Co musíte ráno vědět (1. ledna)

Co musíte ráno vědět (1. ledna)

| redakce

Jak zakončily rok burzy ve Spojených státech i Evropě, jak chce ČEZ řešit problémy v Bulharsku a jak netradičně si grafici pomáhají Photoshopem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v závěru roku posílily a znovu posunuly rekordy

Americké akcie v úterý zpevňovaly a zamířily k rekordnímu závěru roku. Index S&P 500 si připsal nejlepší roční zisk od roku 1997 díky zprávě, že se spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci nečekaně zlepšila a index cen domů S&P/Case-Shiller vzrostl meziročně o 13,6 %. S&P 500 posílil o 0,40 % na rekordní hladinu 1 848,35 bodu a překonal tak předchozí rekord 1 842,02 bodu ze čtvrtku 26. prosince. Zároveň prolomil i intradenní rekord, když vyskočil na 1 849,44 bodu. Za prosinec S&P 500 připsal 2,3 %, jen v období od 13. do 27. prosince index zpevnil o 3,7 %, což představovalo největší dvoutýdenní zisk od července letošního roku. Index S&P 500 letos zpevnil o 31,8 % a od dvanáctiletého minima, na které spadl v roce 2009, posílil už o 173 %. Nejúspěšnější letošní akcií indexu S&P 500 se stala společnost Netflix, která podražila o 312 %. Druhou nejúspěšnější firmou indexu se stal Micron se ziskem 254 %. Těsně za ním uzavřela rok i společnost Best Buy, která zpevnila o 253 % a zotavila se tak z 49% propadu roku 2012. Nejhůře si naopak vedla těžařská společnost Newcrest Mining, která si připsala ztrátu 65 % kvůli propadu ceny zlata, které má letos za sebou nejhorší roční výkon za více než tři dekády.

Historická maxima pokořil i Dow, který uzavřel rok se ziskem 0,44 % na 16 576,53 bodu. Dow letos připsal 28 % a má za sebou nejlepší rok od roku 1995. Společnost IBM se stala jediným titulem v indexu Dow, který za celý rok zaznamenal ztrátu (-1,19 % za rok 2013), přestože firma oznámila zvýšení dividendy a dvacetimiliardový plán zpětného odkupu akcií.

Nasdaq v úterý posílil o 0,54 % na 4 176,59 bodu a za celý rok připsal 41 %.

Na co sází 5 investorských mozků z Wall Street

2. Evropské akcie v úterním zkráceném obchodování posílily a rozšířily celoroční zisk na více než 17 %

Evropské akcie poslední den roku posilovaly a zamířily k největšímu ročnímu přírůstku od roku 2009. Po zkráceném obchodování se burza v Londýně uzavřela v 13.30 a v Paříži, Amsterdamu, Bruselu, Madridu a Lisabonu se obchodovalo ještě o půl hodiny déle. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,26 % (za celý rok +14,4 %), stejně jako regionální index Stoxx Europe 600, který za celý rok připsal přes 17 %. Francouzský CAC 40 v úterním zkráceném obchodování vzrostl o necelých 0,5 %, za rok 2013 zpevnil o necelých 18 %.

Draghi: Necítím naléhavou potřebu dalšího snižování sazeb. Varování Němců se nenaplnila

3. Očekávané události

Ve středu zůstanou burzy uzavřené a žádná makrodata v Evropě nebo USA se nečekají. Vyjde ale index nákupních manažerů v Číně, který budou hned ve čtvrtek následovat indexy v evropských zemích a Spojených státech. Co trhy čeká v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. ČEZ se bude proti snížení cen v Bulharsku bránit soudní cestou

Energetická společnost ČEZ se bude proti rozhodnutí bulharského energetického regulačního úřadu snížit ceny elektrické energie pro domácnosti a průmyslové odběratele bránit soudní cestou. Konkrétní dopady rozhodnutí firma nyní analyzuje. V úterý to sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Ceny elektřiny jsou v Bulharsku, které je jedním z nejchudších států EU, politicky citlivým tématem. V roce 2013 se snižovaly třikrát.

5. Nejúspěšnější akcie roku? Venezuelský index zpevnil o téměř 500 %

Japonský Nikkei 225 má za sebou sice nejlepší roční výkon za více než čtyři dekády, ale není nejúspěšnějším akciovým indexem roku. Tím se stal venezuelský IBC Index. Zahrnuje 11 nejvíce likvidních a vysoce kapitalizovaných akcií na burze v Caracasu a za letošní rok zpevnil o 480 %. IBC byl nejúspěšnějším indexem i loni, kdy posílil o 303 %. V roce 2011 vzrostl o 79 %. V letošním roce index nahoru vytáhly akcie bank, nejlepší výsledek si připsaly ústavy Mercantil Servicios Financieros (+593 %) a Banco Nacional de Crédito (+921 %). Akcie telekomunikační firmy Nacional Teléfonos navíc posílily o 218 %.

6. Portugalsko čeká rok škrtů, prezident podepsal návrh rozpočtu

Třetí rok úsporných opatření v řadě čeká podle agentury AP v nadcházejícím roce Portugalsko, kde v úterý prezident podepsal návrh zákona o rozpočtu na rok 2014. Roční plán úspor počítá mimo jiné se snižováním mezd některých lépe placených státních zaměstnanců. Plánované úspory by ale v zemi čerpající finanční pomoc od mezinárodních věřitelů ještě mohl zastavit ústavní soud, napsala agentura Reuters.

7. Růst izraelské ekonomiky letos mírně zpomalil

Izraelský hrubý domácí produkt se v letošním roce zvýšil o 3,3 %, tedy nejpomalejším tempem od roku 2009. Vyplývá to z úterních odhadů izraelského statistického úřadu. Hospodářský růst nicméně pouze mírně zpomalil z loňských 3,4 %. Očekává se, že v příštím roce izraelská ekonomika stoupne opět o 3,3 %, napsala agentura Reuters.

8. ESM uzavřel program na pomoc španělským bankám

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) uzavřel svůj program na pomoc španělskému bankovnímu sektoru, v jehož rámci poskytl celkem 41,3 miliardy eur. Informovala o tom v úterý agentura DPA. Šéf ESM Klaus Regling označil program za "působivý" úspěch. Španělské banky se dostaly do problémů kvůli splasknutí bubliny na realitním trhu.

9. Lotyšsko se 1. ledna 2014 stane osmnáctou zemí eurozóny

Úterní půlnocí se eurozóna rozroste o nového člena. Oficiálně eurem začne platit Lotyšsko. Od prvního ledna začne euro v Lotyšsku postupně nahrazovat dosud používaný lotyšský lat. Dva týdny se budou obě měny používat společně, při platbě laty však již Lotyšové dostanou zpátky eura. Centrální banka bude směňovat eura za laty neomezeně a bez poplatků za pevný kurz jednoho eura za 0,702804 latu. Komerční banky budou peníze také vyměňovat, bez poplatků však jen do konce června 2014, pošty dokonce jen do 31. března.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Trend se obrací, modelky se začínají na fotkách zakulacovat

Po několika letech retušování modelek a hereček na obálkách časopisů v prospěch trendu hubenosti se zvyk začíná obracet - modelky a herečky totiž začínají být tak hubené, že jim Photoshop musí naopak pomáhat k tomu, aby vypadaly na pohled hezky. Uniklá fotografie herečky Cameron Diazové ukazuje, že grafik zasáhl nejen do lícních kostí, které vyplnil stejně jako paže a stehna, ale vyhladil i břicho, z něhož smazal vystouplou kyčelní kost.

Cameron Diazová po zásahu Photoshopu
Cameron Diazová po zásahu PhotoshopuZdroj: Business Insider
reklama
reklama