Nick Beecroft (C-View): Fed začne QE omezovat v březnu. Nejen tím může část trhu překvapit

Nick Beecroft (C-View): Fed začne QE omezovat v březnu. Nejen tím může část trhu překvapit

| Roman Chlupatý

Vyspělé akciové trhy kolabovat nezačnou, Brazílie, Jihoafrická republika nebo Indonésie se naopak mohou dostat pod tlak. Tak odhaduje reakci trhu na blížící se utažení monetárních šroubů ze strany Fedu portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft. Bernanke, Yellenová a spol. přitom podle něj navzdory očekávání stále větší části trhu s takzvaným taperingem letos nezačnou, některé makroekonomické ukazatele totiž nejsou dostatečně přesvědčivé.

Napětí na trzích roste. Všichni pozorně sledují Fed, který by podle stále větší části expertů mohl omezit objem nakupovaných cenných papírů už tento týden. Jak to vidíte vy?

Základní scénář, se kterým pracuji, počítá s tím, že Fed s taperingem v prosinci nezačne. Šanci, že omezí nákupy cenných papírů, vidím 30%. Podle mě totiž nejsou splněny všechny potřebné podmínky tak důležitého kroku. Fed požadoval solidní důkazy toho, že jsou zlepšující se situace na trhu práce a nastartovaný růst americké ekonomiky udržitelné, a dále se chtěl ubránit poklesu inflace na příliš nízkou úroveň. První dvě podmínky jsou podle mě víceméně splněny, tou třetí si nejsem tak jist. A když u dvou prvních říkám víceméně, znamená to, že i v jejich případě mám pochybnosti.

Většinový názor, že Spojené státy naskočily na trajektorii udržitelného růstu a i v příštím roce si připíší sice nijak závratný, ale solidní přírůstek, tedy nesdílíte?

Nezaměstnanost do značné míry vypadá dobře díky nižší míře participace, i v této oblasti lze tedy mluvit o jistém zklamání. To samé platí o hospodářském růstu, respektive některých indikátorech s ním souvisejících. Proto by mě skutečně překvapilo, kdyby se Fed rozhodl omezit QE již tento týden; očekávám tapering až v březnu.

Ať se Fed rozhodne utáhnout pomyslné šrouby teď, nebo později, zareaguje na to trh nějak výrazněji, a nebo nepůjde o nic dramatického, protože se tento krok už dlouho čeká?

O nic dramatického podle mě nepůjde. I kdyby se banka rozhodla jednat už nyní, nebude to žádný šok. Velkou roli sehraje také dobrá komunikace – předpokládám, že omezení QE bude doplněno zpřesněným výhledem toho, co od Fedu čekat, mimo jiné v oblasti nastavení úrokových sazeb. Může to být spojeno se snížením požadované míry nezaměstnanosti na 6 %, možná i 5,5 %, pohnout by se mohla také úroveň cílované inflace. Jinými slovy, sám Fed se pokusí možný šok spojený s taperingem utlumit.

Existují tedy nějaké neznámé, řekněme karty, které Fed může tento týden vynést, jež by zajímavě zahýbaly trhem?

Určitě ano. Řadím mezi ně zejména riziko, že Fed nejdříve zpřesní představy o tom, co od něj čekat. Podle mě totiž bankéře šokovalo to, co se stalo v létě, kdy krátkodobé sazby – pro roky 2015 a 2016 – prudce vzrostly ruku v ruce s těmi dlouhodobými, a to navzdory ujištěním, že Fed bude nadále do systému pumpovat peníze. Pokud bych byl tedy ve vedení Fedu, nejdříve bych zpřesnil jízdní řád, podle kterého se budu řídit – buď nyní, nebo v lednu –, a doplnil bych to prohlášením, že je tapering blízko, že se jen čeká na potvrzení toho, že inflace dosedla na dno.

Řekněme, že se vedení Fedu rozhodne právě pro tento postup, tedy zpřesní obrysy svého plánu postupného vyklízení pozic, a teprve poté s ním začne. Co bude následovat?

Podle mě by to mělo poměrně zásadní dopad. Zřejmě by se snížily sazby na vzdáleném konci křivky, zároveň by z toho nejspíše těžily akciové trhy, a v neposlední řadě by dolar pravděpodobně oslabil. Připomínám, že to není ten nejpravděpodobnější scénář, ale stále mu přisuzuji nějakou 15- až 20% pravděpodobnost. Proto by o něm investoři měli vědět a měli by být připraveni na něj reagovat.

Častěji než o této možnosti se hovoří o tlaku, pod nějž by se kvůli taperingu mohla opět dostat globální periferie.

Něco podobného je dost dobře možné. Podle mě poté, kdy Fed začne utahovat šrouby, rozvinuté akciové trhy nezačnou kolabovat. Na rozvíjejících se trzích ale riziko, které zmiňujete, do jisté míry existuje. To platí zejména v případě takzvaně křehkých zemí, možná Brazílie, Indie, Jihoafrické republiky, Indonésie a Turecka. Dokáži si představit, že se jejich měny dostanou pod hodně velký tlak, a to bez ohledu na to, kdy Fed tapering zahájí.

reklama
reklama