Tato investice za posledních pět let strčí do kapsy i americké akcie

| redakce

Letos mírně zaostává, ale i tak je výrazně v plusu. Ode dna na akciovém trhu v USA v březnu 2009 pak mírně, ale přece překoná široký akciový index S&P 500. O čem je řeč?

Voda! Našli bychom mnoho jiných příkladů aktiv, která za poslední roky nabídla lepší zhodnocení než americký akciový trh, ve většině by ale šlo o spíše spekulativní sázky, některé "trendy" sektory a podobně.

Index BNP Paribas Global Water Total Return ovšem sleduje až 25 akcií firem ze sektoru zpracování a distribuce vody. Mimo jiné jsou v indexu zahrnuty akcie společností Ebara, Danaher, Geberit, IDEX, American States Water, Kurita Water Industries, Coway, American Water Works, Guangdong Investment, Beijing Enterprises, Suez Environnement, Xylem, Lindsay nebo Veolia Environnement.

Jde o byznys, který má silný fundament - světová populace roste a kvalita života se zlepšuje i v řadě rozvíjejících se zemí. Dostatek kvalitní vody je přitom zásadní a řadě lidí se jí nedostává. Zjednodušeně řečeno, vody je málo a je nenahraditelná, a to jak pro lidské zdraví, v zemědělství, tak v řadě průmyslových oblastí. Proto je investice do vody a akcií firem s ní spojených stále častěji využívaným doplňkem portfolia, a to i v případě drobných investorů.

Index akcií firem ze sektoru zpracování a distribuce vody
Index akcií firem ze sektoru zpracování a distribuce vodyZdroj: Bloomberg

A zmíněné srovnání s indexem S&P 500 (sektor dodavatelů a zpracovatelů vody mírně překonává výkonnost amerického akciového trhu).

Index "vodních" akcií ode dne krize překonává výkonnost indexu S&P 500
Zdroj: Bloomberg
reklama
reklama