Renesance komoditního supercyklu a 200 USD za barel ropy? S reformami v Číně tato úvaha přestává být utopií

| Martin Lembák

Do začátku července 2008 zaznamenával komoditní index Dow Jones UBS fenomenální nárůsty, v souvislosti s rychle rostoucími mladými ekonomikami z bloku BRIC se hovořilo o komoditním supercyklu. Od té doby, poznamenán světovou finanční a dluhovou krizí, která dolehla i na rozvíjející se země, se index – na rozdíl od svých akciových kolegů ve vyspělém světě – nevzchopil. Spíše má tendenci klesat. Na jak dlouho?

Dow Jones-UBS Commodity Index

Ochlazování růstu ekonomik ve světě vede zákonitě k poklesu poptávky. Na rozdíl od akciového trhu, který se vyvíjí na základě očekávání budoucích zisků, ať již v nakonec realizovatelných, či nikoli, komoditní trh je spíše definován stavem reálné poptávky a nabídky fyzického aktiva v daný moment.

Reformy v Číně mohou mít obrovský dopad

Nedávno proběhlo zasedání plenární schůze vládnoucí komunistické strany v Číně. Ačkoli se jeho závěry budou odhalovat postupně, podle dostupných zpráv se chystají revoluční změny. To podle mě do značné míry mění rozložení sil a domnívám se, že se nacházíme na prahu pokračování ekonomického a komoditního supercyklu, který může být ještě silnější než ten předchozí. Prezident Si Ťin-ping podle všeho hodlá Čínu přetvořit na skutečně tržní ekonomiku. Změny mají být nejpodstatnější od reforem Teng Siao-pchinga z konce 70. a počátku 80. let, jež otevřely Čínu světu a udělaly z ní hlavní rozvíjející se ekonomiku světa.

Současné vládní intervence omezují soukromé firmy v nastavování tržních cen a vedou k neefektivní alokaci práce a kapitálu. Proto by mělo dojít k liberalizaci v oblasti cenového mechanismu peněz a úrokových sazeb, zdrojů a půdy. Navržené reformy obsahují také volnější toky mezinárodního kapitálu a postupný přechod na volný kurz měny. Redukce vládních podpor a bariér vstupu v oblasti vody, dopravy, telekomunikací, elektřiny a ropného a plynového průmyslu povede k růstu konkurence.

U půdy se jedná o jednotný přístup jak v městských, tak venkovských oblastech země a možnosti lidí na venkově zpeněžit pozemky, jejichž ceny rostou a které dnes v podstatě patří státu. Velice důležitou změnou je rozvolnění pravidla jednoho dítěte, kdy rodiny budou moci mít děti dvě, pokud jeden z rodičů byl jedináček. To podpoří růst počtu nově narozených od roku 2011, do budoucna dokonce výraznějším tempem.

Čína - počty dětí narozených v jednotlivých letech
Čína - počty dětí narozených v jednotlivých letech

To by mohlo vést k novému demografickému cyklu s pozitivními důsledky pro řadu odvětví, jako jsou třeba rezidenční nemovitosti, výrobci produktů pro děti, ale také automobilový průmysl se specializací na větší vozy typu SUV. Z tohoto vývoje bude těžit také technologický sektor.

Komodity opět na pořadu dne?

S tím vším souvisí také růst poptávky po komoditách. Pro zajímavost, v USA každý nově narozený spotřebuje za život v průměru 1,3 milionu tun kovů, minerálů a paliv. V Číně zatím HDP na obyvatele dosahuje zhruba jen pětiny běžné úrovně ve vyspělém západním světě. A nemusíme chodit tak daleko, Jižní Korea má HDP na obyvatele 22 590 USD, Hongkong 36 796 USD, zatímco Čína jen 6 188 USD (údaje za rok 2012). Rezervy jsou tedy značné a vzhledem k potenciálnímu zvýšení počtu obyvatel se může jednat o exponenciální nárůsty poptávky po komoditách, které nemusí být snadné uspokojovat.

Zvláště se bude jednat o energetické zdroje, jako je ropa. Pokud nedojde k revoluci v těžbě jako nyní například v USA, a Spojené státy samotné navíc nezačnou suroviny vyvážet, může dojít k velkým problémům. Velký potenciál v oblasti břidlicových nalezišť naopak nabízí Rusko.

Než se reformy v Číně začnou projevovat, může to nějaký čas trvat. Jak jsem zmínil, trh s komoditami odráží především aktuální nabídku a poptávku. Nyní se tedy možná v případě cen komodit formuje dno, které přispívá k deflačním tlakům v jednotlivých ekonomikách, ale také k růstu disponibilního příjmu domácností.

Například u ropy Brent je pravděpodobný krátkodobý pokles k 85 USD za barel po stabilizaci situace v Iránu a při snížení napětí v Libyi. Pokud se urovnají i územní spory Číny a Japonska, začne možná OPEC omezovat produkci, aby se cena dostala na pro pro tento kartel žádoucích 100 USD za barel. V delším období je však z důvodů uvedených v tomto článku možný pohyb ceny k 200 USD za barel i výše.

Závěrem se podívejme na vývoj cen některých hlavních komodit, konkrétně ropy Brent na burze ICE a mědi na burze CME Group (kontinuální kontrakty, týdenní data):

Cena ropy Brent a mědi
Cena ropy Brent a mědi
reklama
reklama