Kontrariánský názor na zlato: V roce 2014 kov opět mezi favority investorů?

| redakce

Zlato má za sebou nejhorší rok za uplynulé tři dekády. Vývoj ve druhém pololetí by ale mohl znamenat, že se tradiční "zajišťovací" investici začíná blýskat na lepší časy.

Prosincové rozhodnutí Fedu o omezení kvantitativního uvolňování srazilo cenu zlata do blízkosti červnových minim okolo 1 180 USD za trojskou unci. Cenný kov přitom rok 2013 zahajoval okolo 1 675 USD za unci. Podle komoditního analytika Juliana Jessopa z Capital Economics by ale poklesy mohly být u konce.

"Trh je přesvědčen, že zlato bude v roce 2014 dále zlevňovat, protože bude mizet podpora pro jeho cenu ze strany americké měnové politiky," přiznává Jessop. "Převažující negativní sentiment ale může signalizovat blížící se obrat."

Zlato potřebuje k růstu problémy ostatních

Svůj názor opírá mimo jiné o vývoj ceny zlata v roce 2013. Zatímco v prvním pololetí kov zlevnil z 1 675 na zhruba 1 200 USD za trojskou unci, ve druhém pololetí ale cena krátkodobě oživila na 1 400 USD, v závěru roku sice klesla, ale stále zlato spíše celkově stagnovalo, případně může jít - z pohledu technické analýzy - o takzvané dvojité dno.

Zlatu nesvědčí lepší výhled globální ekonomiky a konec recese v eurozóně. "Právě obnovení problémů v Evropě by mohlo spustit novou rally na trhu se zlatem," říká Jessop. "Vybrakované, dříve klidné přístavy by znovu mohly získat přízvisko bezpečné."

Japonsko, Spojené státy i eurozóna navíc brojí proti deflaci. Případný růst inflace, za který jsou největší centrální banky ochotny dát všanc své již tak vysoké bilance, by byl pro zlato přitom pozitivní. Část investorů totiž v době růstu cen sází právě na drahé kovy jako "pevné" uchovatele hodnoty. I snižující se objem QE ze strany Fedu stále neznamená nic jiného než stále nové peníze na trhu každý měsíc.

Podpora z emerging markets

Trh se zlatem by nadále měla podporovat poptávka z mladých ekonomik. Například Indie by se mohla v roce 2014 dočkat jisté úlevy, pokud jde o omezení dovozů kovu.

Čínští investoři by po omezení rozletu virtuální měny bitcoin, respektive investic do ní, mohli hledat jiný cíl, na který by zaměřili pozornost. "Zlato je díky výraznému propadu v roce 2013 opět cenově atraktivní alternativou. V roce 2014 proto očekáváme minimálně návrat k 1 400 USD za trojskou unci," uzavírá Jessop.

Zdroj: Capital Economics, CNBC

reklama
reklama