Jeden přehlížený důvod, proč se Německo vyhnulo tomu nejhoršímu z eurokrize

| redakce

Německo bylo v uplynulých letech jedním z mála zelených ostrůvků v krvavém euromoři. Zatímco se ovšem nálada v Evropě postupně zlepšuje, průmyslová výroba v Německu v lednu meziročně klesla o 1,3 %. V zemi, z níž 57 % vývozů směřuje do Evropské unie, je to na pováženou.

Možná je lepší si položit otázku, jak vůbec Německo dokázalo - až na konec roku 2012 s pozitivním růstem HDP - tak dlouho odolávat tlakům ze zbytku kontinentu. **Podle Elgy Bartschové z Morgan Stanley uchránil Němce před hlubším ekonomickým poklesem vývoz mimo Evropu, ačkoli špatná nálada v Evropě negativně působila na německé výrobce. Dokazuje to i grafem, na němž je export rozdělen na ten do zemí eurozóny a zbytek.

Zahraniční obchod Německa
Zahraniční obchod Německa

Právě schopnost německého průmyslu oslovit zákazníky mimo eurozónu je podle Bartschové argumentem pro relativně optimistický výhled největší evropské ekonomiky. "HDP Německa by v roce 2013 měl vzrůst o 0,5 %," píše analytička z Morgan Stanley. Pro německý vývoz ale bylo a je klíčové, aby euro příliš neposilovalo.

Zdroj: Morgan Stanley

reklama
reklama