Co musíte ráno vědět (27. prosince)

| redakce

Jak se po Vánocích dařilo akciím v USA, jaký růst máme čekat v Číně a jaký gól snad v Soči nedostane český hokejový tým? To všechno musíte hned po svátcích vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek navázaly na vánoční růst, Dow si zapsal 50. rekordní závěr v letošním roce

Akcie na amerických burzách ve čtvrtek pokračovaly ve zdražování. Trhy navnadil zejména překvapivě nižší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Dow přidal 0,75 % na 16 479,88 bodu, S&P 500 posílil o 0,47 % na 1 842,02 bodu (44. závěrečný rekord roku 2013) a Nasdaq vzrostl o 0,28 % na 4 167,18 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ze sektorů průmyslu a zdravotní péče, jako jediné zůstalo v mínusu síťové odvětví. "Fundamenty se zlepšují ve správnou dobu, kdy Fed ustupuje od podpory ekonomiky," říká Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth management.

Vydělávejte podle Wikipedie, jen s tím nezačínejte všichni najednou!

2. Očekávané události

Na světové akciové trhy se po Vánocích vrátí život, volno nebudou mít dokonce ani investoři, které zajímají české akcie. Aktivita na trhu ale i tak bude nižší. Index cen výrobců vyjde ve Francii, nejsledovanější sadu makrodat ale představí Japonsko (míra nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen, průmyslová výroba, maloobchodní tržby). Co trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

3. Nezaměstnanost ve Francii se v listopadu opět přiblížila rekordu

Proti říjnu, kdy se nečekaně snížila, vzrostla míra nezaměstnanosti ve Francii o půl procenta a meziročně o 5,6 %. Podle francouzského ministerstva práce ale roste pomaleji než dosud. Registrováno bylo podle jeho oficiálních údajů 3,293 milionu nezaměstnaných. Maxima dosáhl počet nezaměstnaných v září, kdy jich bylo evidováno 3,296 milionu. Prezident François Hollande, který v minulosti slíbil, že nezaměstnanost klesne do konce letošního roku, ve čtvrtek reagoval prohlášením, že "obrat trendu začal dobře". Dlouhodobé snížení nezaměstnanosti je podle něj na dosah.

4. Cena ropy Brent letos bude za celý rok pravděpodobně třetí nejvyšší v historii

Za celý letošní rok má Brent zatím cenový průměr 108,66 USD za barel, což je třetí nejvyšší hodnota v historii. Loňský průměr činil 111,68 USD, což byl zároveň rekord. Druhý nejvyšší průměr činí 110,91 USD a je z roku 2011.

5. Peníze letos vydělávaly v akciích, vklady v bankách prakticky neměly smysl

Z podílových fondů letos Čechům vydělaly vesměs jen ty akciové. Dluhopisové a peněžní fondy většinou buď prodělaly, nebo vykázaly jen nepatrné výnosy. Peníze uložené na spořicích a termínovaných účtech v bankách a v penzijních fondech bez započtení státní podpory často ani nepřevyšovaly inflaci, která za rok 2013 bude zřejmě okolo 1,4 %. Propadákem byly investice do zlata.

Číňané už nechtějí dolary, chtějí zlato

6. Čínská ekonomika letos zpomalí na 7,6 %, odhaduje vláda

Čínská ekonomika v letošním roce mírně zpomalí růst, i tak by se ale měl hrubý domácí produkt zvýšit o 7,6 %. Odhaduje to tamní vláda. Loni byl růst o desetinu procentního bodu vyšší, nicméně proti růstu 14,2 % z roku 2009 bude ten letošní jen asi poloviční. Komunističtí lídři se snaží ekonomiku navigovat k pomalejšímu, ale stabilnějšímu růstu. Nečekaně prudké zpomalení tempa v loňském a letošním roce však vyvolává obavy ze ztráty pracovních míst.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

7. USD/JPY může v roce 2014 vystoupat nad 115

"Před krizí se USD/JPY pohyboval v rozmezí 103 až 125. A podle mě se do tohoto předkrizového pásma napevno vracíme," myslí si o jednom z nejsledovanějších měnových párů Timothy Riddell z ANZ. "USD/JPY zakončuje rok 2013 silným růstem. Abenomika podle všeho funguje, inflace by měla růst, s ní by měl dále oslabovat japonský jen. Do konce roku 2014 očekáváme posun USD/JPY na hodnoty okolo 115," doplňuje ho Mitul Kotecha, hlavní měnový analytik Crédit Agricole.

8. Po fantastických akciových letech přicházejí většinou také velice dobré roky

Výkonnost amerických akcií (S&P 500) po letech, kdy posílily alespoň o 20 %
Výkonnost amerických akcií (S&P 500) po letech, kdy posílily alespoň o 20 %Zdroj: CNBC

Americké akcie jsou nyní zhruba 29 % v plusu od začátku roku. Pokud jej zakončí se ziskem 25 až 30 %, bude to šestý takový roční výsledek od roku 1927 pro index S&P 500. Nejčastěji - jedenáctkrát - americké akcie přidaly mezi 15 a 20 % za rok. Průměrných let, tedy se ziskem mezi 5 a 10 %, bylo pouze osm! Nedávno o tomto faktu na svém Twitteru informoval Jeffrey Kleintop z LPL Financial.

V přehledu výkonnosti indexu S&P 500 v jednotlivých letech navíc ukázal, že po vynikajících letech se zhodnocením mezi 25 a 30 % přicházejí zpravidla velmi dobré roky. Pouze jednou z pěti případů (1962) index S&P 500 skončil v záporu, jinak americké akcie vždy pokračovaly ve zhodnocování.

CNBC si také dala práci a podívala se, jak se dařilo americkým akciím po letech, kdy posílily alespoň o 20 %. A došla k neméně optimistickým výsledkům. (Klikněte, pokud chcete tabulku v plné velikosti.)

9. Španělsko chystá daňové úlevy pro nízkopříjmové domácnosti

Cristóbal Montoro, španělský ministr financí, pro list Expansión uvedl, že vláda chystá daňové úlevy pro rodiny s nízkými příjmy. Neupřesnil však, jak velké slevy se těmto domácnostem dostane a s jakým příjmem na ni budou mít nárok. Bohatší si prý budou muset na podobné "dárky" od vlády počkat na rychlejší růst ekonomiky. Ta podle vlády Mariana Rajoye v roce 2014 poroste o 1 %.

Bonus

Na Channel One Cupu OK, na olympiádě už raději ne

Linus Klasen si na předvánočním turnaji, který mimochodem nakonec Česká republika vyhrála, pohrál s českým brankářem Salákem. Snad to bylo v této sezóně naposledy (i když je zatím ve hvězdách, zda se oba hokejisté na hry v Soči vůbec podívají).

reklama
reklama