Burzovní kalendář 1. 4. - 5. 4. 2013

Burzovní kalendář 1. 4. - 5. 4. 2013

| redakce

Zasedání rady Evropské centrální banky ve čtvrtek a statistika z amerického trhu práce zveřejňovaná v pátek budou hlavními ekonomickými událostmi nového týdne. O názorech firem na budoucnost ekonomiky prozradí více indexy nákupních manažerů zveřejňované od pondělí do čtvrtka. Pražská burza si v pondělí užije státní svátek.

USA

1/4 Stavební výdaje

1/4 Prodeje automobilů

1/4 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

2/4 Podnikové objednávky

3/4 Změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru (ADP)

3/4 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

4/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (nové a pokračující žádosti)

5/4 Obchodní bilance

5/4 Míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru a mimo zemědělství

5/4 Spotřebitelské úvěry

Americké akciové trhy zakončily ve čtvrtek uplynulý obchodní týden růstem na nová historická maxima. Navázat na ně dalším růstem nebude po víkendu jednoduché, akcie v USA mají za sebou totiž i velice dobré první čtvrtletí. Realizace zisků před nadcházející výsledkovou sezónou tedy může být logickou volbou řady investorů.

"Tím, že cena vystoupala nad poslední známou rezistenci, je nyní za nejbližší hladinu odporu všeobecně považovaná psychologická hladina a kulaté číslo 1 600. Argumenty pro korekci sílí a index je známý falešnými proraženími. Přesto dokázal, že překoupenost není automaticky signálem k prodeji. Nejbližší support je v pásmu 1 530 až 1 540 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Ačkoli trhy posunuly na závěr čtvrtletí svá maxima, mám pocit, že růstový trend trvá bez větších přestávek již příliš dlouho," uvedla pro CNBC Gina Martin Adams z Wells Fargo Securities. "Líbí se mi ale defenzivní sektory jako zdravotní péče, spotřební zboží a veřejné služby. První dva jsou v posledních měsících na trhu vůbec nejsilnější, protože investoři nechtějí opustit akcie, ale stále více vybírají ty defenzivnější."

Většina analytiků je ale optimistická, cílových cen pro index S&P 500 nad 1 600 bodů přibývá. Ekonomové ovšem varují před dopady škrtů v americkém rozpočtu. Ty se zatím nestihly příliš projevit, většina makrodat z uplynulých týdnů byla pozitivní.

Výjimkou ale byl relativně silný nárůst počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Těch bylo za poslední týden 357 tisíc, tedy více, než se čekalo. Právě na trhu práce by se úsporná opatření v americké ekonomice mohla projevit nejdříve, na to by měla navázat i menší ochota utrácet a zhoršující se spotřebitelská důvěra. Ta je ale zatím stále silná.

První polovina nového týdne bude především ve znamení reakce investorů na překonání rekordní úrovně indexu S&P 500. V rozhodování by jim měly pomoci indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu i ve službách, a to nejen v USA, ale i z Číny a eurozóny. Druhá polovina týdne pak bude ve znamení dat z trhu práce.

Ve středu naznačí více o trendu v zaměstnávání v soukromém sektoru pravidelný měsíční report ADP, ve čtvrtek přibudou čerstvé údaje o žadatelích o podporu v nezaměstnanosti a v pátek přijde na řadu "velká nezaměstnanost". Celková míra nezaměstnanosti by měla v březnu zůstat na 7,7 % (analytici se pohybují v odhadech mezi 7,6 a 7,8 %). Jak v soukromé sféře, tak mimo zemědělství se čeká těsně pod 200 tisíc nových pracovních míst.

Dokonce 205 tisíc nových pracovních míst očekává Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Economy.com. Předpokládá ovšem, že se budou čísla z americké ekonomiky postupně zhoršovat s tím, jak se začnou projevovat dopady automatických fiskálních škrtů. "Nových žádostí o podporu bude v příštích týdnech podle mě stabilně nad 350 tisíc týdně," uvedl pro CNBC Zandi. "Opravdový test pro ekonomiku přijde přes léto," doplnil.

Na konci srpna končí i fiskální rok, a právě do té doby mají američtí politici čas na jednání o dalších opatřeních, která by měla zastavit další zadlužování země, případně navýšit dluhový strop. "Za první kvartál očekávám růst amerického HDP okolo 2,4 %, ve druhém ale čekám zpomalení růstu na +1,5 %," uvedl Zandi.

V příštích týdnech pak budou investoři napjatě očekávat hospodářská čísla amerických společností za první kvartál. "Případná negativní překvapení by na současných úrovních cen akcií nepochybně spustila vlnu výprodejů, ale nevidím žádné dlouhodobé hrozby pro trh," uvedl stratég Laszlo Birinyi. Rekord indexu S&P 500 nepovažuje za nic zásadního. "Je to jako jet s dětmi na dovolenou - pár kilometrů od hranic začne narůstat vzrušení, ale pár kilometrů po jejich překročení se už rozhlížíte po nejbližším McDonald's."

Vzpruhou pro akcie by mohlo být i první zasedání japonské centrální banky ve středu a ve čtvrtek, poprvé s novým guvernérem Haruhikem Kurodou. Ten by měl podle představ premiéra Abeho výrazně podporovat ekonomiku, na což již v prvním čtvrtletí reagovaly japonské akcie prudkým posílením. Čeká se hodně, takže i pouhé naplnění očekávání silnějšího kvantitativního uvolňování může být pro natěšený trh málo.

Konečně medvěd: S&P 500 zamíří pod 1 400 bodů, rally živené Fedem musí dojít dech Konečně medvěd: S&P 500 zamíří pod 1 400 bodů, rally živené Fedem musí dojít dech Americký akciový index S&P 500 je nad 1 550 body a analytici se předhánějí v ... Regulace Bitcoinu v USA: Virtuální měna přerůstá politikům přes hlavu, a to se jim nelíbí Regulace Bitcoinu v USA: Virtuální měna přerůstá politikům přes hlavu, a to se jim nelíbí ECB nedávno vydala varování "Virtuální měnová schémata", v němž upozorňuje na pyramidový charakter elektronických měn, ... Hlavní postavy světové ekonomie a ekonomiky debatovaly v Londýně o finanční krizi. Investiční web byl u toho Hlavní postavy světové ekonomie a ekonomiky debatovaly v Londýně o finanční krizi. Investiční web byl u toho Ben Bernanke (Fed), Olivier Blanchard (MMF), Lawrence H. Summers (Harvard) a Axel A. Weber (UBS, ...
reklama
reklama