Jak rozpoznat bublinu na trhu podle Douga Kasse

Jak rozpoznat bublinu na trhu podle Douga Kasse

| redakce

Problém s bublinami je ten, že když akcie budete prodávat ve chvíli, kdy ještě není bublina dostatečně "nafouknutá", budete za hlupáka. Když se však odhodláte, až když praskne, budete hlupákem ještě větším. Známý investor Doug Kass se ve svém aktuálním článku věnuje i tématu posledních měsíců: Je nyní bublina na americkém akciovém trhu?

Bubliny zpravidla vznikají za velmi podobných podmínek. Charakterizuje je následujících deset znaků.

 1. Půjčky jsou levné.
 2. Úvěrů je všude dost. Jsou snadno dostupné.
 3. Nadužívá se jich. Všichni dluží.
 4. Objeví se nová (a velká) skupina nakupujících.
 5. Po výrazném růstu vedou předchozí čtyři faktory k úvahám, že se už trh nevyvíjí v cyklech, nýbrž že k velkému zhodnocení ještě dojde.
 6. Odchylka valuací od vývoje zisků je přímo úměrná stupni bubliny.
 7. Čím více nových valuačních metod, tím pokročilejší stupeň bubliny.
 8. Chybné valuační techniky vytěsňují osvědčenou metodologii.
 9. Když si každý začne myslet, že centrální bankéři, portfoliomanažeři, manažeři firem, politici nebo další získali patent na rozum, jedná se jednoznačně o bublinu.
 10. Je tu boom nového (neprůhledného) finančního produktu. (Například derivátů, které Warren Buffett označuje jako finanční zbraně hromadného ničení).

Technologická bublina (splaskla v roce 2000)

 • Úvěry na nákup akcií (takzvaný margin debt) byly levné a snadno dostupné.
 • Denní tradeři a drobní investoři vstupovali na trh a tlačili nahoru ceny aktiv. Především ti první využívali třeba i 15násobnou páku, ale našli se odvážlivci i mezi drobnými investory.
 • Od tradičních způsobů měření valuací se v technologiích upustilo v prospěch alternativních metod.
 • Rozšířilo se mínění, že technologické inovace pravděpodobně rozbouraly tradiční tržní vzorce (eliminovaly ekonomické cykly a nahradily je nekončícím boomem).

Hypoteční bublina (splaskla 2008)

 • Fed snížil úrokové sazby na rekordní minima a hypotéky byly dostupné jako nikdy dříve.
 • Banky a subjekty stínového bankovnictví úvěrovaly za velmi uvolněných podmínek. Pro sjednání hypotéky stačilo minimum dokumentů. Úvěry na více než 100 % hodnoty nemovitosti nebyly výjimkou, byly postaveny na předpokladu, že ceny nemohou klesnout.
 • Drobní investoři začali s nemovitostmi spekulovat (na trhu se objevuje nový nakupující) a ceny domů letěly vzhůru. Investice do nemovitostí přinášely lákavé zisky.
 • Úvaha, že se ceny bydlení nikdy nemohou propadnout, se stala institucionálním konsenzem.

Akciová bublina (nyní?)

Zatímco některé z desítky stavebních kamenů bubliny jsou splněny, jiné zatím nikoli.

 • Úvěry jsou levné a dostupné, ale jen pro někoho. Úvěrová kritéria (zejména pro hypotéky a půjčky pro malé podniky) zůstávají relativně přísná.
 • Investorský sentiment roste. Je na mnohaletých maximech. Drobní investoři ale ještě o akciích tolik nemluví a není zde ani silná nová skupina nakupujících (což byl případ pozdních 90. let). Podle zjištění Investors Intelligence je v současnosti na burze 55,2 % býků a 15,6 % medvědů. Nejenže jde o největší rozdíl mezi oběma čísly v letošním roce, ale také o nejvyšší (v případě býků) údaj od poloviny dubna, kdy akcie zažily největší korekci současného býčího trhu.
 • Nabídka nových emisí dosáhla letos zatím 50 miliard USD (ve srovnání s 63,5 miliardy USD ve stejném období roku 2000, kdy splaskla technologická bublina). Ostatní emise jsou na rekordních 155 miliardách USD od začátku roku. Podmínky začínají připomínat bublinu.
 • Přestože někteří investoři hlásají, že je tu nová éra dlouhého růstu, jsou v menšině.
 • Valuace jsou o něco vyšší než průměrné P/E během posledních padesáti let, ale nejsou extrémní. S&P 500 je možná nadhodnocen o 6 až 7 %. P/E se letos zvýšilo o téměř 20 %, ve srovnání s 2,5% průměrným ročním růstem valuací od roku 1900. To také trochu "smrdí" bublinou.
 • Kvantitativní uvolňování táhne ceny aktiv na potenciálně neudržitelné úrovně. Bez stimulace dalšího růstu jsou daleko od "normálu".
 • Deriváty emitované předními světovými bankami, které téměř zruinovaly světový finanční systém mezi lety 2007 a 2009, nyní nejsou tak masově rozšířené.

Zdroj: thestreet.com

reklama
reklama