Na čem vyděláte? Nakupujte to, co Wall Street radí prodávat!

| redakce

Warren Buffett si klade za cíl předehnat trh o 10 procentních bodů ročně. Pokud byste chtěli totéž (a kdo by nechtěl), investujte opačně, než doporučují největší jména Wall Street, a můžete mít většinu práce hotovou.

V tabulce najdete firmy s nejvíce nákupními a prodejními doporučeními z ledna 2013 a jejich zhodnocení od té doby (včetně dividend).

Akcie s nejhoršími a nejlepšími doporučeními
Akcie s nejhoršími a nejlepšími doporučenímiZdroj: FactSet

Když započtete dividendový výnos, S&P 500 zhodnotil letos už o více než 25 % (stav v polovině prosince). Společnosti, které měly v lednu nejvíce prodejních doporučení, předstihly trh v mediánu o 25 procentních bodů. Naproti tomu ty, jež byly nejvíce doporučovány k nákupu, zaostaly za trhem o více než 7 procentních bodů.

Lepší výkon akcií, které Wall Street nenávidí, není žádnou novinkou. Padesátka akcií s nejhorším hodnocením analytiků z Wall Street podle agentury Bloomberg na konci roku 2011 předehnala v následujícím roce S&P 500 o 7 procentních bodů.

Skutečná hodnota doporučení analytiků: Vodítko pro kontrariány

Většina profesionálních akciových analytiků si nevede statistiky úspěšnosti svých odhadů. Není to v jejich popisu práce. Magazín Institutional Investor oslovil hedgeové fondy a ostatní velké investory (zkrátka ty, co si za analýzy Wall Street platí) a zjišťoval, které atributy jsou pro ně u analytiků nejdůležitější.

"Z 12 faktorů řazených podle priority pro ně byl výběr akcií na posledním místě," píše Stephen McClellan ve Financial Times. "Klíčovým požadavkem byla u institucí znalost odvětví."

Síla schopnosti jít proti trhu

V roce 1999, na konci největšího býčího trhu v historii, kdy byly akcie extrémně nadhodnocené, analytici z Merrill Lynch vydali na akcie 940 nákupních doporučení a prodejních pouze 7. Morgan Stanley měla 670 "koupit" a ani jedno "prodat".

Naopak v roce 2010, po krachu trhu, bylo z celkového množství světových akciových ratingů vydaných brokerskými firmami z Wall Street nákupních doporučení méně než 30 % (více než polovina byla "držet").

V roce 2005 investiční banka Dresdner Kleinwort vydala dokument o historii finančních předpovědí. Odhalila v něm zarážející skutečnost - předpovědi jsou zkreslené vlivem adaptivních očekávání (v ekonomii se tak nazývají očekávání toho, co se stane v budoucnosti, konstruovaná na základě minulých zkušeností). Po růstu výnosů dluhopisů analytici předpovídali, že budou dále růst. Poté, co výnosy spadly, analytici měnili své předpovědi a nově předpovídali, že výnosy budou dále klesat.

Analytici jsou zvyklí predikovat budoucnost tak, že se podívají na to, co se stalo v minulosti, a projektují přímku. "Umějí přesně říci, co se právě stalo, jsou ale jen málo využitelní na to, aby odhadli, co se stane v budoucnu," shrnuje report.

Podobné je to s akciemi. Většina firem, které analytici ohodnotili prodejními doporučeními na začátku roku, dostala tato doporučení nejspíše proto, že se jim dařilo špatně v předchozím roce.

Lineární myšlení

Trh i analytici předpokládají, že zítřek bude vypadat stejně jako včerejšek. Směřují jako dav jedním - mnohdy špatným - směrem. Jediným způsobem, jak se tomuto skupinovému smýšlení bránit, je trénovat mozek, aby byl imunní vůči populárním názorům a přijímal kontrariánská stanoviska, i když je dav přesvědčen o své pravdě.

Většina lidí to nedokáže, nicméně je to vlastnost, kterou lze pozorovat u světových investorských špiček. Pokud je vám proti srsti činit rozhodnutí, která většina lidí kolem vás považuje za špatná, pak se porazit trh ani nepokoušejte.

Zdroj: fool.com

reklama
reklama