Americká lehká ropa (WTI) SHORT: Břidlicová revoluce tlačí cenu dolů

| Vít Jedlička

Těžba ropy z břidlic v závěru letošního roku nabírá na dynamice. Bude to nejspíše jeden z klíčových faktorů přispívajících k poklesu ceny ropy v USA. Dále by mohly v nadcházejících měsících tímto směrem působit rostoucí zásoby, které se zvyšují již deset týdnů v řadě, ačkoli se v tomto období roku tradičně mají ztenčovat. Cena ropy WTI by proto měla v nejbližších 3 až 6 měsících pokračovat v poklesu až na úroveň 82 dolarů za barel.

Dlouhodobý cenový vývoj ropy WTI (v dolarech za barel, neupraveno o rolování)
Dlouhodobý cenový vývoj ropy WTI (v dolarech za barel, neupraveno o rolování)Zdroj: Commodity Systems

Hlavní důvody pro pokračující pokles ceny ropy WTI:

1. Strmý růst produkce ropy v USA

Produkce ropy v USA předběhla v říjnu celkový objem dovezené ropy (poprvé od ledna 1995). Těžba ropy dosahuje 7,74 milionu barelů denně, což je nejvíce od roku 1989. Organizace OPEC ve své výroční zprávě přiznává, že podcenila dopady boomu těžby z břidlic v USA a že tento vývoj způsobí pokles poptávky po produkci kartelu až do roku 2018. Celkově OPEC očekává pokles poptávky o 1,1 milionu barelů v následujících pěti letech. V roce 2018 by poptávka po ropě kartelu OPEC měla klesnout na 29,2 milionu barelů denně.

Díky těžbě ropy z břidlic se USA stanou největším producentem ropy na světě pravděpodobně okolo roku 2018, kdy by měly překonat těžbu v Saúdské Arábii. Břidlicová revoluce mění tvář jednotlivých amerických států. Jedno z hlavních nových nalezišť v Severní Dakotě zde způsobilo ekonomickou revoluci. Ve státě, kde žije 700 tisíc lidí, přibylo díky nalezišti Bakken 25 tisíc pracovních míst. Nezaměstnanost klesla na 3,5 % a ropný boom zde vytváří ročně okolo 2 tisíc nových dolarových milionářů.

Vývoj těžby ropy v USA (v tisících barelů denně)
Vývoj těžby ropy v USA (v tisících barelů denně)Zdroj: Bloomberg

2. Rezervy ropy v USA rostly desátým týdnem v řadě

Zásoby ropy v týdnu končícím 22. listopadu vzrostly o 3 miliony barelů na 391,416 milionu barelů. Jednalo se již o desátý týdenní nárůst zásob v řadě. Analytici oslovení společností Platts očekávali růst pouze o 1,5 milionu barelů. Zásoby ropy rostou na konci roku, což je opak toho, co jsme pozorovali v posledních třech letech. O to větší růst zásob lze očekávat na začátku příštího roku, kdy přichází období charakteristické růstem zásob.

Změna zásob ropy v jednotlivých týdnech v roce 2013 (v tisících barelů)
Změna zásob ropy v jednotlivých týdnech v roce 2013 (v tisících barelů)Zdroj: Bloomberg
Kumulativní změna zásob ropy v jednotlivých týdnech v letech 2010, 2011, 2012 (v tisících barelů)
Kumulativní změna zásob ropy v jednotlivých týdnech v letech 2010, 2011, 2012 (v tisících barelů)Zdroj: Bloomberg
reklama
reklama