Co s portfoliem v závěru roku, který byl k akciovým investorům tak štědrý?

| redakce

Řada investičních guruů považuje v současnosti americké akcie za férově oceněné, například Warren Buffett nebo Jack Bogle. Další varují před jejich nadhodnocením. Tábor býků tak široký není, upozorňuje ředitelka sekce osobních financí v Morningstar Christine Benz. Drobným dlouhodobým investorům by ale nyní určitě nedoporučila se plošně zbavovat akcií.

"Vyvážené portfolio akcií a dluhopisů, které před pěti lety bylo nastaveno na 50% váhu akcií a 50% váhu dluhopisů, dnes vypadá poněkud jinak. Akcie v něm mají váhu plných 64 %," vysvětluje Benz.

Investorům proto nyní jako jednu z jednoduchých a relativně konzervativních strategií doporučuje snížit váhu akcií v portfoliu a získat za ni hotovost. Ta se totiž může hodit.

"Ocenění akcií se za poslední roky hodně zvýšilo. S hotovostí v ruce a ponecháním si složky akcií v portfoliu se vyhnete riskantní snaze časovat trh, a přitom získáte peníze, s nimiž se na trh můžete později vrátit," říká Benz. "Stále se navíc můžete porozhlédnout a najít atraktivně oceněné tituly."

Zdroj: Morningstar

reklama
reklama