Americké akcie v úterý po pondělní rally dlouho hledaly směr. Investoři zvažovali zprávu o inflaci a nečekaně nízký schodek rozpočtu. Dow oslabil o 0,06 % na 15 875,26 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,31 % na 1 781,00 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,14 % na 4 023,68 bodu. Nejvíce odepisovaly energetické tituly, telekomunikační sektor a tituly ze sektoru zdravotnictví, dvě desetiny procenta naopak přidal sektor základních materiálů.

Trhy netrpělivě vyčkávají na středeční rozhodnutí FOMC o budoucnosti uvolněné měnové politiky. Většina investorů sice očekává, že americká centrální banka k omezování podpůrných opatření přistoupí až v roce 2014, část trhu ale spekuluje, že by Fed mohl objem skupovaných dluhopisů začít snižovat ještě letos.

Nick Beecroft (C-View): Fed začne QE omezovat v březnu. Nejen tím může část trhu překvapit

2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má

2. Evropské akcie v úterý ztrácely, investoři před rozhodnutím Fedu vybírali zisky

Evropské akcie po pondělní rally zamířily do červených čísel. Investoři čekají na rozhodnutí Fedu a mírně vybírají zisky. Britský FTSE 100 oslabil o 0,55 %, francouzský CAC 40 ztratil 1,24 % a německý DAX 0,86 %. Sektory telekomunikací a základních materiálů v indexu Stoxx Europe 600 se pohybovaly na nule, ostatní odvětví ztrácela. Nejhůře si v úterý vedl stavební sektor a banky.

Centrální banky potřebují na rok 2014 nový plán

3. Pražská burza v úterý kolísala a uzavřela v mínusu

Index PX v úterý odepsal 0,41 % na 962,28 bodu. Přes jedno a půl procenta ztratily akcie Erste Group Bank (-1,53 %) po oznámení, že banka odepíše goodwill ve výši 350 milionů eur. Akcie druhého bankovního titulu na pražské burze, Komerční banky, oslabily o 0,54 %. Oslabily také akcie developera Orco, kterému neprospívají pokračující spory hlavních akcionářů. Firma oznámila, že obnovila mezinárodní arbitráž s Chorvatskem kvůli investicím v projektu Sunčani Hvar. Polepšila si naopak těžařská NWR (+3,13 %), které pomohla ranní zpráva o zmírnění podmínek úvěru u Exportní úvěrové agentury, a mediální CETV (+1,58 %). Dařilo se i akciím elektrárenské firmy ČEZ, které uzavřely se ziskem 0,18 % na 514,80 Kč. Firma na svém webu oznámila, že generální ředitel Daniel Beneš bude i další čtyři roky předsedou představenstva. Rozhodlo o tom v úterý představenstvo ČEZ. Index PX čeká v pátek po závěru trhu periodická rebalance. Nováčkem v bázi indexu PX se stanou akcie výrobce nápojů Stock Spirits Group, které se od 23. října obchodují na neregulovaném trhu START. Dostane se jim 2,6% váhy v bázi indexu PX.

Elektřina proudí v žilách ČEZ. Čeká firmu pouštění žilou, nebo transfúze?

4. Očekávané události

Událostí číslo jedna bude závěr zasedání FOMC a zveřejnění rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Investoři vyhlíží, zda Fed začne omezovat program podpory ekonomiky, nebo alespoň naznačí, kdy k tomuto kroku může dojít. Většinový názor je, že s útlumem QE začne centrální banka v březnu. Slyšet jsou však i jiné názory.

Přijde to v prosinci? Deutsche Bank jde proti stádu z Wall Street vedenému Goldman Sachs a očekává snížení objemu QE

Spojené státy zveřejní zahájenou výstavbu a počet vydaných pracovních povolení v listopadu. Vzhledem k potížím se sběrem dat v důsledku přerušení činnosti vlády v říjnu bude odhalena také zahájená výstavba za září a říjen. Německý institut Ifo zveřejní index podnikatelského klimatu, Spojené království zprávu o trhu práce a zápis z minulého jednání Bank of England. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ponechala v prosinci základní úrokovou sazbu i politiku intervencí beze změny. Při oslabení koruny zasahovat nebude

Česká národní banka ponechala v souladu s odhady ekonomů dvoutýdenní reposazbu na "technické nule" 0,05 %. Bankovní rada se bude nadále držet politiky intervencí, což znamená, že bude prodávat koruny, aby české měně zabránila v posilování pod hranici 27 EUR/CZK. Ta by měla zůstat v platnosti nejméně do roku 2015.

MF a ČNB v pravidelné zprávě nedoporučují nyní přijmout euro

Česká republika emituje v lednu více dluhopisů, aby si otestovala poptávku

6. Řecko získá další miliardu eur z mezinárodní úvěrové pomoci

Eurozóna poskytne zadluženému Řecku další miliardu eur z mezinárodní úvěrové pomoci. Oznámil to v úterý šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Řecko podle něj splnilo podmínky pro vyplacení dalších peněz tím, že modernizovalo veřejný sektor, změnilo právní systém a otevřelo cestu k privatizaci dvou vodárenských podniků.

7. Cena bitcoinu se prudce propadla až k 600 USD. Čína odstřihla bitcoinové burzy

Čínská centrální banka zakázala 10 poskytovatelům platebních služeb, aby vypořádávali obchody bitcoinových burz. Cena bitcoinu na zprávu reagovala prudkým propadem. Čínská centrální banka už dříve varovala, že by finanční instituce neměly obchodovat s digitální měnou bitcoin. Ta prý prozatím pro čínský finanční systém nepředstavuje hrozbu, přesto je riziková.

8. Britský index FTSE 100 v roce 2014 pokoří historická maxima, tvrdí analytici

Analytici se na konci roku předhánějí v optimistických prognózách na rok 2014. Jednou z nich je i tip na růst britského indexu FTSE 100, který by podle predikcí měl v příštím roce pokořit své historické rekordy. Mnoho analytiků se shoduje na tom, že FTSE 100 překoná historické maximum 6 950 bodů z roku 1999. Hranici 7 tisíc bodů zatím nikdy nepokořil. Analytici ze Citi však sázejí na to, že v roce 2014 přeskočí i 8 tisíc bodů.

9. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v prosinci nečekaně vzrostla

Indikátor důvěry sledovaný institutem ZEW v prosinci vyskočil na 62 bodů, očekával se růst na 55 bodů z listopadových 54,6 bodu. Dosáhl tak nejvyšší úrovně od roku 2006. Index sledující eurozónu rovněž vzrostl na 68,3 bodu z 60,2 bodu. Indikátor současné situace se zlepšil na 32,4 bodu z 28,7 bodu, čekal se růst na 29,9 bodu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Procter & Gamble rozšíří reklamu na Pantene globálně

Společnost Procter & Gamble se rozhodla reklamu na šampon Pantene určenou původně pouze pro Filipíny rozšířit globálně poté, co ji veřejně podpořila provozní ředitelka Facebooku a autorka knihy Opřete se do toho Sheryl Sandbergová. Reklama, která poukazuje na to, jak rozdílně jsou vnímané stejné povahové vlastnosti u žen a mužů, byla poprvé vysílána na Filipínách 9. listopadu. Sledovanost si však příliš nezískala. Až minulý týden ji podpořila Sheryl Sanbergová a nyní má video na YouTube už přes 8 milionů zhlédnutí.

reklama
reklama