Akční plán Warrena Buffetta na rok 2014

| redakce

Alex Crippen, producent CNBC, každoročně nabízí svou predikci týkající se "věštce z Omahy", největšího investičního gurua Warrena Buffetta. Letošní rok není výjimkou.

1. Buffett bude za rok stále řídit Berkshire Hathaway

Tuto predikci už Crippen měl na seznamu ve dvou uplynulých letech. Má ji tam i letos, ačkoli si je vědom toho, že každý rok se zvyšuje pravděpodobnost, že se může mýlit. Buffettovi už totiž táhne na 84.

V práci ale nepolevuje, nicméně portfoliomanažeři Todd Combs a Ted Weschler od něho dostávají stále více peněz na obchodování. V roce 2012 předehnali výkon S&P 500 dvojciferným procentním rozdílem a samotného Buffetta nechali daleko za sebou. Přestože Ted a Todd v roce 2014 budou přebírat stále více pravomocí, Buffett zůstane ve funkci tak dlouho, dokud mu to bude zdravotní stav umožňovat.

2. Berkshire Hathaway spolkne General Mills

Převzetí solečnosti Heinz za 12 miliard USD bude zastíněno akvizicí ještě většího potravinářského gigantu. Při tržní hodnotě 32 miliard USD je General Mills pro Buffetta nepolapitelný slon, kterého se pokouší "schramstnout" už několik let za pomoci veškeré hotovosti, již Berkshire dosud nahromadila. Není to zářivá investice (ty Buffett nevyhledává) a má velmi známé značky (to má rád) jako Cheerios, Betty Crocker, Pillsbury, Green Giant, Yoplait a Häagen-Dazs (Buffett zbožňuje zmrzlinu). Volné cash flow, ukazatel, který má Buffett také v oblibě, vzrostlo podle dat FactSet na 2,3 miliardy USD ke konci května 2013.

Nutno ale připomenout, že téměř jakákoli predikce, jakou kdy někdo udělal o tom, co dalšího Buffett nakoupí, se ukázala být mylná.

3. Buffettův hlas uslyší všichni

Buffettova hudební kariéra je na vzestupu, mohl by vyhrát "The Voice" s interpretací "My Way" a vlastním doprovodem na ukulele. Jeho koncert v show NBC Today byla jen ochutnávka.


Mimochodem, Buffetta k provětrání jeho ukulele není potřeba dvakrát přemlouvat. Zahrál Číňanům k jejich novému roku nebo na setkání filantropů Forbes 400 (tam rovnou s Jonem Bon Jovim).

Zdroj: CNBC

reklama
reklama