Zapomeňte na BRIC. Čína chystá velkolepou one man show

Zapomeňte na BRIC. Čína chystá velkolepou one man show

| redakce

BRIC - Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Státy, jež se nejen podle autora tohoto akronymu a bývalého ekonoma Goldman Sachs Asset Management Jima O'Neilla nejpozději v roce 2050 zařadí po bok plně rozvinutých světových ekonomik. Nedávno ale O'Neill o některých členech společenství BRIC zapochyboval a přišel s novým akronymem MINT. Má některý z nových adeptů na titul globálního ekonomického dravce šanci zamíchat kartami?

"V prospěch Mexika, Indonésie, Nigérie a Turecka (MINT - pozn. red.) hovoří extrémně příznivé demografické křivky," vysvětluje O'Neill. "Pokud nepřijde žádný zásadní zvrat, bude populace těchto zemí v následujících minimálně 20 letech nadále růst, v důsledku čehož poroste i tamní hospodářství," pokračuje. "Mám-li být konkrétní, doporučil bych pozornost věnovat zejména Indonésii, která se svět snaží již delší dobu přesvědčit, že označení BRIC není tak úplně správné a že by mělo být opraveno na BRIIC, nebo ještě lépe BIIC."

Rusko v ohrožení

Má Indonésie skutečně předpoklady k tomu, aby se namísto Ruska zařadila po bok Brazílie, Indie a Číny? O'Neill o tom má velké pochybnosti. "Ano, ve prospěch Indonésie sice hovoří velmi mladá populace, na druhou stranu si ale nemyslím, že by tato země dokázala potenciál, který jí demografie nabízí, plně využít." Indonéští politici nadšeně hovoří o 7% ročním růstu ekonomiky, prozatím se však zdá, že bude mít země co dělat, aby se udržela nad hranicí 5 %. I to by ale na Rusko mělo bohatě stačit. Podle ruského ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva by totiž hospodářství nejrozlehlejší země světa mělo v následujících 20 letech růst pouze tempem 2,5 % ročně.

Vývoj ruského a indonéského HDP (2000 až 2013)
Vývoj ruského a indonéského HDP (2000 až 2013)Zdroj: tradingeconomics.com

"Bez ohledu na ambice a skutečné možnosti Indonésie musím alespoň částečně souhlasit s názorem, že by se Rusko mělo o svoje členství v klubu BRIC začít silně obávat," upozorňuje O'Neill. A problém nespatřuje pouze ve velmi nízkých odhadech růstu ruského hospodářství. "Rusko vymírá a bude-li nepříznivý demografický vývoj pokračovat, bude v zemi kolem roku 2050 žít namísto současných 140 milionů lidí jen kolem 100 milionů obyvatel. Pokud se to stane, bude to mít na ruské hospodářství jednoznačně negativní dopad."

Dalším nepopiratelným handicapem Ruska je fakt, že je jeho ekonomika silně závislá na zásobách a cenách ropy a zemního plynu. A zapomínat nesmíme ani na neefektivní řízení rozlehlé země, všudypřítomnou korupci a neprůhledné podnikatelské prostředí.

Čínské sólo

Přesným opakem Ruska je dle O'Neilla Čína. Nejde přitom jen o velikost čínského hospodářství. Vláda východního obra se aktivně zapojuje do ekonomické transformace země, což začíná přinášet první výsledky. "Asijský drak před sebou má ještě velmi dlouhou cestu, než se mu definitivně podaří zbavit závislosti na levném exportu, málokdo ale pochybuje o tom, že do svého vysněného cíle úspěšně doletí." Čínský HDP by letos podle dosavadního vývoje měl vzrůst zhruba o 7,5 % na 9 bilionů dolarů, tedy 1,5 násobek HDP Brazílie, Ruska a Indie dohromady.

Vývoj čínského HDP (2000 až 2013)
Vývoj čínského HDP (2000 až 2013)Zdroj: tradingeconomics.com

"Lze očekávat, že globální ekonomika v následujících letech a desetiletích dále poroste. A pokud bude Čína úspěšně pokračovat v ekonomických reformách, pozbude otázka, zda bychom měli hovořit o zemích MINT, BRIC, nebo raději BIIC, velmi brzy smyslu. Čína v takovém okamžiku nebude mít konkurenci," uzavírá O'Neill.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama