Co musíte ráno vědět (5. prosince)

Co musíte ráno vědět (5. prosince)

| redakce

Jak burzy v Evropě i zámoří reagovaly na zlepšení na americkém trhu práce, jakou pokutu dostaly evropské banky za manipulaci se sazbami a co budou vyvážet britští farmáři do Číny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie byly ve středu jako na houpačce, uzavřely lehce pod nulou

Wall Street zvažuje, co udělá Fed. Velmi důležité údaje o trhu práce z USA budou zveřejněny v pátek. Již ve středu však investoři dostali pořádnou porci dat, která je přiměla přemýšlet o tom, zda centrální banka nezačne ukončovat program podpory ekonomiky již v prosinci.

Americké akcie zahájily středeční seanci ztrátami kvůli nečekaně dobrým zprávám o nových místech v soukromém sekotru, která zveřejnila agentura ADP. Soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu vytvořil 215 tisíc pracovních míst, očekávalo se pouze 170 tisíc. Říjnová data byla revidována na 184 tisíc z původně hlášených 130 tisíc.

Index Dow Jones nakonec ztratil 0,16 % a propadl se na 15 889,7 bodu, širší ukazatel S&P 500 klesl o 0,13 % na 1 792,8 bodu a technologický Nasdaq uzavřel o 0,02 % silnější na 4 038 bodech.

Expanze sektoru služeb v USA podle ISM mírně zpomalila, stejně jako v eurozóně. Prodeje nových domů v říjnu vzrostly o 25,4 % na celoroční tempo 444 tisíc.

Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat

2. Evropské akcie ztrácely čtvrtý den v řadě kvůli americkým makrodatům

Evropské akcie ztrácejí čtyři dny za sebou, což je nejdelší ztrátová řada za posledních pět měsíců. Lepší než očekávaná data z amerického trhu práce investory znovu znepokojila ohledně budoucího vývoje politiky Fedu. Britský FTSE 100 odepsal 0,34 %, francouzský CAC 40 0,57 % a německý DAX 0,90 %. Sektor základních materiálů, cestovního ruchu a technologický sektor mírně posílily, kolem procenta naopak ztrácely banky, chemický sektor a síťová odvětví.

3. Pražská burza ve středu prohlubovala ztráty. Index PX spadl pod 1 000 bodů

Index PX ve středu odepsal 1,14 % na 998,06 bodu. Nejhůře si ve středu vedly akcie pojišťovny VIG, které zlevnily o více než 3 % na 998 Kč. Téměř tři procenta však odevzdal i developer Orco (-2,95 %). Část předchozích zisků smazala i likérka Stock (-1,24 %) a o procento zlevňovaly i cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR (-1,07 %), Erste Group Bank (-1,0 %) a Komerční banky (-0,95 %). Dařilo se naopak mediální CME (+3,12 %) a Tatry Mountain Resorts (+3,12 %).

Nová báze indexu PX: Špatná zpráva pro ČEZ i Telefóniku

ČEZ, Ford, zemní plyn a další zajímavé investice na prosinec

4. Očekávané události

Čtvrtek bude ve Spojených státech tradičně patřit týdennímu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dozvíme se také zpřesněný údaj o vývoji amerického HDP a průmyslové objednávky. Evropa bude sledovat zasedání Bank of England a ECB, které by měly rozhodnout o měnové politice. Od žádné z nich se změna neočekává. Francie navíc zveřejní údaje z trhu práce a Česká republika maloobchodní tržby. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČTÚ nařídil exekuci na Telefóniku kvůli nepřipojení zákazníků

Český telekomunikační úřad nařídil exekuci na společnost Telefónica Czech Republic a podal na ni trestní oznámení. Důvodem je opětovné nepřipojení 1 500 klientů firmy Aspekt Invest, které úřad nařídil. Telefónica zákazníky takzvaně šedého operátora odpojila kvůli údajnému nedovolenému přeprodávání SIM karet dalším subjektům.

6. Blíží se propad amerických trhů? Institucionální investoři se rychle zbavují akcií

Instituce prodávaly americké akcie celý rok, teď však výprodeje podle Bank of America Merrill Lynch (BofAML) výrazně zrychlily. Soukromí investoři naopak nakupují. To by mohl být náznak toho, že americké akcie čeká propad. Během týdne, který skončil 29. listopadu, prodaly instituce, jež obchodují prostřednictvím BofAML, akcie za 2,3 miliardy USD. To je třetí největší suma od roku 2008, kdy banka začala sledovat tato data.

7. Evropská komise dá bankám pokutu 1,7 miliardy eur za manipulaci s úrokovými sazbami

Velké evropské a americké banky dostanou od Evropské komise pokutu 1,7 miliardy eur za manipulaci s úrokovými sazbami. Jde o nejvyšší pokutu za ovlivňování ukazatelů, které sledují sazby na mezibankovním trhu. Největší pokutu dostala Deutsche Bank. Jde o 725,4 milionu eur.

8. Japonský balík na podporu ekonomiky má být téměř 19 bilionů jenů. To je čtyřikrát více, než se čekalo

Nový program japonské vlády na podporu ekonomiky má mít hodnotu 18,6 bilionu jenů. To je výrazně více, než se dosud předpokládalo. Agentuře Reuters to ve středu sdělily zdroje informované o přípravě plánu. Celý balík by podle nich měla vláda schválit ve čtvrtek.

9. Oživení v sektoru služeb eurozóny i USA zpomaluje

Oživení v eurozóně, které trvá už pátý měsíc v řadě, zpomaluje, stojí za tím horší vývoj ve Francii a Itálii, jejichž PMI signalizují návrat sektoru ke kontrakci. Finální kompozitní index i přes lepší číslo oproti předběžnému odhadu poukazuje na další zvolnění tempa expanze. Index nákupních manažerů ve službách v listopadu spadl na 51,2 bodu (FLASH: 50,9 bodu, předchozí: 51,6 bodu), kompozitní na 51,7 bodu (FLASH: 51,5 bodu, předchozí: 51,9 bodu).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Spojené království bude do Číny vyvážet semeno prasat

Spojené království a Čína uzavřely dohodu za 45 milionů liber o dodávkách prasečího semena. Britští farmáři ho mají od nynějška vyvážet do Číny. Ta je sice domovem poloviny všech prasat na světě, obává se však zhoršující se kvality masa. Britské prasečí semeno má vypomoci ke zlepšení genetické výbavy čínských prasat.

reklama
reklama