Burzovní kalendář 30. 12. 2013 - 3. 1. 2014

| redakce

Investory čeká další mdlý týden s oslavami Silvestra a Nového roku. Na ekonomická data nijak bohatý nebude - v USA budou zveřejněna čísla z nemovitostního trhu, nejzajímavější však budou indexy nákupních manažerů, které zveřejňují USA, Čína i evropské země.

USA

30/12 Pokračující prodeje domů

30/12 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

31/12 Index cen domů S&P/Case-Shiller

31/12 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/12 Spotřebitelská důvěra

1/1 Nový rok - trhy jsou zavřené

2/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

2/1 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit)

2/1 ISM index nákupních manažerů v průmyslu

2/1 Stavební výdaje

3/1 Prodeje automobilů

3/1 Projevy členů Fedu Charlese Plossera, Jeremyho Steina, Jeffreyho Lackera a Bena Bernankeho

I vánoční týden byl pro americké burzy velmi dobrý. Zdá se, že se ke konci měsíce přece jen dostavila Santa Claus rally. Za celý týden Dow získal 1,6 %, S&P posílil o 1,3 % a Nasdaq Composite Index rovněž o 1,3 %. Wall Street tak navázala na silné oživení z předchozího týdne a Dow vykázal nejsilnější dvoutýdenní vzestup od loňského června. Objemy obchodů byly ale celý týden nízké, protože řada účastníků trhu "zůstala doma".

"Trh je velice překoupený. Graf indexu S&P 500 ale zůstává v býčím nastavení a výhled pro následující týden je pozitivní. Graf zůstane v býčím nastavení, dokud se index bude obchodovat nad nejbližším supportem v zóně 1 810. Další hladina podpory je pak okolo 1 780 bodů," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Rok 2013 na americké burze spěje ke konci. Zdá se, že bude nejlepší za posledních 15 let. Nasdaq za letošek získává 38 % a vykazuje ze všech tří hlavních indexů nejlepší výkon. Dow má od začátku roku k dobru 26 % a S&P 500 přidává 29 %. Většina investorů však nečeká, že v příštím roce dokáží indexy tento výkon zopakovat.

Do příštího týdne by indexy měly vstoupit klidně. Mnoho investorů je ještě na dovolené, na trzích je patrný optimismus a růst by měl pokračovat. "Na trhu převládá názor, že se ekonomická situace zlepšuje, Fed přitom trh stále podporuje, protože omezí nákupy dluhopisů jen mírně a úroky udrží nízko po dlouhou dobu," říká Donald Selkin z National Securities.

Příští týden však budou zveřejněna data z nemovitostního trhu, která mohou názor investorů ovlivnit. V pondělí to budou pokračující prodeje domů, v úterý index cen domů S&P/Case-Shiller. Nemovitostní trh přitom investoři bedlivě sledují, protože výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly na dvouletá maxima. To přitom může vytvořit tlak na úroky u hypoték, které jsou závislé hlavně na výnosu desetiletých dluhopisů. Ten se ve vánočním týdnu dostal nad 3 %.

"Pokud zůstanou výnosy vysoké, bude to technicky i psychologicky pro trhy negativní," říká Mark Grant ze Southwest Securities. Pokračující prodeje domů by měly vzrůst o 1 %.

Nabitý daty bude poslední den roku (úterý), který přinese spotřebitelskou důvěru v USA (očekává se růst na 76,3 ze 70,4), index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (očekává se 60,8 bodu po 63 bodu). "Číslem týdne bude ve čtvrtek americký index nákupních manažerů v průmyslu, u nějž se čeká v prosinci mírný pokles na 56,9 z 57,3 bodu, avšak nadále jde ve srovnání s uplynulým rokem o poměrně slušné hodnoty," říká analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

S koncem roku je všude plno odhadů na rok 2014. Čeká se, že ekonomický růst v USA bude zrychlovat, což zvýší kupní sílu obyvatel. To se ale nemusí přetavit v takový růst trhu, na který si investoři zvykli v roce 2013. "Peníze sice na akciový trh potečou, ale už ne v takové míře jako letos. Další růst o 30 % je nepravděpodobný," říká Selkin. Podle posledního průzkumu Reuters mezi analytiky by se index S&P 500 měl dostat na 1 925 bodů, což indikuje růst jen o 4,5 %.

Martin Krajhanzl (ČS): Světové akcie čeká na začátku roku korekce, rok 2014 nebude lepší než ten letošní

Martin Krajhanzl (ČS): Světové akcie čeká na začátku roku korekce, rok 2014 nebude lepší než ten letošní Akcie v roce 2014 ze začátku roku zřejmě ztratí, celý rok však podle analytika z ...
Kdy čekat korekci? 3 sezónní akciové grafy, podle kterých se v roce 2014 může obchodovat Kdy čekat korekci? 3 sezónní akciové grafy, podle kterých se v roce 2014 může obchodovat Sezónním faktorům přisuzuji na kapitálových trzích stále větší význam. Projevuje se rostoucí informovanost investorů v ... Na čem vyděláte? Nakupujte to, co Wall Street radí prodávat! Na čem vyděláte? Nakupujte to, co Wall Street radí prodávat! Warren Buffett si klade za cíl předehnat trh o 10 procentních bodů ročně. Pokud byste ... Rostislav Chabr (Aquila Capital): Utažení měnové politiky paniku nevyvolá, ale i tak je dobré se pojistit Rostislav Chabr (Aquila Capital): Utažení měnové politiky paniku nevyvolá, ale i tak je dobré se pojistit Investoři by měli uvažovat o farmě v Austrálii nebo hydroelektrárně v Turecku. V tuto chvíli ...
reklama
reklama