5 akciových miláčků hedgeových fondů

| redakce

Ke konci každého kvartálu hedgeové fondy a ostatní velcí investoři zveřejňují své dlouhé pozice na akciovém trhu. Když budete aktivitu hedgeových fondů a jejich akciové preference sledovat, máte velkou šanci překonat trh.

V minulosti předstihlo 15 nejoblíbenějších small caps v portfoliích hedgeových fondů trh v průměru o zhruba 18 % ročně. Hedgeové fondy byly ale úspěšné i ve výběru large caps. Jimi vybrané akcie velkých firem předčily trh, i když jen mírně.

Jednoznačně nejpopulárnější byl v letech 2011 a 2012 u fondů Apple. Během druhého kvartálu letošního roku ho ale sesadil z trůnu Google. Vláda Googlu nicméně netrvala dlouho. Už v následujícím čtvrtletí se stala miláčkem trhu společnost General Motors.

Jaké akcie vedly žebříček oblíbenosti u hedgeových fondů ke konci třetího kvartálu 2013?

1. General Motors

Každá společnost, na niž sází Warren Buffett, si zaslouží pozornost investorů. Berkshire Hathaway nakupuje akcie GM od doby, kdy se obchodovaly kolem 20 USD. V současnosti drží v těchto akciích přes 1,4 miliardy USD (zhruba 1,56 % portfolia). Dalším hedgeovým býkem na automobilku je Greenlight Capital Davida Einhorna, který v jejích akciích drží přes 600 milionů USD. Na konci třetího kvartálu mělo pozice v GM 140 fondů ve srovnání se 122 na konci předchozího čtvrtletí.

General Motors
General MotorsZdroj: Bloomberg

2. Google

Google byl ve třetím kvartálu velkým poraženým. Nejméně 20 hedgeových fondů v něm prodalo pozice. Ke konci čtvrtletí věřilo Googlu 139 fondů, což je 12,5% pokles oproti předchozímu období. Dokonce i největší optimista na akcie Googlu Stephen Mandel se svým fondem Lone Pine Capital omezil pozice v této společnosti o 57 %. I tak se ale najdou investiční guruové, kteří na budoucí výkonnost Googlu nadále sázejí. Z hedgeových fondů mu nejvíce věří Lansdowne Partners.

Google
GoogleZdroj: Bloomberg

3. Apple

Během třetího kvartálu se k Applu vrátily některé fondy, které v předchozím čtvrtletí ztratil. Ke konci třetího kvartálu zveřejnilo pozice v "nakousnutém jablku" 132 fondů (v předchozím období to bylo 123). Miliardář David Einhorn drží nyní v akciích Applu zhruba 1 miliardu USD. Velice aktivní je také Carl Icahn.

Apple
AppleZdroj: Bloomberg

4. AIG

AIG o část své popularity během posledního čtvrtletí přišla. Osm hedgeových fondů se zbavilo pozic v ní a na vyhlídky firmy sází už (jen) 131 fondů. Akciový portfoliomanažer desetiletí Bruce Berkowitz v této společnosti drží největší pozice, více než 4 miliardy USD, což představuje více než polovinu jeho portfolia.

AIG
AIGZdroj: Bloomberg

5. Citigroup

Citigroup je třetím největším poraženým kvartálu. Poté, co šest hedgeových fondů vyprodalo pozice v této americké bance, býků zůstalo 115. Na Citi sází ale například Ken Fisher, během třetího kvartálu téměř zdvojnásobil své pozice a nyní drží 11 milionů akcií Citi v hodnotě více než 500 milionů USD.

Citigroup
CitigroupZdroj: Bloomberg

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama