Bude se vám lépe pracovat a žít, když se inspirujete těmito radami

| redakce

Na konferencích Ted Talks každoročně vystupují desítky a stovky osobností, které se pod heslem "myšlenky, které stojí za rozšíření" s lidmi dělí o své celoživotní poznatky. A nejde jen o prezentování nekonečného množství čísel a nudných grafů. Následujících pět příspěvků patří mezi ty, které u posluchačů v posledních letech sklidily největší úspěch.

Objevte skryté počítačové a mobilní vychytávky

Technologický nadšenec David Pogue upozorňuje, že málokterý uživatel moderních technologií prošel před nákupem počítače či mobilního telefonu kurzem, který by ho s daným zařízením naučil zacházet. "Z nějakého důvodu neexistuje žádná standardní osnova, žádný základní kurz. Prostě vám jen dají počítač a vykopnou vás z hnízda," říká. Ne každý ale bez podání pomocné ruky objeví všechny funkce, kterými moderní technologie disponují.

Pogue jako příklad uvádí surfování na internetu. Věděli jste, že lze webovou stránku posunovat i jinak než pomocí nepohodlného přetahování rolovací lišty nebo pomalého rolovacího kolečka na myši? Pokud ne, zkuste při procházení webu zmáčknout mezerník. A podobnou zkratku nabízí i iPhone. Zdržuje vás při psaní e-mailů či zpráv neustálé vkládání teček na konec věty? Pak si zapamatujte, že stačí dvakrát zmáčknout mezerník a telefon větu ukončí za vás.

Udělejte z kanceláře skutečné pracovní prostředí

Spoluzakladatel americké společnosti 37signals Jason Fried tvrdí, že je kancelář paradoxně jedním z nejnevhodnějších míst na práci. "Lidé chodí do zaměstnání, ale místo dne stráveného v práci zažívají spíše okamžiky strávené prací. Místo celého dne máte na práci pár chvil, protože děláte čtvrt hodiny tohle a půl hodiny tamto, a pak se najednou zase něco přihodí a odvede vás od práce, musíte vyřídit něco jiného, zbude vám dvacet minut a je tu oběd."

Existují ale jednoduchá řešení, která z každé kanceláře udělají skutečné pracovní prostředí. Pokud z vlastní zkušenosti dobře víte, o čem Fried mluví, zkuste v práci navrhnout tiché čtvrtky nebo přechod od aktivní k pasivní komunikaci. A jste-li příznivci radikálních řešení, zrušte porady.

Uvědomte si, co je v životě opravdu důležité

Autor knih Fat Forty and Fired a Overworked and Underlaid Nigel Marsh se více než deset let aktivně věnuje otázce rovnováhy mezi prací a osobním životem. "Za tuto dobu jsem došel k několika základním poznatkům, jejichž původ tkví v tom, že jisté kariérní volby jsou z podstaty neslučitelné s rozhodnutím pořídit si rodinu," říká. "Tisíce lidí dlouhé hodiny těžce pracují v zaměstnání, které nesnášejí, aby si mohli koupit věci, které nepotřebují, jen proto, aby udělali dojem na lidi ze svého okolí, které nemají v oblibě."

Podle Marshe je důležité, aby si každý člověk uvědomil, že jeho posláním v žádném případě není hromadění zbytečností s cílem vyrovnat se většinové společnosti. "To, na čem opravdu záleží, jsou každodenní maličkosti. Věřte, že kvalitu života můžete radikálně změnit i bez toho, abyste dali v práci výpověď a začali žít mimo civilizaci. Stačí, aby člověk nelpěl na majetku a hmotných statcích a aby se věnoval svému intelektu, emocím a svým blízkým."

  • 1
  • 2
reklama
reklama