Faber: Na trhu je gigantická bublina. Zisky by v dalších letech bez nově natištěných peněz měly být nízké

| redakce

Podle známého pesimisty není "nafouknutý" pouze akciový, ale navzdory korekci v letošním roce i dluhopisový trh. Upozorňuje i na zdesetinásobení hodnoty zemědělské půdy za posledních 10 let.

"V roce 2009 jsem upozorňoval na to, jak jsou americké akcie levné, ale nyní jsou bubliny prakticky všude. Americké akcie i dluhopisy, zemědělská půda za deset let zdesetinásobila hodnotu, teď jsou média plná bitcoinu. Kdo ví, co přijde zítra," klade si Marc Faber řečnickou otázku v rozhovoru pro CNBC.

V akciích již nyní nevidí potenciál. "Zatím jsem akcie neshortoval (nespekuloval na pokles cen - pozn. red.), protože stále mohou povylézt výše, ale nyní v nich až na několik sektorů nejsou zajímavé příležitosti."

Jde v případě akcií o bublinu, nebo je trh pouze nadhodnocený? Na tuto přímou otázku Faber neodpovídá. Ale nemlčí. "Shillerovo P/E signalizuje, že výnosy z akcií v dalších obdobích nebudou příliš vysoké. Sazby na krátkém konci křivky jsou prakticky na nule, i desetileté americké bondy jsou stále hodně drahé a jejich výnosy nízké," upozorňuje proslulý pesimista. "Výnosy v příštích pěti až deseti letech tak asi nebudou příliš valné, ale aktiva mohou zdražovat. Stačí tisknout peníze."

Ať jsou americké akcie nebo dluhopisy v bublině, nebo nejsou, o přehřáté trhy v současnosti není nouze. Které trhy jsou největšími adepty na splasknutí cenové bubliny v roce 2014?

Galerie: 10 bublin, které mohou prasknout v roce 2014

Zdroj: CNBC

reklama
reklama