Kdy čekat korekci? 3 sezónní akciové grafy, podle kterých se v roce 2014 může obchodovat

| Petr Fiala

Sezónním faktorům přisuzuji na kapitálových trzích stále větší význam. Projevuje se rostoucí informovanost investorů v tomto směru a také mnohem větší role algoritmů než v minulosti. To, že akcie vytvoří nejvíce zisků od října do června, je všeobecně známá věc, proč tedy nenaprogramovat počítače tak, aby podle těchto sezónních pravidel obchodovaly? Myslím si, že právě to se v posledních letech děje. Jak jinak si vysvětlit velkou podobnost každodenního vývoje s "průměrným" vývojem za několik posledních let?

První graf ukazuje typický cenový vývoj akciového ETF SPY (S&P 500) vypočtený jako průměr za roky 1998 až 2012. Nahoře je typický vývoj , v dolním panelu pak skutečný vývoj v posledním roce. Je vidět velká podobnost obou křivek, přestože podpůrné aktivity Fedu ve formě odkupů dluhopisů znamenaly neustálý tlak na růst cen akcií. Červeně vyznačené období od května do října 2013 bylo převážně růstové, ale přece jen bylo mnohem kolísavější než období předtím a poté. V tomto ohledu vypadá tento úsek jako korekce.

Z grafu je patrné, že sezónní faktor funguje. Proto si myslím, že by mohl fungovat nadále a první větší korekce roku 2014 by mohla začít někdy mezi 10. a 14. lednem 2014. Sezónní křivka dále ukazuje, že by korekce za normálních okolností mohla vydržet do půlky března, načež by mohl přijít růst na jarní vrchol koncem května. Normálními okolnostmi mám na mysli roky bez zimní olympiády (ta s trhem dost zamíchá, což bude jasné ze třetího grafu). Letní cenové dno se typicky objevuje koncem července.

S&P 500 - typický vývoj během roku
S&P 500 - typický vývoj během rokuZdroj: FineCharts.cz

Druhý graf ukazuje další typický cyklus pravidelně se projevující na akciových trzích, a sice čtyřletý americký prezidentský. Volby se pravidelně konají v listopadu, ty poslední proběhly 6. listopadu 2012. Druhý rok po volbách bývá volatilní. Prezident je zvolen a do nové kampaně zbývá dost času, a proto je čas na nepopulární opatření. Prezident se nemusí příliš zabývat popularitou u voličů, jako tomu je později ve třetím a čtvrtém roce své vlády. Rok 2014 bude právě druhým rokem vlády prezidenta Obamy.

V horním panelu je jednak křivka z předchozího grafu (typický rok, červeně), a jednak křivky prezidentského cyklu (medián a průměr). Červené pruhy ukazují, jak moc odpovídala teoretická poklesová období dle prezidentského cyklu těm skutečným (dolní panel). Podle tohoto grafu by lednový vrchol mohl přijít někdy mezi 4. a 6. lednem, lokální cenové dno pak počátkem února. Následovat by mohl růst až do 6. dubna, pak měsíční pokles a další růst až do začátku července. Všechny tři křivky klesají od července do října. Celkově je pro rok 2014 červené barvy v grafu docela hodně. Celé období od začátku dubna by mohlo být dost volatilní.

S&P 500 - akciový cyklus a druhé roky volebních období
S&P 500 - akciový cyklus a druhé roky volebních obdobíZdroj: FineCharts.cz
  • 1
  • 2
reklama
reklama