Proč se giganti z Wall Street těší na rok 2014

| redakce

Jaký byste chtěli rok 2014, pokud byste byli například šéfem Goldman Sachs nebo jiné přední světové investiční banky?

Fúze a akvizice

Určitě byste v příštím roce rádi viděli více fúzí a akvizic. Letos aktivita výrazně poklesla, poprvé od začátku ekonomického oživení.

Bylo by lepší, kdyby byla aktivita financována na kapitálových trzích, ne z hotovosti z rezerv kupujících. Z emisí korporátních dluhopisů vám totiž plynou poplatky. Navíc si zájemci o dluhopisy pro ně musejí nejdříve udělat prostor v portfoliu, což jinými slovy znamená prodej jiných dluhopisů a byznys pro vaše tradingové oddělení.

IPO

Také by neuškodilo, kdyby bylo více IPO. Generují poplatky, což je velmi příjemné, navíc nové firmy na burze představují i budoucí byznys. Veřejně obchodované společnosti potřebují hotovost, dělají akvizice a půjčují si na kapitálových trzích. Každý úpis akcií na burze je cestou k budoucímu byznysu.

Pro Wall Street samé dobré zprávy

Nové průzkumy Thomson Reuters a Freeman Consulting Services naznačují, že příští rok bude pro velikány z Wall Street příznivý. Agentury oslovily 120 významných osobností z korporátní sféry z celého světa, aby získaly jejich výhledy na příští rok.

Výsledkem průzkumu je očekávaný 17% růst aktivity fúzí a akvizic. Aktivita na trhu dluhopisů a syndikovaných úvěrů je také odhadována o 17 % silnější. Většina respondentů (61 %) očekává, že bude v sektoru růst tažen novými IPO.

Podle průzkumu se navíc klienti bank už příliš nestarají o poplatky. Klíčové kritérium je to letos pro 31 % oslovených (oproti 45 % v minulém roce). Jde o nejnižší úroveň za pět let, tedy za dobu, co jsou průzkumy prováděny. Klienti se místo toho mnohem více starají o věci, které investičním bankéřům - na rozdíl od diskuzí o poplatcích - nejsou proti srsti, třeba tabulky výkonnosti, kvalitu provedení, vztahy nebo znalost odvětví.

Ken Moelis, veterán bankovního sektoru, se s diváky CNBC podělil o svůj výhled na byznys v celém odvětví:

Zdroj: CNBC

reklama
reklama