Burzovní kalendář 9. 12. - 13. 12. 2013

| redakce

Po překvapivě dobrých datech z amerického trhu práce budou investory zajímat další údaje z ekonomiky v čele s maloobchodními tržbami, prosincové zasedání FOMC se totiž blíží. Týden ale bude bohatší na data z Evropy, Japonska a Číny, která by měla potvrdit zrychlení ekonomiky v druhé polovině roku. Pražská burza by mohla reagovat na vrcholící vyjednávání o sestavení vládní koalice, v němž se hraje mimo jiné o vyšší daně pro některé firmy včetně bank.

USA

9/12 Projevy guvernérů poboček Fedu Lackera, Fishera a Bullarda

10/12 JOLTS

10/12 Velkoobchodní prodeje a zásoby

11/12 Deficit rozpočtu

12/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

12/12 Maloobchodní tržby

12/12 Indexy cen dovozu a vývozu

12/12 Podnikové zásoby

13/12 Index cen výrobců

Investoři se celý uplynulý týden chystali na listopadová data z amerického trhu práce. Ta smetla odhady ze stolu a akcie v pátek přidaly přes procento. V týdnu se přitom spekulovalo spíše na oslabení trhu v případě příznivých údajů. Index Dow se tak vrátil nad 16 tisíc bodů a širší S&P 500 nad 1 800 bodů. Za celý týden ale zůstaly v nepatrném mínusu - S&P 500 ztratil nepatrných 0,04 % a formálně tímto výsledkem přerušil dosavadní osmitýdenní růstovou sérii, Dow za týden ztratil 0,41 %, technologický Nasdaq jako jediný dokázal nepatrně zpevnit (+0,06 %).

"V úterý index S&P 500 uzavřel po sedmi obchodních dnech poprvé pod psychologickou hladinou 1 800 bodů. Následující den otestoval důležitý support na 1 780 bodech a v pátek uzavíral na 1 805. Už tři týdny za sebou index před víkendem zavíral na hodnotách v rozmezí jednoho bodu. Nejbližší rezistence je nyní na 1 813 bodech, kde je historické maximum z 29. listopadu. Klíčový support je 1 780," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Hlavní události uplynulého týdne na americkém trhu si připomeňte zde: Americké akcie v pátek napravily ztráty z předchozích dnů, i tak ale za celý týden nepatrně oslabily

Americká ekonomika v listopadu vytvořila mnohem více nových pracovních míst, než se očekávalo. Analytici počítali s 185 tisíci pracovních míst mimo zemědělský sektor, ekonomika však vytvořila místa pro 203 tisíc lidí. Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7 %, nejníže od listopadu 2008, z říjnových 7,3 %, čekal se mírnější pokles na 7,2 %. Míra participace (zaměstnanost) vzrostla na 63 % z říjnových 62,8 %.

"Listopadové údaje z trhu práce potvrdily pozitivní trend z předchozích měsíců a upevnily přesvědčení trhu, že se kvantitativní uvolňování blíží ke konci," tvrdí Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Stále se nejvíce počítá se začátkem snižování objemu odkupovaných dluhopisů v březnu, ale série velmi dobrých čísel zvýšila šance na lednovou změnu politiky. Hodně by mohlo napovědět poslední letošní zasedání FOMC za necelých 14 dnů, na kterém budou mimo jiné zveřejněny čerstvé makroekonomické prognózy Fedu."

Kromě dat z trhu práce zaujal v rámci ekonomiky také údaj o růstu za třetí kvartál (+3,6 %), který byl vyšší než prvotní odhady. Centrální banka má tedy k dispozici sérii silných dat. Právě výkon ekonomiky, konkrétně nezaměstnanost a inflaci, si přitom Fed určil jako orientační body pro postupné vymanévrování z programu podpory ekonomiky.

I proto budou v novém týdnu investoři bedlivě sledovat jak přicházející makrodata, tak komentáře guvernérů Fedu. V pondělí si veřejně vezmou slovo Jeffrey Lacker (Richmond), James Bullard (St. Louis) a Richard Fisher (Dallas). V úterý pak bude zveřejněn říjnový report JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey), který sleduje počty otevřených pracovních pozic a nabízí detailní pohled na pracovní trh. Není od věci připomenout, že právě JOLTS s oblibou sleduje Janet Yellen, od února 2014 vysoce pravděpodobně šéfka Fedu. K jejímu potvrzení ve funkci může dojít již v druhém prosincovém týdnu.

Další důležitá data z americké ekonomiky budou vycházet především ve čtvrtek, konkrétně týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (čeká se 325 tisíc nových žádostí) a maloobchodní tržby. U nich analytici předpokládají za listopad mírný růst o 0,3 % (očištěno o auta 0,2 %). Pro trh budou ale v dalších týdnech zásadní také zprávy od maloobchodníků, kteří průběžně zveřejňují objemy svých předvánočních prodejů. Ty budou i v dalších dnech hýbat s celým sektorem i kurzy jednotlivých akcií.

Reakce na listopadovou statistiku z trhu práce podle řady analytiků a pozorovatelů může znamenat, že se investoři nastavují na (staro)nové paradigma. "Dobré zprávy by zase po delší době mohly začít být chápány jako dobré," říká například Phil Orlando, akciový stratég z Federated Investors. Myslí se tím to, že dosud většinou zlepšení stavu ekonomiky zhoršovalo náladu na akciovém trhu a svědčilo dolaru, a to kvůli tomu, že investoři spekulovali na brzké omezení kvantitativního uvolňování. Nyní by opět mohl přijít na řadu fundament. Bill Gross a Mohamed El-Erian ze společnosti PIMCO v pátek uvedli, že Fed může zahájit takzvaný "exit" ještě v prosinci, a to s pravděpodobností 50 %.

Pro akcie bank může být důležité, jaký dopadne úterní jednání regulátorů o takzvaném Volckerově pravidlu, které vzniklo mimo jiné ve snaze oddělit investiční a komerční bankovnictví tak, aby finanční domy nespekulovaly na trzích s penězi drobných střadatelů.

Ve středu bude oznámen deficit rozpočtu USA k listopadu 2013. očekává se pokles z loňských 172,1 miliardy USD na 167 miliard (průzkum Bloombergu mezi analytiky) v důsledku dopadu automatických škrtů na vládní výdaje.

Ve čtvrtek by měla cenu v IPO oznámit společnost Hilton Worldwide Holdings (nyní vlastněná společností Blackstone). Plánuje v úpisu získat až 2,4 miliardy USD, což by bylo nejvíce v historii všech provozovatelů hotelů. S akciemi firmy by se mělo začít na Newyorské burze obchodovat v pátek.

Vyjednávači demokratů i republikánu v Kongresu mají do pátku čas najít kompromis ohledně rozpočtu. Ten by mohl v příštím roce obsahovat jiná opatření než automatické škrty známé z letošního rozpočtu. Vláda má peníze na svůj provoz do 15. ledna, dluhového stropu bude dosaženo 7. února.

Akcie obecně historicky v prosinci zažívají vynikající období, manažeři se totiž v závěru roku snaží dohnat, co během něj zameškali. Letos, kdy americké akcie posílily od začátku roku zhruba o čtvrtinu, ovšem může prosincové obchodování vybočit z této sezónní pravidelnosti. "V Santa Claus rally letos sice příliš nevěřím, ale stejně tak nevěřím ani ve významnější korekci. Závěr roku bude na akciových trzích dle mého názoru docela nudný," tvrdí analytik Tomáš Menčík z Cyrrusu.

Proč neřešit, co provede Fed s kvantitativním uvolňováním Proč neřešit, co provede Fed s kvantitativním uvolňováním Poslední dny jsou na amerických burzách nakonec vždy "červené", protože "investoři váhají, zda FOMC nerozhodne ... Divoká jízda na konci roku? Fed by mohl vykročit k exitu, říká John Hardy (Saxo Bank) Divoká jízda na konci roku? Fed by mohl vykročit k exitu, říká John Hardy (Saxo Bank) Jakmile Fed přitáhne penězovody, kterými do systému pumpuje životodárnou likviditu, přijde šok. Jak velký bude ... Americké akcie po QE propadnou: Velká rotace z USA do Evropy v grafech, které musíte vidět Americké akcie po QE propadnou: Velká rotace z USA do Evropy v grafech, které musíte vidět Paul Jackson, akciový stratég ze Société Générale, ve své zprávě "Swan Song: 12 Pictures You ... 3 horké investiční tipy od Goldman Sachs pro rok 2014 - díl druhý 3 horké investiční tipy od Goldman Sachs pro rok 2014 - díl druhý Americká banka Goldman Sachs začala zveřejňovat investiční tipy na příští rok. Každý den zveřejňuje jedno ...
reklama
reklama