Vydělávejte podle Wikipedie, jen s tím nezačínejte všichni najednou!

Vydělávejte podle Wikipedie, jen s tím nezačínejte všichni najednou!

| redakce

Pokud je veřejně obchodovaná společnost na Wikipedii vyhledávána častěji než normálně, její kurz by co nevidět mohl odstartovat pouť na jih.

Chcete vydělat na burze pořádný balík? Není nic jednoduššího. Tedy alespoň dle vědeckého týmu z britské Warwick Business School. Ten nedávno na webu Scientific Reports zveřejnil studii Quantifying Wikipedia Usage Patterns Before Stock Market Moves. Podle ní úspěch společnosti na akciových trzích koreluje s tím, kolikrát uživatelé internetu danou firmu vyhledají na webové encyklopedii Wikipedia.

Tým okolo mladé socioložky Suzy Moatové zjistil, že pokud je veřejně obchodovaná společnost na Wikipedii vyhledávána častěji než normálně, její kurz by co nevidět mohl odstartovat strastiplnou pouť na jih. Vyplývá to z pětileté analýzy statistik on-line encyklopedie v souvislosti s cenami akcií 30 největších a nejvíce obchodovaných amerických firem, z nichž se skládá jeden z nejznámějších ukazatelů vývoje amerického akciového trhu, index Dow.

"Zjistili jsme, že nám on-line data pomáhají lépe pochopit rané fáze rozhodovacích procesů. Konkrétně pak to, že informace o tom, jak se na internetu chováme, jsou předzvěstí našeho budoucího rozhodování v reálném světě," vysvětluje Moatová.

Informace nad zlato

Vědci vycházeli z úvahy, že zmíněná souvztažnost pramení ze specifického vztahu obchodníků k riziku. Dřívější studie totiž ukázaly, že se lidé obecně obávají spíše eventuality, že pět eur ztratí, než rizika, že přijdou o možnost pět eur vyhrát. Pro všemi mastmi mazaného burziána proto neexistuje horší představa, než že bude donucen své akcie prodat pod cenou, za kterou je nakoupil.

A protože troufalost – zejména když jde o peníze – nezná mezí, skončí i Gordon Gekko a spol. občas na Wikipedii. Ale jen když jim jde o kejhák. A když už jsme zmínili legendárního zlosyna z filmu Wall Street, měli bychom ho citovat: "Nejcennější zboží, který znám, jsou informace." A ty jsou dnes dostupnější než kdy jindy.

Jen na základě toho, co na Googlu a Wikipedii vyhledáváme, anebo toho, o čem píšeme na mikroblogu Twitter a sociální síti Facebook, lze s pomocí chytrých softwarů relativně přesně předpovídat naše chování. Ani zdaleka nejde jen o akcie. Vědci bedlivě sledují internet například i proto, aby věděli, kde co nevidět vypukne chřipková epidemie. Kluky z burzy ale většinou sousedova rýma příliš nezajímá. Koneckonců, když nejde o peníze, tak jde o ...

Mnohem cennější pro ně s největší pravděpodobností bude zjištění Moatové a jejího týmu, že využívání "Wikipedia Strategy", tedy obchodování na základě frekvence návštěv stránek jednotlivých společností na internetové encyklopedii, zvyšuje až o 141 % profit. Nelze se proto divit, že se některé americké společnosti výzkumem nechaly inspirovat a dle Moatové již na svých stránkách nabízejí také přístup ke statistikám vyhledávání.

Nutno však podotknout, že právě tyto statistiky jsou snadno manipulovatelné. Proto Moatová varuje: "Jakmile lidé tento způsob začnou aktivně využívat, mohlo by se stát, že přestane fungovat." V takovém případě ale máme řadu dalších indikátorů stavu a vývoje ekonomiky.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz.


Nejpodivnější tržní indikátory si připomeňte v našem článku:

Jak rozeznat krizi a hospodářský růst? 15 nejdivnějších ekonomických indikátorů Jak rozeznat krizi a hospodářský růst? 15 nejdivnějších ekonomických indikátorů Okukovat ženy se opravdu vyplatí, délka sukní totiž může něco napovědět o budoucím ekonomickém vývoji. ...

Zdroj: Českápozice.cz

reklama
reklama