Výhled růstu opět horší. A jaképak levné akcie?!

| redakce

Goldman Sachs varuje, že bychom se během následujících měsíců měli připravit na zpomalení globální ekonomické aktivity, a JPMorgan kroutí hlavou nad tím, jak někdo může americké akcie aktuálně považovat za podhodnocené.

"Swirlogram" z dílny Goldman Sachs zachycuje globální průmyslový cyklus. Aktuálně je ekonomika ve fázi zpomalení. Dosavadní růst podle všeho ztrácí sílu. Zpomalení je taženo poklesem agregátní důvěry a nových objednávek (bez zásob). Není to jen situace USA, ale i Kanady a Austrálie.

Swirlogram světové ekonomiky

Odhady korporátních zisků horší a horší

Přehnaně optimistická očekávání jsou pro periody, kdy ekonomika neprochází recesí, typická. Odhady jsou ale už po několik kvartálů revidovány dolů, přestože trhy zatím míří stále výše.

Odhady EPS

JPMorgan upozorňuje na nižší EPS (zisk na akcii) u S&P 500 ve srovnání s minulým vrcholem v letech 2007 a 2008. Většina růstu zisků bude muset plynut z tržeb, ne z navyšování marží. Tržby firem S&P 500 v historii rostly zpravidla ruku v ruce s nominálním světovým HDP. S indexy na rekordních maximech a zároveň neobvykle nízkými očekáváními EPS proto vyvstává otázka, jak někdo může americké akcie vůbec považovat za levné?

reklama
reklama