Burzovní kalendář 23. 12. - 27. 12. 2013

| redakce

Nejvíce napilno budou mít na sklonku roku investoři do amerických cenných papírů. Na historických maximech budou čekat, zda jim Santa Claus přiveze ještě nějaký ten dárek v podobě pár desetinek nebo procent navíc. Dárky se ale rozdávaly prakticky celý rok. V Evropě i v Praze bude volných dnů na burze více, aktivita na trzích by tedy měla být vyloženě prázdninová.

USA

23/12 Index aktivity chicagského Fedu

23/12 Osobní příjmy a výdaje

23/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

24/12 Obchodování na NYSE končí v 19.00 SEČ

24/12 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

24/12 Index cen domů

24/12 Prodeje nových domů

24/12 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

25/12 Všechny trhy uzavřeny

26/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

Za uplynulý týden si Dow připsal 2,96 % a S&P 500 zpevnil o 2,41 %. Pro prvně jmenovaný ukazatel tak byl tento týden nejlepší od září a pro S&P 500 od července. Nasdaq za týden posílil o 2,58 %.

Zásadní zprávou týdne bylo snížení objemu odkupovaných dluhopisů americkou centrální bankou v kombinaci s lepším ekonomickým výhledem a ujištěním o ponechání úrokových sazeb v blízkosti nuly do roku 2015. Fed snížil objem odkupovaných hypotéčních zástavních listů ze 40 na 35 miliard USD a vládních dluhopisů USA ze 45 na 40 miliard USD s platností od ledna. Zároveň ponechal svůj cíl nezaměstnanosti pro zvýšení sazeb na 6,5 %. Dále prohlásil, že úroky mohou zůstat kolem nuly i po dosažení tohoto cíle, zvlášť když se bude držet inflace pod 2 %. Zaktualizoval také svůj ekonomický výhled. Odhad vývoje nezaměstnanosti pro rok 2014 zlepšil na 6,3 % až 6,6 % z rozmezí 6,4 % až 6,8 %. Tiskovou konferenci Bena Bernankeho jsme pro vás sledovali živě.

Týden byl až do středy ve znamení vyčkávání na rozhodnutí Fedu o měnové politice. Po oznámení omezení QE cena indexu S&P 500 začala klesat, ale doprovodný "holubičí" komentář ji prudce vystřelil zpět na historická maxima. "Středeční obchodování tak nakonec probíhalo v širokém rozpětí -0,7 % až +1,7 %. Akcie následně ve čtvrtek mírně korigovaly, aby v pátek stanovily nové historické rekordy. Index se už měsíc a půl obchodoval v rozmezí 1 775 až 1 812 bodů, páteční zavírací cena však horní linii výrazně překonala. To je pozitivní signál pro další růst, který navíc zesiluje sezónní pattern. Nejbližší hladiny podpory jsou okolo 1 810 a 1 780 bodů," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Na závěr roku možná přijde i Santa Claus rally," pokračuje Košťál. Index posílil v prosinci v uplynulých 50 letech v průměru o 1,9 %. Největší zhodnocení zpravidla přichází v posledním týdnu, tedy mezi Vánocemi a Novým rokem. Aktuálně jsou akcie v prosinci díky pátečnímu růstu 0,5 % v plusu. Příští týden se aktuálním tématem stane také lednový efekt.

Rozhodnutí FOMC zapůsobilo negativně na cenu zlata. Ta v průběhu pátečního obchodování klesla až na 1 191 dolarů za trojskou unci, postupně však část ztrát smazala a vyskočila zpět nad hranici 1 200 dolarů. "Myslím, že zlato bude nadále pod tlakem," říká Daniel Morgan, komoditní analytik z UBS. "Důvody pro jeho držbu, zdá se, pominuly," dodává a domnívá se, že průměrná cena zlata se příští dva roky bude pohybovat kolem 1 200 dolarů za trojskou unci. Ve čtvrtek se této hranice cena dotkla poprvé od června letošního roku.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že ekonomika Spojených států v letošním třetím čtvrtletí stoupla o 4,1 %, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Investory potěšilo obzvláště to, že ekonomiku táhl nahoru růst zásob firem (do celkového růstu HDP přispěl 1,7 procentního bodu) a spotřeba domácností na služby, například zdravotní péči. Právě spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o rovná dvě procenta oproti dříve ohlášenému nárůstu o 1,4 %.

Další makrodata nebyla tak dobrá, střídala se lepší čísla s těmi horšími. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo nečekaně více, existujících domů se v USA k listopadu prodalo nejméně za téměř rok a index aktivity filadelfského Fedu dopadl hůře, než se čekalo.

Zahájená výstavba však podle ve středu zveřejněných dat vzrostla v listopadu nejprudčeji od ledna 1990 a aktivita v americkém podnikatelském sektoru v prosinci udržela tempo růstu, dále se přitom zlepšovaly podmínky v sektoru služeb. Podnikům přibývalo zakázek, a tempo přijímání nových pracovníků se tak dostalo na nejvyšší úroveň za čtyři roky. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které ve středu zveřejnila organizace Markit. Meziroční míra inflace ve Spojených státech v listopadu vzrostla na 1,2 % ze čtyřletého minima 1,0 % v předchozím měsíci. Zato průmyslová výroba vzrostla v listopadu mnohem více, než se čekalo. Analytici vyhlíželi růst o 0,6 %, produkce překvapila zlepšením o 1,1 % meziměsíčně.

Kompletní přehled amerického obchodování v uplynulém týdnu najdete zde: Americké akcie se v pátek dostaly na nové rekordy a mají za sebou nejlepší týden za několik měsíců

Poslední kompletně prosincový obchodní týden bude mít ve středu vánoční přestávku, v úterý je obchodování zkráceno do 19 hodin SEČ. A poslední dny ukazují, že si investoři ještě dovolenou nevzali. "Nikdo neshrábl všechny peníze ze stolu dva týdny před Silvestrem," říká Howard Silverblatt, analytik z S&P Dow Jones Indices. "Manažeři mohli za celým rokem klidně udělat čáru na konci listopadu a užít si měsíc na Arubě, ale evidentně to neudělali. V krátkodobém výhledu všichni počítají s přílivem dalších peněz investorů na akciový trh. To se může týkat zbytku prosince a prvního kvartálu 2014."

Na důležitá data z USA upozorňuje makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS:

Z ekonomiky přijdou v týdnu některá důležitá čísla. Hned v pondělí to bude index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se čeká mírný růst na 82,7 z 82,5 bodu. V úterý pak budou nejsledovanější objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. U těch se čeká meziměsíční nárůst o 1,8 % po poklesu o 2 %.

Z hlediska osobní spotřeby budou důležité osobní výdaje a příjmy, ale také situace na trhu práce, kterou jako vždy ve čtvrtek zmonitoruje průzkum počtu nových i stávajících žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

David Navrátil (ČS): Nečekáme, že by akcie měly na snižování odkupů dluhopisů Fedem dlouhodobě reagovat

David Navrátil (ČS): Nečekáme, že by akcie měly na snižování odkupů dluhopisů Fedem dlouhodobě reagovat Fed ve středu rozhodl o snížení tempa měsíčních nákupů dluhopisů. Reakce trhů na rozhodnutí byla ...
Faber: Fed nikdy zcela neukončí QE Faber: Fed nikdy zcela neukončí QE Známý kritik Fedu Marc Faber to uvedl v rozhovoru pro CNBC. Guvernéři Fedu by podle ... Obama: Rok 2014 by pro USA mohl být ekonomicky průlomový Obama: Rok 2014 by pro USA mohl být ekonomicky průlomový Nadcházející rok by díky ekonomickému blahobytu, lepší dostupnosti zdravotní péče a konci války v Afghánistánu ... Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala mnohem více, než se původně čekalo Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala mnohem více, než se původně čekalo Hrubý domácí produkt Spojených států ve třetím kvartálu vzrostl o 4,1 %. Zpřesněný odhad ze ...
reklama
reklama