Co musíte ráno vědět (30. prosince)

| redakce

V jaké náladě uzavírají rok 2013 světové trhy, jak vidí další nastavení úrokových sazeb Mario Draghi a jak žádá o ruku hravý programátor? To byste měli hned ráno vědět!

1. Americké akcie v pátek jen nepatrně klesly z historických maxim, Santa Claus rally pokračuje

Americké akcie zakončily vánoční týden s drobnými ztrátami a trh konsolidoval zisky z minulých dní, kdy hlavní indexy dosahovaly nových maxim. Investoři zůstávají ohledně vyhlídek americké ekonomiky optimističtí, řada z nich se však před blížícím se koncem roku drží stranou. Za celý týden hlavní indexy zaznamenaly další výrazné přírůstky. Index Dow uzavíral v pátek o 0,01 % slabší na 16 478,41 bodu, index S&P 500 klesl o 0,03 % na 1 841,4 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,25 % na 4 156,59 bodu. Za týden všechny indexy přidaly přes procento.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci ovládají závěr roku

2. Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, DAX na novém rekordu

Index DAX přidal 1,06 % na 9 589,39 bodu a dosáhl nového historického rekordu. Bristký FTSE 100 posílil o 0,85 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,4 %. Celoevropský index EuroStoxx 50 posílil o 1,25 %. Objem obchodů nebyl vysoký, akcií z indexu EuroStoxx 300, které změnily majitele, bylo o 32 % méně, než je průměr za posledních 30 dní.

3. Pražská burza v pátek po vánoční pauze rostla

Index PX přidal 0,4 %. Nejvíce se dařilo akciím CME, které vyskočily o 11,45 % na 74 Kč. Dařilo se i akciím Stocku (+2,17 %), Unipetrolu (+2,10 %) nebo Fortuny (+1,36 %). V plusu s růstem o téměř půl procenta zakončoval páteční obchodování i ČEZ. Nedařilo se naopak akciím NWR, které ztratily 1,48 %. Za dva dny vánočního týdne tak burza přidala dohromady necelé procento.

Pavel Kohout (Partners): ČNB se intervence může snadno vymknout z rukou

4. Očekávané události

Přelom roku nebude příliš bohatý na ekonomická data. V pondělí v USA vyjdou statistika pokračujících prodejů domů a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Co trhy čeká v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi: Necítím naléhavou potřebu dalšího snižování sazeb. Varování Němců se nenaplnila

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi nevidí naléhavou potřebu dále snížit hlavní úrokovou sazbu v eurozóně a ani žádné známky hrozby deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen. Řekl to rozhovoru, který zveřejnil německý časopis Der Spiegel.

Katastrofa se (snad) nechystá, vyhlíží rok 2014 hlavní ekonom Citigroup

6. Akcionáři banky Monte dei Paschi odložili navýšení kapitálu

Akcionáři třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena v sobotu rozhodli o odložení důležitého navýšení kapitálu o tři miliardy eur prostřednictvím prodeje nových akcií na polovinu příštího roku. Rozhodnutí ohrožuje plán na oživení banky a mohlo by přimět k rezignaci dva z nejvyšších představitelů nejstarší banky světa. Monte dei Paschi potřebuje peníze, aby mohla splatit státní pomoc 4,1 miliardy eur, kterou obdržela v letošním roce, a odvrátila hrozbu znárodnění. Banka se dostala do vážných finančních problémů kvůli dluhové krizi v eurozóně a ztrátám z obchodů s deriváty.

7. Nasdaq vyplatí na konci roku odškodné za nabídku Facebooku

Burzovní společnost Nasdaq OMX Group vyplatí 31. prosince investorským společnostem odškodné za "zpackanou" primární nabídku sociální sítě Facebook z května 2012. Investoři, kteří získali oprávnění k výplatě odškodného, celkem obdrží 41,6 milionu dolarů, uvedl Nasdaq.

Soud: Facebook, Zuckerberg a banky musí čelit žalobě investorů

8. Francouzská ústavní rada schválila 75% milionářskou daň

Francouzská ústavní rada schválila záměr socialistické vlády prezidenta Françoise Hollanda, která chce zavést 75% daň z příjmů pro nejvíce vydělávající občany. Loni ústavní rada, která je francouzskou obdobou ústavního soudu a dohlíží na to, zda zákony neodporují ústavě, daň pro bohaté odmítla. Vláda ale pravidla pro její výběr přepracovala a nyní už záměr prošel. Nově budou podniky z částky mzdy přesahující milion eur ročně odvádět mimořádnou daň 50 %. Včetně příspěvků na sociální zabezpečení bude daň činit téměř 75 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

O ruku požádal videohrou vlastní výroby. Klikla na "ano"

Vývojář webů Robert Fink svou přítelkyni Angel Whiteovou požádal o ruku tak, že ji nechal si zahrát hru, kterou se dvěma přáteli vytvořil - Rytíř: Výprava za láskou. A dopadlo to dobře.

reklama
reklama