Co musíte ráno vědět (4. prosince)

Co musíte ráno vědět (4. prosince)

| redakce

Jak si v úterý vedly evropské, americké i české akcie, proč si Čína stěžuje na Spojené státy u WTO a jaké je oblíbené platidlo hackerů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ztrácely třetím dnem v řadě

Americké akcie v úterý ztrácely třetím dnem v řadě. Investoři zvažovali maloobchodní tržby na startu vánoční sezóny i prodeje aut v listopadu. Trh zároveň vyhlíží páteční data z trhu práce, která by mohla naznačit budoucí rozhodnutí Fedu o případném omezení tempa nákupu dluhopisů. Dow odepsal 0,59 % na 15 914,62 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,32 % na 1 795,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,20 % na 4 037,20 bodu. Nejvíce oslabily finanční tituly a sektor zdravotnictví. Mírně nad nulou naopak uzavřely sektor necyklického spotřebního zboží, sektor služeb a technologické tituly.

"Investoři se začínají připravovat na brzké utahování kohoutů levných peněz," říká Joe Kinahan ze společnosti TD Ameritrade. "Americké akcie se navíc pohybují poblíž historických maxim, a lze tak předpokládat, že s tím, jak se blíží konec roku, bude chtít velká část investorů alespoň částečně realizovat své zisky."

Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat

5 akciových miláčků hedgeových fondů

Nouriel Roubini: Spíše by se mi líbila přezdívka Dr. Realista. Sázka na akcie bude mít stále smysl

2. Evropské akcie v úterý ztrácely nejvíce od srpna letošního roku

Evropské burzy krvácely. Investoři vyčkávají na páteční data z amerického trhu práce, která by mohla naznačit budoucí kroky Fedu, a mírně proto v úterý vybírali předchozí zisky. Britský FTSE 100 odepsal 0,95 %, francouzský CAC 40 2,65 % a německý DAX 1,90 %. Stoxx Europe 600 klesl o 1,4 %, nejvíce od konce srpna, a všechny jeho sektory spadly do mínusu. Nejméně ztrácely maloobchod, potravinářské společnosti a realitní společnosti, přes 2 % naopak odevzdaly sektory průmyslového zboží, stavebnictví a automobilky.

Akcie pohledem technické analýzy: Býci jsou zatím bez starostí, medvědi však čekají v záloze

3. Pražská burza v úterý ztratila přes procento. Dolů ji vedly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX v úterý odepsal 1,16 % na 1 009,62 bodu. Objem obchodů byl v úterý oproti pondělní seanci téměř trojnásobný. Zatímco v pondělí se na burze zobchodovaly akcie za zhruba 370 milionů korun, v úterý to bylo 931 milionů korun. Nejobchodovanější akcií dne byla Komerční banka, která podražila o 0,84 % na 4 543 Kč. Druhým nejoblíbenějším titulem byl ČEZ, ten však v úterní seanci ztratil 2,68 % na 545 Kč, a příliš se nedařilo ani pojišťovně VIG (-2,09 %), developerovi Orco (-1,60 %) a Erste Group Bank (-1,53 %). Téměř tři procenta si připsala likérka Stock (+2,85 %) a o necelé procento posílily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR.

Nová báze indexu PX: Špatná zpráva pro ČEZ i Telefóniku

4. Očekávané události

Ve středu trhy čeká předzvěst pátečních čísel z amerického trhu práce - agentura ADP zveřejní počet nových pracovních míst v soukromém sektoru. Dozvíme se také, jaká je obchodní bilance Spojených států a jak se v říjnu prodávaly nové domy. Středa se také ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb, a to jak v Evropě, tak v zámoří. Eurozóna navíc zveřejní maloobchodní tržby a Fed vydá Béžovou knihu o stavu ekonomiky. Čekají nás také zpřesněné údaje o českém HDP za třetí čtvrtletí a průměrná reálná mzda Čechů ve třetím kvartálu. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Němci kvůli podezření na daňové podvody zasahovali v Commerzbank

Němečtí vyšetřovatelé zasahovali kvůli podezření z napomáhání daňovým podvodům údajně za stovky milionů eur ve zhruba 40 pobočkách Commerzbank po celém Německu. Oznámilo to bochumské státní zastupitelství, podle něhož není podezřelá samotná druhá největší banka v zemi, ale pracovníci zahraniční pojišťovny, která s ní spolupracuje.

6. Čína zahájila u WTO obchodní spor s USA

Čína zahájila spor u Světové obchodní organizace (WTO) proti Spojeným státům. Chce zpochybnit obvinění Washingtonu, že Čína vyváží do USA své zboží za dumpingové ceny. Spor je v letošním roce první stížnostní Číny na Spojené státy u WTO.

7. Apple má tajnou zakázku v Číně, dohodl se s China Mobile

Největší čínský mobilní operátor China Mobile podle časopisu Fortune začal tajně přijímat objednávky na nové iPhony. China Mobile je pro Apple zásadní partner, má přes 700 milionů klientů a může výrazně vylepšit prodeje produktů Applu. I to může být důvod, proč akcie Applu vzrostly na letošní maximum. Fortune na svých stránkách jako důkaz umístil inzerát. Ten byl však chvíli po zveřejnění stažen a nahrazen sdělením, že probíhá "informační update".

8. Dobrá zpráva pro zlato: Krachy těžařů se blíží, ale bude to bolet

Mezní náklady včetně kapitálových výdajů na těžbu unce zlata se pohybují mezi 1 250 až 1 300 USD. Cena zlata se však již blíží k hranici mezních hotovostních nákladů. Tato hranice je pro řadu firem likvidační. Cena zlata, která se v listopadu opět propadla, se dostala těsně nad 1 200 USD za unci.

9. Nepokoje na Ukrajině vyvolaly obavy ohledně splácení dluhu

Ukrajinské 5leté CDS, které slouží jako pojištění proti nesplácení státního dluhu, se kvůli politickým nepokojům v zemi vyšplhaly na nové dvouměsíční maximum. Ukrajinský ministr financí Jurij Kolobov prohlásil, že Ukrajina splácí své dluhy včas a bude tak činit i nadále. "Ukrajina je spolehlivým dlužníkem," dodal.

10. Komisař EU: Itálie snižuje zadlužení příliš pomalu

Italská vláda snižuje zadlužení příliš pomalu. V rozhovoru s italským listem La Repubblica to řekl eurokomisař pro měnovou politiku Olli Rehn. Italská ekonomika má podle něj velký růstový potenciál a v případě úspěšných hospodářských a justičních reforem by mohla růst rychleji než řada jiných zemí. Itálie se nyní nachází v nejdelší hospodářské recesi od druhé světové války. Její HDP klesá již devět čtvrtletí za sebou. V posledních deseti letech Itálie v Evropské unii patří k zemím s nejslabším ekonomickým výkonem. Italský premiér Enrico Letta se proti Rehnovu tvrzení ohradil, prý je nespravedlivé.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Hackeři napadají miliony počítačů a požadují výkupné v bitcoinech

Minulý měsíc se ve Spojeném království zběsile šířil virus CryptoLocker, který údajně napadl "desítky milionů" počítačů. Nyní se přesouvá i do zámoří. Jeho princip spočívá v tom, že uzamkne soubory v počítači a požaduje výkupné, aby k nim uživateli znovu obnovil přístup. Někdy hackeři požadují 100, jindy 300 dolarů. V poslední době se ale stále častěji přesouvají i k bitcoinům, jejichž pohyb je mnohem hůře vysledovatelný.

Občas dostane uživatel na zaplacení lhůtu až 100 hodin. Když hackerům vyhoví, možná jeho soubory znovu zpřístupní. A možná taky ne. Ve většině případů virus počítač napadá skrze přílohu e-mailu, která se tváří jako zpráva od doručovacích společností FedEx nebo UPS, což je nebezpečné především v době před vánočními svátky, kdy spousta lidí posílá svým přátelům a rodinám balíčky.

reklama
reklama