Jak se z Polska stal vzor dynamiky v Evropě

Jak se z Polska stal vzor dynamiky v Evropě

| redakce

Zatímco většina evropských zemí stále bojuje s dopady finanční krize z let 2008 a 2009, Polsko je ostrůvkem ekonomické prosperity. V roce 2009, kdy HDP EU klesal o 4,5 %, bylo Polsko jedinou členskou zemí se stabilně rostoucí ekonomikou.

Evropská ekonomika se během krize smrštila a odhaduje se, že ztráty od roku 2009 nenapraví ani do konce roku 2014. Za stejné období by Polsko mělo dosáhnout více než 16% kumulativního růstu.

Jaké důvody stojí za tím, že je dnes země s více než 38 miliony obyvatel a mnohdy smutnou 200letou historií v pozici, kterou jí mohou ostatní členské země EU závidět?

Tvrdé reformy bolí, ale ekonomice pomohou

Tajemství polské odolnosti hledejte v postkomunistické éře, kdy političtí lídři prosadili bolestivé, ale efektivní reformy.

Polsko vs. průměr EU: Meziroční růst HDP
Polsko vs. průměr EU: Meziroční růst HDP

"Před 20 lety bylo Polsko šedé, špinavé a nervózní," konstatuje Adam Ringer, polský podnikatel. Po pádu železné opony ale přeměnilo hospodářský model na ekonomiku volného trhu. Mezi lety 1989 až 2007 rostla polská ekonomika o 177 %, čímž předehnala své sousedy z regionu střední a východní Evropy a svou velikost téměř ztrojnásobila.

To vše bylo výsledkem série agresivních vládních opatření po pádu komunismu. Omezila se regulace cen, vládní mzdy byly "zastropovány", došlo k liberalizaci obchodu a polský zlotý se začal volně směňovat. Bezprostředním důsledkem reforem byly miliony nezaměstnaných, nicméně politika zemi osvobodila a polská ekonomika se mohla začít zotavovat ze čtyřiceti let špatného řízení.

Zelený ostrůvek uprostřed Evropy

O dvacet let později Polsko vzkvétalo i v době, kdy ostatní členské země EU zápasily s krizí. Právě vstup do Evropské unie v roce 2004 byl pro ekonomiky dalším významným stimulem.

Výhodami polské ekonomiky jsou velký domácí trh, podnikatelsky příznivé politické klima a náboj rozvíjející se země, která rychle dohání Západ. Díky všem těmto faktorům význam Polska ve vyjednávání evropských záležitostí roste.

Polsko vs. průměr EU: Změna reálného HDP od roku 2008
Polsko vs. průměr EU: Změna reálného HDP od roku 2008

"V roce 2009, kdy celá Evropa čelila recesi, zůstalo Polsko s 1,7% růstem 'zeleným ostrovem'. Stálo za tím několik faktorů," přibližuje Katarzyna Rzentarzewska, analytička z České spořitelny. "Zaprvé, Polsku pomohl významný stimulační balíček. Zadruhé, přitékalo do něj množství evropských fondů a v roce 2012 Polsko spolupořádalo mistrovství Evropy ve fotbale, což obojí zajistilo vysokou úroveň veřejných investic, které významně přispěly k ekonomickému růstu. V neposlední řadě je Polsko relativně uzavřenou ekonomikou, odolnou vůči evropské dluhové krizi. V době, kdy se ostatní členské země potýkaly s recesí, byla tažnou silou polského růstu domácí poptávka."

Jak se bude dařit Polsku dál?

Příběh "polského zázraku" je důkazem toho, jak důležitá může být pro dlouhodobou prosperitu ekonomiky obezřetná politika. Nutno podotknout, že je to také o štěstí.

Rzentarzewska věří, že se ekonomika po letošním zpomalení míry růstu k 1,4 % opět "rozjede". "Hospodářský růst Polska viditelně zrychlil ve 3. čtvrtletí 2013, mnohem důležitější je ale opět posilující domácí poptávka. Ta by se měla promítnout do rovnoměrnějšího a stabilnějšího růstu v roce 2014. Tržní konsenzus je pro rok 2014 podle agentury Bloomberg +2,7 %," dodává analytička.

Zdroj: BusinessWeek

reklama
reklama