Co musíte ráno vědět (6. prosince)

Co musíte ráno vědět (6. prosince)

| redakce

Jak reagovaly burzy na nečinnost ECB a nečekaně dobrou revizi růstu HDP Spojených států, co srazilo cenu bitcoinu a jak nebezpečná může být reklama na pneumatiky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie kvůli obavám z omezování stimulů oslabily

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrteční seanci mírně oslabily. Příznivé údaje o vývoji ekonomiky podpořily očekávání, že americká centrální banka začne již brzy omezovat opatření na podporu hospodářského růstu. Dow oslabil o 0,43 % na 15 821,51 bodu, širší S&P 500 odepsal shodně 0,43 % na 1 785,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,12 % na 4 033,16 bodu. Nejvíce odepisovaly sektor necyklického spotřebního zboží, finanční tituly a telekomunikační sektor, pouze mírně pod nulou naopak uzavřely sektor průmyslu a technologické tituly.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že ekonomika Spojených států v letošním třetím čtvrtletí stoupla o 3,6 %, což bylo nejprudší tempo od prvního kvartálu loňského roku. Analytici počítali s růstem o 3,1 %. Zároveň týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti spadl pod 300 tisíc a podnikové objednávky za září byly revidovány výrazně výše.

Proč neřešit, co provede Fed s kvantitativním uvolňováním

2. Evropské akcie krvácely pátým dnem v řadě, nejdéle za posledních pět měsíců

Burzy v Evropě oslabovaly pátým dnem v řadě, což je nejdelší ztrátová řada za posledních pět měsíců. Investory znepokojila data ze Spojených států i vystoupení Maria Draghiho, který prohlásil, že eurozónu stále ohrožuje vývoj na finančních trzích a slabá domácí poptávka. Britský FTSE 100 odepsal 0,18 %, francouzský CAC 40 1,17 % a německý DAX 0,61 %. Stoxx Europe 600 zakončil o 0,9 % slabší a všechny jeho sektory ztrácely - nejlépe na tom byly sektor zdravotní péče, potravinářské společnosti a chemický sektor, kolem 1,5 % odepisovaly maloobchod, banky a stavební firmy.

3. Pražská burza ve čtvrtek prohlubovala ztráty. Nedařilo se především ČEZ, NWR a pojišťovně VIG

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,52 % na 982,89 bodu. Největší ztráty zaznamenaly akcie pojišťovny VIG (-4,01 %) po zprávě, že jeden z investorů hodlá prodat 2,29 milionu akcií. Nedařilo se ani těžařské firmě NWR, jejíž cenné papíry zlevnily o 2,79 % na 24,35 Kč, a 2 % odevzdala také skupina ČEZ. Druhým a třetím nejobchodovanějším titulem dne byly bankovní tituly - Komerční banka oslabila o 0,58 % na 4 474 Kč a Erste Group Bank ztratila přes procento na 675 Kč. Téměř o procento klesly také ceny akcií likérky Stock (-0,97 %) a tabákové společnosti Philip Morris ČR (-0,93 %). Erste ve čtvrtek snížila cílovou cenu akcií Philip Morris ČR na 10 200 Kč na akcii z předchozích 10 470 Kč. Nová cílová cena tak oproti současné ceně implikuje pokles o více než 5 %. Doporučení Erste ponechala na stupni "redukovat". Mírně naopak posílily akcie developera Orco (+1,26 %), mediální CETV (+0,85 %) a Fortuny (+0,84 %).

Nová báze indexu PX: Špatná zpráva pro ČEZ i Telefóniku

ČEZ, Ford, zemní plyn a další zajímavé investice na prosinec

4. Očekávané události

Pátek je ve Spojených státech dnem nezaměstnanosti. Dozvíme se, kolik pracovních míst ekonomika v minulém měsíci vytvořila. Michiganská univerzita také odhalí předběžné výsledky spotřebitelské důvěry. Eurozóna zpřesní vývoj HDP ve třetím kvartálu, Německo odhalí průmyslové objednávky a Francie obchodní bilanci. Pražská burza bude sledovat mimořádnou valnou hromadu Orco Property Group. Co dalšího trhy v závěru týdne čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby v České republice v říjnu klesly meziročně o 0,6 %

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy klesly v říjnu reálně meziměsíčně o 0,8 % a meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dní vzrostly o 1,0 %. Na meziročním poklesu tržeb bez očištění o 0,6 % se podílel zejména prodej v samotném maloobchodě a částečně i nižší počet pracovních dní.

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %

ECB ponechala všechny sazby beze změny - hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. ECB je dle slov Maria Draghiho, bude-li to potřeba, připravena jednat. Uvolněnou politiku i nízké sazby chce udržet po dlouhou dobu. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Evropské akcie jako skvělá sázka na pět let

7. EK má jednodušší pravidla pro posuzování vzájemných nákupů firem

Pravidla pro posuzování různých vzájemných nákupů společností budou v EU jednodušší, oznámila ve čtvrtek Evropská komise. Kromě jiného rozšířila předpoklady pro posuzování v takzvané zjednodušené proceduře tak, aby tímto méně náročným procesem procházelo okolo 60 až 70 % případů. Od dotčených společností má být také vyžadováno méně dokumentů.

8. Spojené království revidovalo predikce růstu výrazně výše, Bank of England sazby ponechala beze změny

Britský ministr financí George Osborne v pravidelné zprávě o stavu země ve čtvrtek uvedl, že ekonomika Spojeného království výrazně zrychlí oproti původním predikcím. Předvídá také snížení míry nezaměstnanosti. Britská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání rozhodla o ponechání sazeb i programu odkupu dluhopisů beze změny.

9. Cena bitcoinu letí dolů poté, co před ním Čína varovala

Čínská centrální banka ve čtvrtek varovala, že by finanční instituce neměly obchodovat s digitální měnou bitcoin s tím, že sice bitcoiny prozatím pro čínský finanční systém nepředstavují hrozbu, ale jsou rizikové. Cena bitcoinu v reakci na to spadla o 150 dolarů, v průběhu dne se však dotkla i minima na 870 dolarech.

Branson bude létat do vesmíru za bitcoiny

10. Automobilka General Motors plánuje do konce roku 2015 ukončit prodej značky Chevrolet v Evropě

Americká automobilka General Motors stáhne z evropského trhu značku Chevrolet a soustředí se plně na své evropské značky Opel a Vauxhall. Dovoz chevroletů z Jižní Koreje skončí v roce 2015, sdělila ve čtvrtek společnost podle agentury Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nejděsivější reklama na světě je na ... pneumatiky

Japonská reklama na pneumatiky si bezesporu zaslouží přívlastek 'jedna z nejděsivějších reklam v historii'. Sami tvůrci dokonce na úvod přidávají varování, že by spot neměli sledovat lidé se zdravotními obtížemi, a zříkají se jakékoli zodpovědnosti za případnou újmu, kterou by sledování klipu mohlo způsobit. Reklama má demonstrovat, že pneumatiky Autoway obstojí v každé situaci.

reklama
reklama