Utápějí se už investoři v akciích, nebo ještě nemají dost?

| redakce

Současný sentiment na trzích vystihují dvě věci. Zaprvé, investoři čekají korekci, a zadruhé, medvědí sentiment po prodejích roste. Co to znamená pro dlouhodobé výkyvy v akciové expozici drobných investorů?

Akciová expozice drobných investoři
Zdroj: Ritholtz.com

Odchylka od průměru AAII Equity Asset Allocation (expozice drobných amerických investorů) poslouží jako dostatečný indikátor. Nejvíce nám napovídá ve chvíli, kdy dosáhne některého z extrémů (ve smyslu příliš mnoho, nebo naopak příliš málo akcií - nad 15 % od průměru na obě strany).

Podívejme se na roky 1988, 1990, 2002 a 2009, kdy byla akciová expozice investorů na několikaletých minimech (nebo v jejich blízkosti). Ne náhodou se pak sentiment změnil na extrémně medvědí. Naproti tomu v letech 1998 až 2000 panoval na trhu přehnaný optimismus. Je ale potřeba mít na paměti, že indikátor nelze rozhodně brát jako vodítko pro přesné časování trhu.

Akciová expozice je v současnosti mírně nad dlouhodobým průměrem. Na základě tohoto indikátoru by se proto jen těžko zdůvodňovalo tvrzení, že míra spekulace dosáhla úrovně, kdy se investoři utápějí v akciích. Akciové trhy podle všeho ještě nejsou na vrcholu.

Zdroj: Ritholtz.com

reklama
reklama