Co musíte ráno vědět (9. prosince)

| redakce

V jaké náladě zakončily světové burzy uplynulý týden, co dohodla o víkendu Světová obchodní organizace a proč varuje před globální recesí letošní laureát Nobelovy ceny za ekonomii? To všechno byste měli v úvodu nového týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek napravily ztráty z předchozích dnů, i tak ale za celý týden nepatrně oslabily

Investoři se celý týden chystali na listopadová data z amerického trhu práce. Ta smetla všechny odhady ze stolu a akcie v pátek přidaly přes procento. Konkrétně Dow v pátek přidal 1,26 % na 16 020,20 bodu, S&P 500 posílil o 1,12 % na 1 805,09 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,73 % na 4 062,52 bodu. Míra nezaměstnanosti v USA klesla v listopadu na 7 %, čímž sestoupila na minimum za pět let. Pozornost investorů se díky těmto údajům zaměřila spíše na hospodářský růst než na osud měnové politiky, jejímž prostřednictvím domácí ekonomiku podporuje americká centrální banka. Za celý týden se hlavní index ani díky silnému pátku do plusu vyhoupnout nedokázal. S&P 500 ztratil nepatrných 0,04 % a formálně tímto výsledkem přerušil dosavadní osmitýdenní růstovou sérii. Dow za týden ztratil 0,41 %, technologický Nasdaq dokázal nepatrně zpevnit (+0,06 %).

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci útok medvědů zatím ustáli

2. Evropské akcie v pátek napravily část ztrát z předchozích dnů díky optimismu z USA

Hlavní evropské indexy na závěr týdne přidaly téměř procento. V plusu byly všechny sledované sektory s výjimkou spotřebitelských akcií, mezi nejlepší sektory se naopak zařadily finance nebo stavební materiály. Přitom páteční evropská data nepotěšila. Průmyslové zakázky pro německé podniky se v říjnu meziměsíčně snížily o 2,2 %. Zaznamenaly tak nejvýraznější pokles za téměř rok. Německý DAX tak v pátek posílil o 0,96 % na 9 172,41 bodu (za týden -2,48 %), francouzský CAC 40 přidal 0,72 % na 4 129,37 bodu (za týden -3,86 %) a britský FTSE 100 narostl o 0,83 % na 6 551,99 bodu (za týden -1,48 %). Týden byl tedy pro evropské akcie hodně nepříznivý - kromě strachu z dalších kroků Fedu investory ve čtvrtek příliš nepotěšila ani ECB, která neoznámila žádná nová opatření na podporu ekonomiky a zhoršila výhled inflace a růstu HDP na rok 2014.

Jak se z Polska stal vzor dynamiky v Evropě

3. Pražská burza v závěru týdne ztratila 0,77 %, v pátek ji níže stáhly Komerční banka a ČEZ

Z velkých emisí skončila pod nulou také Telefónica C.R. Index PX odepsal 0,77 % na 975,32 bodu. Valná hromada společnosti Orco Property Group byla odsunuta o měsíc na 6. ledna 2014. Za týden pražská burza klesla o 5,52 %.

Nejlepší a nejhorší české akcie: Na co v roce 2014 (ne)sázet na pražské burze

4. Očekávané události

V pondělí budou investoři bedlivě naslouchat projevům několika guvernérů poboček Fedu. V Evropě zaujmou nejvíce index investorské důvěry Sentix a německá průmyslová produkce. V České republice vyjdou důležité statistiky z trhu práce, stavebnictví a průmyslu, z hlediska zahájených intervencí proti koruně bude možná nejsledovanější inflace. Nad otázkami záchranných programů pro jihoevropské země a společné bankovní regulace se sejdou ministři financí eurozóny. Co dalšího trhy čeká v celém týdnu, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Deficity USA a Evropy mohou vyvolat novou globální recesi, varuje nositel Nobelovy ceny

Vysoké zadlužení vlád v USA a v evropských zemích představuje trvalou hrozbu pro světovou ekonomiku. "Můžeme dospět do bodu, kdy finanční trhy řeknou jejich dluhům ne, a ony (vlády) se nebudou schopny samy financovat," prohlásil nositel Nobelovy ceny za ekonomii Eugene Fama. "Pokud přijde další recese, bude celosvětová."

6. Čína v listopadu vyvážela více, než se čekalo. Dovoz zaostal

Čínský export v listopadu meziročně stoupl o 12,7 % na 202,2 miliardy dolarů. Tempo jeho růstu se tak více než zdvojnásobilo z říjnových 5,6 %. Tempo růstu dovozu naopak zpomalilo na 5,3 % z říjnových 7,6 %. Obchodní přebytek Číny se tak vyšplhal na 33,8 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 73 %. Peking se přitom snaží snížit závislost čínského hospodářství na exportu a zaměřit ekonomiku více na domácí spotřebu.

7. Věřitelé zmrazili vyplacení miliardy eur z pomoci pro Řecko

Mezinárodní věřitelé Řecka odložili svou inspekci v Aténách na leden a zmrazili vyplacení miliardy eur z dohodnuté úvěrové pomoci. Oznámil to v sobotu podle agentury AFP mluvčí evropského komisaře pro měnovou politiku Olliho Rehna.

8. Ministři zemí WTO přijali první globální obchodní dohodu

Ministři 159 členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) v sobotu schválili první globální obchodní dohodu od vzniku této organizace v roce 1995. Podle agentury DPA to oznámil předseda ministerské konference na indonéském ostrově Bali. Dohoda by měla výrazně omezit byrokratické překážky obchodu a zlepšit obchodní podmínky pro nejchudší země světa. Měla by ale také obnovit otřesenou důvěru ve schopnost WTO sjednávat smlouvy o globální liberalizaci obchodu.

Světová ekonomika očima firem: Růst průmyslu překonal odhady, růst ve službách zpomaluje

9. Kellnerova PPF prodá svůj podíl v EPH za 30 miliard korun, kdysi do firmy vložila 3 miliardy

Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera prodá svůj podíl 44,44 % v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH). Od zbylých akcionářů Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a J&T za něj dostane zhruba 1,1 miliardy eur. Informují o tom servery Motejlek.com a Lidovky.cz. Kellnerova skupina do EPH vstoupila v roce 2009 za zhruba 3 miliardy korun, svoji investici tedy zdesetinásobí, píší Lidovky.cz.

10. Japonský HDP rostl pomaleji, než se čekalo, zahraniční schodek byl v říjnu vyšší

HDP Japonska se mezičtvrtletně zvýšil o 0,3 %, čekalo se 0,4 %. Meziročně pak ekonomika přidala 1,1 % oproti očekávání 1,6 %. Ve třetím kvartálu vzrostla osobní spotřeba o 0,2 %, odhadoval se jen 0,1% růst. Schodek zahraničního obchodu byl v říjnu vyšší, než se čekalo, konkrétně dosáhl -1 091,9 miliardy JPY, čekalo se jen 1 005,5 miliardy JPY. Vláda Šinzóa Abeho chystá již druhý balík na podporu ekonomiky. Více zde: Japonsko schválilo balíček na podporu ekonomiky v rekordní výši 18,6 bilionu jenů

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Rusnok, Picek a Fisher na téma cesty českého představitele na pohřeb Nelsona Mandely? Bez komentáře!

Česká vláda v demisi toho má v prosinci až nad hlavu. Není divu, vždyť budou svátky a těch pracovních dnů je zkrátka méně. (Tolik k omluvnému vyjádření premiéra Rusnoka pro MF Dnes.) Nakonec pojede ministr zahraničí Kohout - asi nemá co dělat.

reklama
reklama