Týden na trzích podle burzovních grafů: Fed dal svým rozhodnutím za pravdu medvědům, díky výhledu se ale radují býci

| Josef Košťál

Uplynulý týden byl až do středy ve znamení vyčkávání na rozhodnutí Fedu o měnové politice. Po oznámení omezení QE cena indexu S&P 500 začala klesat, ale doprovodný "holubičí" komentář ji prudce vystřelil zpět na historická maxima.

S&P 500

Středeční obchodování tak nakonec probíhalo v širokém rozpětí -0,7 % až +1,7 %. Akcie následně ve čtvrtek mírně korigovaly, aby v pátek stanovily nové historické rekordy. Index se už měsíc a půl obchodoval v rozmezí 1 775 až 1 812 bodů, páteční zavírací cena však horní linii výrazně překonala. To je pozitivní signál pro další růst, který navíc zesiluje sezónní pattern. Nejbližší hladiny podpory jsou okolo 1 810 a 1 780 bodů.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Je pozitivní, že FOMC jasně rozhodl, což zamezilo dohadům a nejistotě. Index volatility VIX ve středu zareagoval poklesem o 12 % a vrátil se do dlouhodobého rozpětí 12 až 15. To je pro akcie býčí signál.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Na závěr roku možná přijde i Santa Claus rally. Index posílil v prosinci v uplynulých 50 letech v průměru o 1,9 %. Největší zhodnocení zpravidla přichází v posledním týdnu, tedy mezi Vánocemi a Novým rokem. Aktuálně jsou akcie v prosinci díky pátečnímu růstu 0,5 % v plusu. Příští týden se aktuálním tématem stane také "lednový efekt".

reklama
reklama