Credit Suisse: Vidíme 10 důvodů pro býčí akciový výhled na rok 2014, ale pro Ameriku tak úplně nehoříme

| redakce

Americké akcie čelí ironické hrozbě, která může způsobit, že budou svým výkonem zaostávat za globální konkurencí. Americkou akciovou rally může prý minimálně zpomalit ekonomické oživení v zemi.

(Na úvod je potřeba uvést, že Credit Suisse svůj výhled vydala 3. prosince. Páteční silná rally na americkém trhu po sérii dobrých dat z ekonomiky jejich vizi roku 2014 tak úplně neodpovídá. Ale jeden den není celý rok.)

"Stále jsme overweight, pokud jde o akcie. Zvyšujeme proto cílovou cenu indexu S&P 500 pro konec roku 2014 na 1 960 bodů z dosavadních 1 900 bodů," píše Andrew Garthwaite, globální akciový stratég banky. "Kvantitativní uvolňování způsobilo, že na trhu v podstatě nejsou levná aktiva, ale akcie jsou stále v relativním srovnání atraktivní. Podporou pro ně jsou mimo jiné stabilizace ziskových očekávání a nadbytek likvidity, který na trhu ještě nějakou dobu vydrží."

Americké akcie (S&P 500)
Americké akcie (S&P 500)Zdroj: Google

Pro akcie jako zajímavou investici v roce 2014 vidí hned 10 důvodů:

  • Riziková prémie u akcií má prostor klesat.
  • Monetární politika bude akciím nadále nakloněna.
  • Rostoucí výnosy 10letých amerických bondů začnou být pro akcie "problém" až okolo úrovně 3,5 %.
  • Pohyb peněz v investičních fondech stále podporuje ideu růstu cen akcií.
  • Odhady zisku na akcii jsou nadále solidní. A právě růst zisku je v případě rally potřeba k tomu, aby výrazněji nerostlo již nadprůměrně vysoké ocenění akcií podle P/E.
  • Marže v USA se pravděpodobně ukáží být odolnější, než mnozí investoři očekávají.
  • Některé indikátory míry rizika na trhu nejsou na extrémních úrovních.
  • Kreditní spready jsou podporou pro akcie.
  • Na makroekonomické úrovni dochází k překvapením, která mají vliv na akcie, ale jde pouze o korekci během růstového cyklu cen akcií.
  • Býčí trhy bez 10% korekce mohou vydržet výrazně déle než ty s korekcí.

"Předpokládáme, že akciová rally potrvá do doby, než budou akcie výrazně nadhodnocené oproti dluhopisům, nebo než skončí kvantitativní uvolňování, případně než se nálada na trhu posune do fáze čisté euforie," pokračuje Garthwaite. "V krátkodobém výhledu jsme opatrnější, protože může dojít k výraznější konsolidaci. Očekáváme také, že Fed přistoupí k omezování podpůrného programu již na lednovém zasedání FOMC."

Rizikem pro americký trh je posílení ekonomiky

Kde je v titulku článku zmíněný pesimismus ohledně amerických akcií? Credit Suisse vysvětluje, že americký ekonomický růst (banka odhaduje v roce 2014 +2,6 % HDP) může pozitivně překvapit. Může ho popohnat lepší kondice realitního trhu, případné vyšší výdaje firem, možná i vlády. O dluhovém stropu a financování rozpočtu by měli politici v Kongresu jednat tento týden, v lednu a únoru jsou termíny pro vyřešení financování vlády, respektive dosažení dluhového stropu.

Právě rychlejší růst ekonomiky prý může akciovou rally v USA ohrozit. "Americký akciový trh chápou investoři jako defenzivní díky flexibilitě firem i ekonomické politiky vlády," píše se ve výhledu Credit Suisse. Jako příklad udává relativní jednoduchost propouštění pracovníků v době zhoršení ekonomických podmínek.

Od července 2009 americké akcie s přehledem "porážejí" globální trh
Od července 2009 americké akcie s přehledem "porážejí" globální trhZdroj: Google

Proto investoři po krizi rychleji našli cestu k americkým akciím než například k těm v Evropě. S postupným oživením na obou stranách Atlantiku by ale pozice "bezpečnějšího z nebezpečných" přístavů mohla trhu s akciemi v USA vzít vítr z plachet. "Americké akcie se obchodují s prémií 'bezpečného přístavu'. Předpokládáme, že se tato prémie s ozdravováním světové ekonomiky bude postupně snižovat, což bude americké akcie ve srovnání s globálním trhem znevýhodňovat," uzavírá zpráva Credit Suisse.

Letos americké akcie mírně zaostávají za globálním trhem
Letos americké akcie mírně zaostávají za globálním trhemZdroj: Google

Zdroj: Credit Suisse, CNBC

reklama
reklama