Katastrofa se (snad) nechystá, vyhlíží rok 2014 hlavní ekonom Citigroup

Katastrofa se (snad) nechystá, vyhlíží rok 2014 hlavní ekonom Citigroup

| redakce

"S rokem 2013 by mělo skončit zpomalení světové ekonomiky posledních tří let. Měla by vstoupit do nové fáze mírného oživení a růstu," píše v rozsáhlém výhledu Willem Buiter, hlavní ekonom Citigroup. Jeho slova zní tentokrát optimisticky, což není pravidlem – v minulosti varoval před eskalaci eurokrize vedoucí až k možnému odchodu Řecka z eurozóny.

Podle Buitera je ve výhledu na rok 2014 revoluční snižující se pravděpodobnost vážných neočekávaných mimořádných událostí, které by mohly paralyzovat světovou ekonomiku. "Připouštím, že eurozónu ještě čeká hodně práce, u Číny zůstávají velké otazníky, chaos v Kongresu může zkomplikovat fiskální politiku a překvapením mohou přinést i geopolitická rizika. Nicméně došlo k velkému pokroku, takže rizika, která hrozila před 12 měsíci, se oslabila," uvádí ekonom.

Výhled na rok 2014 v číslech

Citi očekává návrat k mírně zrychlujícímu světovému reálnému růstu HDP (při tržních kurzech) z 2,4 % v roce 2013 na 3,1 % v roce 2014 (tedy nejlepší číslo od roku 2010), se zlepšujícím se růstem ve vyspělých ekonomikách (z 1,1 % v roce 2013 na téměř 2,0 % v roce 2014).

"Ekonomiky USA a Spojeného království by mohly v letech 2014 až 2015 růst o zhruba 3 %. Japonský růst by měl výrazně zpomalit během roku 2014, tamní spotřebu zbrzdí vyšší daně," doplňuje Buiter. "Očekáváme, že příští rok budou mladé trhy svými tempy růstu nadále předhánět vyspělé ekonomiky (stejně jako v každém roce od roku 1999). Gap mezi růstem mladých a rozvinutých trhů bude v roce 2014 pravděpodobně nejnižší od roku 2002. Pokračujeme v revizích výhledů růstu emerging markets níže."

Buiterův výhled lze shrnout v několika odstavcích:

- Téměř nikdy se konkrétní rok nepodobá tomu předchozímu. Přesto očekáváme, že rok 2014 bude v mnoha dimenzích "mírně vylepšenou verzí" roku 2013. Světový růst bude o něco vyšší se 'zakotvenějším' oživením.

- Nepředpokládáme, že by se měl dramaticky otočit kurz monetární politiky ve vyspělých zemích ani fiskální politiky, která je restriktivní do té míry, aby neohrožovala růst. Strukturální reformy pravděpodobně "zemětřesení" v roce 2014 nezpůsobí. Nový rok přinese postupný návrat k normálu.

- Normál ale také přináší překvapení a hrozby. Jedním takovým může být geopolitika. Ačkoli by v roce 2014 mělo být rizika méně, než bylo obvyklé v posledních letech, americká politika, prezidentské volby v některých rozvíjejících se ekonomikách a volby v polovině prezidentského mandátu (midterm elections) v USA by mohly očekávanou trajektorii růstu narušit. I tak ale bývají takovéto šoky málokdy dost silné na to, aby významně ovlivnily světovou ekonomickou výkonnost během roku. Potenciálními hrozbami mohou být problémy některých států v Evropě, fiskální trable USA (Buiter svůj výhled vydal před dosažením dohody o rozpočtu v USA - pozn. red.) nebo splasknutí bubliny v Číně. Jejich pravděpodobnost bude ale podle všeho nižší v roce 2014 než letos, a navíc, pokud by k nim i tak došlo, byly by pro světovou ekonomiku systémově méně významné.

- Rozhodnutí o omezení QE Fedu a další makroekonomická rizika na několika málo systematicky důležitých mladých trzích mohou pro ekonomiku znamenat mírné zakolísání. Je ale nepravděpodobné, že by rok 2014 přinesl mladým trhům stejnou krizi, jako byla ta z poslední doby.

Sečteno a podtrženo, mírná rizika a mírné oživení znamenají, že by rok 2014 měl být ve znamení zlepšení.

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama