RORO je minulost, na trzích je opět z čeho vybírat

| redakce

RORO (risk-on-risk-off), fenomén poslední finanční krize, po níž kvůli mimořádným opatřením centrálních bank a psychologickým faktorům narostla korelace jednotlivých aktiv na nebývalou úroveň. Nyní je opět z čeho vybírat, investoři se začínají znovu více orientovat podle fundamentů. Alespoň to tvrdí stratégové z Nomury.

Když zavládne na trhu panika, investoři se mnohdy zbavují akcií, dluhopisů i komodit. To vede k tomu, že prakticky není kde nechat peníze vydělávat. po poslední finanční krizi korelace investic narostla do té míry, že se v v souvislosti s trhy mluvilo o prostředí RORO (risk-on-risk-off).

Diverzifikace, podle řady zkušených investorů i poradců základu investování, je v takové situaci velice složité dosáhnout. Podle dat z uplynulého roku se ale blýská na lepší časy.

"Rok 2013 vejde do historie jako ten, kdy klesla korelace akcií, dluhopisů, jednotlivých regionů a podobně," píší v aktuální zprávě stratégové z banky Nomura. Patrné to bylo na příkladu amerických akcií a dluhopisů během léta a podzimu, kdy se objevil strach z ukončování kvantitativního uvolňování - býčí trh s dluhopisy se zastavil, ten akciový pokračuje.

Podle expertů z Nomury jde o logický důsledek toho, že krize odeznívá a investoři více dávají na fundament.

Celková korelace na trzích klesá
Celková korelace na trzích klesá

Zdroj: Nomura

reklama
reklama