Co musíte ráno vědět (19. prosince)

Co musíte ráno vědět (19. prosince)

| redakce

Jak se vedlo evropským akciím před rozhodnutím Fedu o monetární politice a jak na toto rozhodnutí reagovaly trhy v USA, jaká zpráva zasadila bitcoinu obrovskou ránu a co může udělat trocha deště s domem na kopci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po opatrném rozhodnutí Fedu omezit QE o 10 miliard zdražily na historická maxima

Americké akcie po dopoledním vyčkávání na rozhodnutí FOMC vystřelily prudce vzhůru poté, co se investoři dozvěděli, že Fed omezí podporu ekonomiky pomocí nákupu dluhopisů o 10 miliard měsíčně. Dow i S&P 500 si připsaly historicky nejvyšší zavírací hodnoty, Nasdaq zakončil seanci nejvýše za 13 let. Dow nakonec ve středu posílil o 293 bodů na 16 168,29 bodu (+1,85 %), širší S&P 500 posunul svůj rekord na 1 810,70 bodu a technologický Nasdaq přidal 1,15 % na 4 070,06 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům zdravotní péče a financí, relativně nejhůře technologiím, které ale i tak jako sektor posílily o 0,78 %.

Fed předpokládá v roce 2014 další zlepšování zaměstnanosti a v současnosti předpokládá, že podobně mírně jako na prosincovém zasedání bude omezovat podporu ekonomiky pomocí odkupů státních dluhopisů a hypotéčních zástavních listů. Základní úrokovou sazbu chce ale ponechat na historickém minimu minimálně do roku 2015. "Investoři se dívají na horizont za taperingem a vidí silnější ekonomiku, kterou je potřeba z rozhodnutí FOMC vypíchnout," uvedl Chris Gaffney, stratég z EverBank.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed překvapivě začal utahovat kohoutky. Měsíční odkupy dluhopisů sníží o 10 miliard USD

2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má

2. Evropské akcie před rozhodnutím Fedu zpevňovaly

Evropské akcie se ve středu vzpamatovaly z úterních ztrát a před rozhodnutím Fedu mírně posilovaly. Nejlépe si vedl technologický sektor, dařilo se však i bankám a pojišťovnám. Britský FTSE 100 uzavřel prakticky na nule se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 připsal procento a německý DAX 1,06 %. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 zakončily středeční obchodování v plusu, nejvíce se dařilo bankám, pojišťovnám a technologickému sektoru, kolem nuly se pohybovaly maloobchod a mediální společnosti.

Centrální banky potřebují na rok 2014 nový plán

3. Pražská burza ve středu zpevnila. Nahoru ji vytáhly bankovní tituly

Index PX ve středu posílil o 1,24 % na 974,17 bodu. Nejvíce se dařilo bankovním titulům - akcie Erste Group Bank posílily o 3,13 % na 685,30 Kč a Komerční banka podražila o 1,34 % na 4 303 Kč. Přes tři procenta připsala i developerská společnost Orco (+3,08 %). Cenné papíry NWR zdražily o 0,22 % na 23,10 koruny poté, co firma v úterý oznámila dohodu na dodatcích k úvěru od Exportní úvěrové agentury. Oslabily pouze akcie mediální CME o 1,64 % na 60 Kč a sázkové firmy Fortuna o 1,90 % na 118,65 Kč. "Akcie sázkové kanceláře jsou sice letos stále s přehledem nejúspěšnějším titulem na domácím trhu, v posledních dvou týdnech ale korigují předchozí zisky a z maxima ustoupily již téměř o 8 %," podotkl Josef Němý z investičního bankovnictví Komerční banky.

Petr Bártek (ČS): Zisk Komerční banky v příštím roce poroste, akcie polských bank na tom však budou lépe

ČEZ letos v souboji s konkurencí na přední místa nedosáhl. Je to ale dobrá startovní pozice do budoucna

4. Očekávané události

Jako každý čtvrtek Spojené státy zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a odhalí i prodeje starších domů a index aktivity filadelfského Fedu. Spojené království vydá zprávu o maloobchodních tržbách za listopad a eurozóna stav běžného účtu. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lidovci neuspěli s požadavkem na post ministra zemědělství, trojkoalice je nejistá

Lidovci na středečním koaličním jednání dostali nabídku ministerstva práce a sociálních věcí v kombinaci s resortem dopravy nebo životního prostředí. Resort zemědělství, o který především usilují, ale za prioritní označili sociální demokraté s tím, že se ho nevzdají. Podle šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka nepadl žádný pádný argument, proč by lidovci neměli vést zemědělství. Očekává, že celostátní výbor KDU-ČSL dvojici návrhů odmítne. Další jednání podle něj ale není vyloučeno.

6. Čínský zákaz drtí bitcoin, s varováním se přidávají Američané i Dánové. Cena bitcoinu se prudce propadá

Proti virtuální měně bitcoin již tvrdě vystoupila čínská vláda, která zakázala zprostředkovatelům vypořádávat transakce bitcoinových burz. Před bitcoinem varuje i americké ministerstvo financí, Dánsko se snaží dát dohromady pravidla, která by před bitcoinem ochránila spotřebitele.

Grafika dne: Historie bitcoinu na jedné (dlouhé) stránce

7. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v prosinci stoupl podle očekávání na 109,5 bodu z listopadových 109,3 bodu

Ukazatel podnikatelského klimatu německého institutu Ifo, který provádí průzkum mezi 7 tisíci vrcholných manažerů, vzrostl v prosinci na 109,5 bodu z předchozích 109,3 bodu. Vyplnila se tak mediánová předpověď 39 analytiků oslovených agenturou Bloomberg.

8. Bank of England: Další zhodnocení libry může ohrozit oživení britské ekonomiky

Centrální bankéři z Bank of England se obávají dalšího posilování libry. Zatímco silnější libra může pomoci uvolnit inflační tlaky, mohla by brzdit růst v prostředí slabší globální poptávky. O ponechání základní úrokové sazby na rekordním minimu tak rozhodli jednomyslně. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání rady pro měnovou politiku BoE, které se konalo 4. až 5. prosince.

Britská nezaměstnanost ve 3Q2013 nečekaně klesla na 7,4 %. Zvýší Britové sazby?

Britská centrální banka začne od 2016 vydávat plastové bankovky

9. EU schválila přísnější pravidla pro tabákový trh

Vyjednavači EU dosáhli předběžné shody na přísnějších pravidlech ohledně cigaret. Ta budou požadovat, aby obrázek spolu s textovým upozorněním pokrývaly 65 % přední strany cigaretové krabičky a aby se zdravotní upozornění objevovalo na vrchu krabičky. Vyjednavači také dosáhli dohody o postupném zrušení mentolových cigaret do roku 2020.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V Riu se zřítil několikapatrový dům

Silný déšť, nekvalitní stavba v jedné z favel v Riu de Janeiru a kopec. Jak to dopadlo, se podívejte sami.

reklama
reklama