Na akciové frontě klid. Až příliš!

| redakce

Podle hlavního investičního stratéga BlackRock a iShares Russe Koesteriche je na akciovém trhu až přehnaně klidná atmosféra.

Volatilita zůstává nezvykle nízko. Zčásti je to způsobeno uvolněnými úvěrovými podmínkami a silným tržním momentem. Hloubka poklesu volatility je ale podle Koesteriche nepřiměřená a investoři začínají být podezřele klidní.

Rok 2013 byl neobvyklý ze dvou důvodů. Jedním z nich jsou velké akciové výnosy a druhým mimořádně hladký a bezproblémový postup růst cen. V souvislosti s první abnormalitou (vysokými výnosy) se investoři znepokojují kvůli možnému nafukování bubliny na akciovém trhu (jejich obav jsou plné noviny).

Větším rizikem je ale podle Koesteriche nízká volatilita. Od začátku roku je tržní volatilita (měřeno indexem VIX) jen kolem hodnoty 14, historický průměr je přitom kolem 19 bodů. Nedávno VIX klesl na 12 bodů a přiblížil se několikaletým minimům z března a srpna.

Tržní volatilitu obvykle určuje kombinace faktorů - minulá volatilita, tržní momentum a úvěrové podmínky na trhu. Vzhledem k současné úrovni těchto faktorů je akciová tržní volatilita podle Koesteriche nižší, než by měla být.

  • Tržní momentum je letos výjimečně silné. Do konce října byl 12měsíční klouzavý výnos z indexu S&P 500 25 %.

  • Když se zužují spready, znamená to uvolněnější úvěrové podmínky a volatilita klesá. 20letá korelace mezi VIX a spready dluhopisů s vyššími výnosy je téměř 80 %. Jak ukazuje graf, každých 100 bazických bodů snížení znamená pokles VIX o 2,5 bazického bodu.

Tržní volatilita (měřeno indexem VIX) vs. spready dluhopisů s vysokými výnosy (OAS - očištěno o opční prémii)
Tržní volatilita (měřeno indexem VIX) vs. spready dluhopisů s vysokými výnosy (OAS - očištěno o opční prémii)Zdroj: Bloomberg

Problém je ale v tom, že dokonce i po započtení silného momenta a uvolněných úvěrových podmínek volatilita působí jako nepřiměřeně nízká. Navíc jsou zde další faktory, které investoři ignorují.

Politikaření ve Washingtonu

Velkou roli pro vývoj tržní volatility hraje americká politika. V době zvýšené politické nejistoty bývá zpravidla vyšší. Současná nízká volatilita nepřímo naznačuje, že trh očekává další dohodu na poslední chvíli v době, kdy se v lednu nanovo rozohní rozpočtové spory. V tom se možná investoři nebudou mýlit, nicméně možná podceňují další politický faktor - Obamacare. Rizika implementace tohoto programu mohou udržet politickou nejistotu zvýšenou, podrývat spotřebitelskou důvěru a brzdit růst.

Kolísavost cen akcií pravděpodobně zůstane nízká do doby, než trhy "něco rozhodí". Co to bude a kdy přesně, je zatím nejasné. Investoři by ale měli být ostražití. Zdatnější tradeři možná zváží strategie, které jim umožňují "obchodovat volatilitu". Ostatní by měli zvážit omezení akciové expozice, nebo alespoň vyčkávat s "litím" nových peněz na trh.

Zdroj: BlackRock

reklama
reklama