Co musíte ráno vědět (31. prosince)

Co musíte ráno vědět (31. prosince)

| redakce

Jak zakončily rok pražská a německá burza, jak dopadlo obchodování v USA, na čem chtějí spolupracovat Audi a Google a komu nevadí, když ho někdo okrádá? To vše musíte poslední ráno roku 2013 vědět.

1. Americké akcie nezvolily v pondělí jasný směr, rok byl pro ně ale výborný

Americké indexy zakončily pondělní obchodování téměř beze změny. Index S&P 500 přesto letos míří k největšímu růstu za 16 let. Index Dow jako jediný rostl, přidal 0,16 % a uzavřel na novém historickém maximu 16 504,29 bodu. Index S&P 500 0,02 % ztratil, když klesl na 1 841,07 bodu, technologický Nasdaq poklesl o 0,06 % na 4 154,2 bodu. Obchodování bylo klidné, na akcie nijak pozitivně nezapůsobila zpráva o rozjednaných prodejích domů. Ty vzrostly v listopadu meziměsíčně o 0,2 % (očekávání +1 %), meziročně klesly o 0,4 % (očekávání +0,1 %).

Na co sází 5 investorských mozků z Wall Street

2. Evropské akcie v pondělí zlevnily, německý DAX ale za rok vzrostl o 25,5 %

Evropské akciové indexy v pondělí padaly, přesto mají nakročeno k nejvyššímu celoročnímu růstu za čtyři roky. Naposledy se v pondělí obchodovalo na burze ve Frankfurtu. Německý index DAX posílil za rok o 25,5 %. Britský FTSE 100 v pondělí oslabil o 0,29 % na 6 731,27 bodu, německý DAX klesl o 0,39 % na 9 552,16 bodu a francouzský CAC 40 propadl o 0,05 % na 4 275,71 bodu.

Draghi: Necítím naléhavou potřebu dalšího snižování sazeb. Varování Němců se nenaplnila

3. Pražská burza uzavřela rok růstem, celoročně však ztratila

Index PX v pondělí posílil o 0,22 %, za celý rok je však v mínusu téměř 5 %. V pondělí se na pražské burze obchodovalo v roce 2013 naposledy. Nejvíce se v pondělí dařilo akciím NWR, které vzrostly o 3,22 % a zakončily rok na 24,05 Kč. Akcie Komerční banky posílily o 0,82 % na 4 421 Kč, akcie ČEZ přidaly 0,27 % na 517 Kč. Nedařilo se naopak akciím Unipetrolu, které se propadly o 1,612 % na 168 Kč a Pegas (-0,13 %). České akcie letos ztratily podle indexu PX 4,78 %, index ukončil rok na 989 bodech. Nejvíce posílily akcie sázkové společnosti Fortuna, a to o 40 %. Dařilo se i bankám. Naopak akcie NWR přišly o 76 % hodnoty.

Nejlepší a nejhorší české akcie: Na co v roce 2014 (ne)sázet na pražské burze

4. Očekávané události

Poslední den v roce se již na některých burzách neobchoduje. Zavřená bude pražská burza i trh ve Frankfurtu, až do konce týdne zůstane zavřená japonská burza, v Londýně skončí obchodování ve 13.30 SEČ a v Paříži a Amsterdamu ve 14.00. Dále se obchoduje v USA, kde budou také zveřejněny index cen domů S&P/Case-Shiller, index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a spotřebitelská důvěra. Co trhy čeká v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Google a Audi chtějí dostat systém Android do automobilů

Americký internetový gigant Google a německý výrobce luxusních vozů Audi plánují spolupráci při vývoji zábavních a informačních systémů pro automobily založených na systému Android. Informoval o tom server Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

6. Carlsberg chce expandovat, kupuje čínskou pivovarnickou skupinu

Dánská pivovarnická skupina Carlsberg rozšiřuje svůj byznys v Asii. Koncern oznámil, že za zhruba 1,4 miliardy dánských korun přebírá čínskou pivovarnickou společnost Chongqing Beer Group Assets Management, která vlastní osm pivovarů ve třech čínských provinciích.

7. ČEZ pozastavil plánovanou stavbu paroplynové elektrárny v Mělníku

Energetická společnost ČEZ pozastavila plány na stavbu paroplynové elektrárny v Mělníku. "Paroplynové elektrárny se firmě za současné situace nevyplatí stavět, ani je provozovat," sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ ale stále plánuje v Mělníku postavit přípojku zemního plynu k elektrárně. Přípojka může sloužit i jako přívod pro kotle na zemní plyn, které nahradí méně ekologická zařízení.

8. Koalice chce odložit vznik jednotného inkasního místa až o dva roky, je prý nepřipravené

Strany budoucí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chtějí odložit vznik Jednotného inkasního místa pro platbu daní a pojistného o jeden až dva roky. Obávají se, že tento projekt není dobře připraven. Řekl to ekonomický expert sociální demokracie Jan Mládek s tím, že strany tento koncept podporují. Budoucí koalice ale chce podle něj zrušit daňové změny, který má zákon o inkasním místě od roku 2015 zavést.

9. Indie schválila vstup britského Tesca na svůj trh

Indická Rada pro podporu zahraničních investic schválila plánovanou investici britské společnosti Tesco v objemu 110 milionů dolarů. Oficiálně tak firmě otevřela cestu na indický maloobchodní trh.

10. Opatovice budou brát uhlí od Severočeských dolů a z Mibragu

Elektrárny Opatovice budou od příštího roku spalovat uhlí ze Severočeských dolů společnosti ČEZ a z německých dolů Mibrag. Napsaly to Lidové noviny s odvoláním na mluvčího Energetického a průmyslového holdingu, které opatovický výrobce elektřiny a tepla patří. Opatovice tak od ledna přestanou odebírat uhlí od dosavadního dodavatele, společnosti Czech Coal.

Bonus

Seriál Hra o trůny sice patří k nejvíce nelegálně stahovaným sériím ze sítě BitTorrent, televizní stanici HBO, která temnou fantasy plnou intrik a zrady vysílá, to však vůbec nevadí. Její představitelé z toho mají naopak radost. Generální ředitel mateřské společnosti Time Warner Jeff Bewkes tvrdí, že díky pirátství se v konečném výsledku zvyšuje počet platících diváků. "Naše zkušenost je taková, že stahování nakonec vede k více předplatným. Myslím si, že Hra o trůny je piráty nejvyhledávanější show na světě. Je to větší pocta než dostat Emmy," tvrdí Bewkes.

reklama
reklama