Udělejte si na sebe čas. Těchto pět činností vás okrádá o desítky drahocenných minut

| redakce

Chtěli byste začít sportovat, ale nevíte, kde vám hlava stojí? Rádi byste se večer alespoň na chvíli ponořili do dlouhého románu, ale nevíte, jak se vypořádat se všemi pracovními resty? Kdyby se na burze obchodovalo s časem, byla by cena jedné hodiny astronomická. Ne nadarmo se totiž říká, že čas jsou peníze. Kde ale v současné hektické době získat minuty navíc?

Dojíždění do zaměstnání

Podle Sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 nejsou mezi českými zaměstnanci výjimkou ani lidé, kteří za prací denně dojíždějí i více než hodinu. Přičtěme k tomu další hodinu potřebnou na návrat z práce a jsme celkem na 120 minutách.

Doby, kdy nebyl problém získat prakticky libovolnou práci v místě bydliště, jsou pryč. Dnes by však již i díky možnosti být se svými blízkými a přáteli neustále v kontaktu přes mobilní telefon či internet nemělo být stěhování za prací tabu. Nebo si snad myslíte, že je lepší trávit deset a více hodin týdně za volantem nebo ve vlakovém kupé?

Čas strávený dojížděném do zaměstnání
Čas strávený dojížděném do zaměstnáníZdroj: ČSÚ

Sledování televize

Poslední měsíční statistika Asociace televizních organizací uvádí, že průměrný Čech v říjnu sledováním televize strávil denně 3 hodiny 35 minut. Vyjádřeno v procentech tak před zářící obrazovkou proseděl 15 % dne. Pokud by přitom člověk byl například vášnivým čtenářem, který neustále bojuje s nedostatkem času, přečetl by při odepření si televize a při průměrném tempu čtení jedné stránky za dvě minuty denně kolem 100 stran beletrie či literatury faktu.

Čas strávený sledováním televize
Čas strávený sledováním televizeZdroj: Asociace televizních organizací

Sociální sítě

Čas strávený na sociálních sítích je téma, které mezi lidmi budí obrovské emoce. Málokdo je totiž ochotný přiznat, kolik minut nebo hodin denně procházením profilů a statusů na Facebooku či Twitteru skutečně stráví. Statistiky sice hovoří přibližně o dvaceti minutách sociálního surfování denně, realita je však mnohdy jiná.

Pokud se virtuálního kontaktu se svými známými a přáteli nedokážete vzdát, naučte se Facebook či Twitter kontrolovat v přesně stanovených časových intervalech, nikoli pokaždé, když zapnete počítač.

Čas strávený na sociálních sítích
Čas strávený na sociálních sítíchZdroj: Morrison & Foerster
  • 1
  • 2
reklama
reklama